معاون وزیر نیرو اعلام كرد

صرفه جویی 900 هزار مترمكعب گاز طبیعی با نیروگاههای تجدیدپذیر

صرفه جویی 900 هزار مترمكعب گاز طبیعی با نیروگاههای تجدیدپذیر ام آی جی تی: معاون وزیر نیرو از صرفه جویی سالانه 900 هزار مترمکعب گاز طبیعی و جلوگیری از تولید دو هزار و 600 تن آلاینده های زیست محیطی در سال به ازای راه اندازی هر مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر آگاهی داد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نیرو، محمد ساتکین در پیامی به بیست و پنجمین همایش ملی- منطقه ای انجمن متخصصان محیط زیست با اعلان اینکه محیط زیست یکی از مقوله های حیاتی برای ادامه زندگی بشر است، گفت: اهمیت تغییر اقلیم به شکلی است که در دهه ۱۹۸۰ بعنوان یک مقوله سیاسی عنوان شد و کشورهای جهان با ایجاد IPCC و همین طور تأسیس کنوانسیون تغییر اقلیم عزم خودرا جزم کردند تا به صورت جهانی و منسجم به این مقوله بپردازند.
معاون وزیر نیرو در ادامه ایجاد منابع جدید انرژی در کشورهای صنعتی در چهارچوب توسعه پایدار را یکی از راهکارهای مؤثر در امتداد کاهش گازهای گل خانه ای و کنترل دمای محیط زیست دانست و افزود: تحقیقات نشان می دهد انتشار گازهای گلخانه ای در سال ۲۰۳۰ به بیش از رقم هزار و ۹۲۰ میلیون تن برسد و به همین دلیل انسجام بین المللی در تلاش است تا این روند رو به افزایش را کم کند.
رئیس سازمان ساتبا اشاره کرد: در سالهای اخیر سهم ایران در تولید گازهای گلخانه ای به سبب رشد میزان مصرف انرژی بطور قابل توجهی افزایش یافته به شکلی که در سال ۲۰۱۵، ایران به همراه کشورهایی نظیر چین، هند، آمریکا، کانادا، روسیه و ژاپن در زمره ۱۰ کشور اول جهان در انتشار گاز دی اکسید کربن بوده است.
ساتکین با اشاره به تلاش ایران جهت استفاده بهینه از منابع انرژی های فسیلی و ارتقای میزان بهره برداری از منابع متنوع انرژی های تجدیدپذیر اضافه کرد: هر مگاوات ظرفیت نیروگاه تجدیدپذیر حداقل دو هزار و ۲۰۰ مگاوات ساعت برق در سال تولید می کند که این امر سبب کاهش تولید ۱۴۹۱ تن CO۲، ۶.۷ تن SO۲ و ۵.۶ تن NOx خواهد شد.
وی افزود: تولید برق از هر مگاوات نیروگاه های برق تجدیدپذیر همین طور بطور متوسط سبب صرفه جویی سالانه ۹۰۰ هزار مترمکعب گاز طبیعی و جلوگیری از انتشار تولید دو هزار و ۶۰۰ تن آلاینده های زیست محیطی در سال می شود.
معاون وزیر نیرو با اشاره به نتایج مطالعات جهانی کاهش انتشار ۳۲۰ میلیون تن معادل دی اکسیدکربن در سال ۲۰۱۰ را از نتایج توسعه بکارگیری منابع تجدیدپذیر از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ عنوان نمود و افزود: با توسعه حدود ۶ میلیون و ۵۸۶ هزار گیگاوات ساعت برق تجدیدپذیر در سال ۲۰۱۸، کاهش انتشار به بیش از ۳ هزارمیلیون تن معادل دی اکسیدکربن در سال ۲۰۲۰ افزایش خواهد یافت.
وی با اشاره به پتانسیل های فراوان انرژی های تجدیدپذیر خصوصاً منابع بادی و خورشیدی در کشور، از وجود ۱۵ هزار مگاوات انرژی قابل استحصال بادی در کشور آگاهی داد و اضافه کرد: در مرز ایران و افغانستان یکی از بزرگ ترین حوزه های بادخیز جهان با ضریب ظرفیت بیش از ۴۰ درصد قرار دارد که یکی از امیدهای آینده برای توسعه منابع تجدیدپذیر در کشور است.
معاون وزیر نیرو بر ادامه دار بودن همراهی ساتبا با روند جهانی در کاهش گازهای گلخانه ای و تلاش این سازمان جهت استفاده از ظرفیت های موجود در امتداد اهداف توسعه پایدار و کمک به محیط زیست تاکید نمود.


منبع:

1399/12/06
21:56:04
0.0 / 5
363
تگهای خبر: انرژی , تخصص , تولید , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز