شمارش معكوس برای بهره برداری رسمی از میدان مشترك آذر به صدا درآمد

شمارش معكوس برای بهره برداری رسمی از میدان مشترك آذر به صدا درآمد مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت اظهار داشت: با اختتام موفقیت آمیز آزمون عملکردی 21 از 28 روز تولید نهایی نفت خام در میدان آذر و باتوجه به پیشرفت 97 درصدی طرح توسعه این میدان مشترک، فاز نخست این طرح در دست بهره برداری است و به زودی بطور رسمی افتتاح می شود.


تورج دهقانی در گفت و گو با ایسنا، با تاکید بر اینکه برداشت نفت از میدان مشترک آذر، اسفندماه سال ۱۳۹۵ با تولید روزانه ۱۵ هزار بشکه نفت شروع شد، اظهار نمود: این رقم سال ۱۳۹۶ به ۳۰ هزار بشکه در روز رسید و الان مقدار تولید این میدان مشترک به ۶۵ هزار بشکه در روز رسیده که بسیار مهم و تعیین کننده است.
وی با اشاره به هزینه های اجرائی طرح توسعه میدان آذر، اظهار داشت: ۱.۴ میلیارد یورو برای این طرح هزینه شده است. تعداد زیرپروژه های طرح توسعه میدان مشترک آذر ۳۲ پروژه شامل ۱۰ پروژه روسطحی و ۲۲ پروژه زیرسطحی است. حفر ۱۹ حلقه چاه، ساخت تأسیسات سرچاهی و ۸۰ کیلومتر خطوط لوله جریانی، راه اندازی ۳۲۰ کیلومتر خط لوله صادرات نفت و گاز، ساخت ۶۱ کیلومتر خط لوله انتقال نفت جدید و خط انتقال گاز که به واحد جمع آوری گاز دهلران ختم می شود، راه اندازی ۲۹ کیلومترخط لوله انتقال آب به تأسیسات واحد فرآورش مرکزی و ساخت یک واحد پست برق معادل ۱۳۲.۱۱ کیلوولت همچون تأسیسات تولید شده در این میدان است.
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، سهم ساخت داخل در طرح توسعه میدان نفتی آذر را ۷۵ درصد و سهم سرمایه انسانی بومی را ۵۵ درصد عنوان و اظهار نمود: همین طور این طرح با وجود همه پیچیدگی ها و دشواری های زمین شناسی، اولین قرارداد بیع متقابل است که بطور کامل توسعه آن از طرف متخصصان ایرانی مدیریت و اجرا شده است.
دهقانی از افتتاح و بهره برداری رسمی از طرح توسعه میدان آذر در آینده ای نزدیک آگاهی داد و اظهار داشت: تولید از این میدان بوسیله سیستم فرآورش مرکزی (CPF) با ظرفیت عملکردی ۷۱.۵ هزار بشکه نفت و ۷۸ میلیون فوت مکعب گاز در روز شروع شده است.
وی با اعلان اینکه میدان نفتی آذر به جهت پیچیدگی ها و شرایط ویژه مخزنی همچون فشار بالای مخزن، درجه بالای خوردندگی سیال، نوع سنگ مخزن و در نتیجه نیاز به تجهیزات و آلیاژهای خاص، در رسته میدان های سخت قرار می گیرد، اضافه کرد: بررسی پروسه توسعه میدان نشان میدهد با وجود همه این سختی ها و پیچیدگی ها، پروسه توسعه به نحو مطلوب از لحاظ فنی، عملیاتی و ایمنی اجرا شده است.
بگفته وی تجارب حاصل از توسعه این میدان، اندوخته ارزشمندی برای صنعت نفت بشمار می رود و باتوجه به نظم و نظام حاکم بر پروسه توسعه و اجرای بخش های مختلف طرح مبتنی بر برنامه خصوصاً در چند سال اخیر، باید گفت پیمانکار بیع متقابل این طرح می تواند با اتکا به این تجربیات، در آینده ای نه چندان دور در قامت یک شرکت اکتشاف و تولید (E&P) واقعی ایفای نقش کند.
میدان نفتی آذر در جنوب غربی استان ایلام و در دماغه کوههای زاگرس، در امتداد مرز ایران و عراق، بین دو شهرمهران و دهلران و در جنوب شرقی شهر مهران واقع شده است.1399/11/10
14:56:16
0.0 / 5
708
تگهای خبر: آب , تخصص , تولید , راه اندازی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز