آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت

روحانی: برجام آنقدر بزرگ است كه برای شكستن كمر آن توطئه كردند

روحانی: برجام آنقدر بزرگ است كه برای شكستن كمر آن توطئه كردند به گزارش ام آی جی تی رئیس جمهور اظهار داشت: بعضی ها فکر می کنند که دولت یازدهم و دوازدهم در احقاق حقوق مردم فقط در سایه برجام کار کرده است. البته برجام کار بسیار بزرگی برای احقاق حقوق مردم بوده است و از بس بزرگ بوده است دنیا توطئه کرد که کمر برجام را بشکند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در آیین بهره برداری از طرح های ملی وزارت نفت با اشاره به اینکه صنعت نفت و در کنارش پتروشیمی بسیار اهمیت دارد، اظهار داشت: صنعت نفت به تاریخ ما بعنوان یک صنعت سیاسی و اقتصادی گره خورده و صنعتی بوده که بار بودجه در سال های قبل به دوش او بوده است و البته در بودجه سه سال گذشته با کمترین اتکا بودجه به نفت کار را پیش بردیم.
وی اضافه کرد: نفت یک صنعت بسیار مهم و عظیمی است که اگر یک روز شیر نفت و گاز بسته شود همه فعالیت ها متوقف می شود چون که همه صنایع و برق کشور و خیلی از خدمات ما متکی به آن است.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: در طول این ۷ سال تلاش بی وقفه ای چه در مرحله اول این طرح که منجر به تولید ۳۰ هزار بشکه شده و چه در مرحله دوم که در مجموع ۶۵ هزار بشکه می توانیم از میدان نفتی آذر، نفت استحصال نماییم انجام شده است و یکی از افتخارات دولت تدبیر امید این است که همه این طرح ها از آغاز این دولت شروع شده است.
وی با اشاره به اینکه طرح های زیادی در شرایط تحریم و کرونا در سال ۹۹ افتتاح شد، اظهار داشت: امروز پنجاه و سومین برنامه افتتاح ماست، البته ما افتتاح ها را پنج شنبه ها انجام می دهیم. آخر سال وقت کم آوردیم و آنقدر پنج شنبه نداریم، ازاین رو روزهای دیگر را هم اضافه کردیم که برنامه های ما به افتتاح برسد.
روحانی تصریح کرد: در طول دولت یازدهم و دوازدهم کارهای بی نظیری در بخش نفت انجام گرفت و اگر به تاریخ کشور نگاه نماییم مقدار گازی که در دولت تدبیر و امید افزوده شده، بالای هزار میلیون متر مکعب است؛ یعنی از ۶۰۰ میلیون متر مکعب در روز امروز به بالای هزار میلیون یعنی بالای یک میلیارد مترمکعب رسیده که کار بسیار بزرگی است.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: در برداشت از منابع مشترک کار عظیمی انجام گرفته است. بعضی ها فکر می کنند که دولت یازدهم و دوازدهم در احقاق حقوق مردم فقط در سایه برجام کار کرده است. البته برجام کار بسیار بزرگی برای احقاق حقوق مردم بوده است و از بس بزرگ بوده است دنیا توطئه کرد که کمر برجام را بشکند. آدم خاصی مثل ترامپ آمد و مجری توطئه های صهیونیست ها و ارتجاع در منطقه ضد برجام شد.
وی با اشاره به اینکه کار دولت برای احقاق حقوق مردم فقط برجام نبوده است، اظهار نمود: یکی از مواردی که برای احقاق حقوق مردم سعی شده است مسئله بهره برداری از منابع مشترک نفتی و گازی است که در این بخش کار بسیار بزرگی انجام گرفته است.
روحانی افزود: در منطقه پارس جنوبی که میدان مشترک ایران با قطر است، قطر دو برابر استفاده می کرد و ما عقب بودیم و امروز هم طراز و حتی یک مقدار جلوتر از این منابع عظیم مشترک استفاده می نماییم.
رییس جمهور اظهار داشت: فرق منبع اختصاصی با مشترک در این است که از منبع اختصاصی هر زمانی که بخواهید می توانید استفاده کنید اما در منبع مشترک همسایه استفاده می نماید یعنی هر ساعتی بخشی از منافع ما از دست می رود ازاین رو از این منبع مشترک هم همسایه عزیز ما باید استفاده نماید و هم ما این کار را انجام دهیم که این کار را کردیم.
وی تاکید کرد: امروز در غرب کارون منابع نفتی مشترک با همسایه عزیزمان عراق داریم و تولید ما در این منطقه ۵ برابر شده است ازاین رو حقوقی که از دست می رفته این دولت با سرمایه گذاری در این بخش و حتی بخش های دیگر توانسته جلوی آنرا بگیرد.
روحانی خاطرنشان کرد: همینطور تابحال هزاران شیء در ارتباط با آثار فرهنگی کشور در خارج از کشور بود و سعی کردیم در دادگاه های بین المللی همه این شی ها را برگردانیم که این هم احقاق حقوق ملت است.
رییس جمهور اضافه کرد: ما منابع مشترک را توسعه دادیم و در این دولت منابع از این میدان بهره برداری شده است که قبلاً استفاده از آن صفر بوده است. با تلاشهای انجام شده در سال ۹۲ و ۹۳ تا آخر سال ۹۵ به تولید ۳۰ هزار بشکه در میدان مشترک رسیدیم که هیچ استفاده از آن نمی کردیم و امروز فاز دوم آنرا افتتاح کرده و ۶۵ هزار بشکه در روز از این میدان مشترک استفاده نماییم.
روحانی با اشاره به اینکه در سالهای اخیر ما در شرایط تحریم و شرایط جنگ اقتصادی قرار داشتیم و ناچار بودیم درآمد ارزی را از غیرنفت به دست بیاوریم، اظهار نمود: یکی از جاهایی که ما را یاری کرد و یکی از افتخارات ما در این دولت این بود که صادرات غیرنفتی مان تقریباً هر سال افزایش یافت. البته آغاز سال جاری به علل کرونا با کاهش صادرات غیرنفتی مواجه بودیم اما با بررسی آمار و ارقام در جلسه اقتصادی روز گذشته خوشبختانه در این دو ماه آخر مشابه سال گذشته شده است.
وی اضافه کرد: در آغاز به علت کرونا برای صادرات مشکل داشتیم و امروز شرایط ما حل شده است و می توانیم صادرات غیرنفتی را انجام دهیم و تابحال ۳۱ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داشته ایم که تا آخر سال این رقم بالاتر هم خواهد رفت.
رییس جمهور تصریح کرد: بخش بزرگی از این صادرات غیر نفتی در ارتباط با پتروشیمی و فولاد است و این دو نقش عمده ای در صادرات غیرنفتی ما ایفا می کنند.
روحانی ضمن اشاره به آغاز کار طرح بزرگ دیگر با ارزش ۲ میلیارد دلار اظهار داشت: این طرح در دولت بعد به افتتاح می رسد و آن مورد بسیار مهم هم در بخش پتروشیمی ماست.
وی با اشاره به اینکه همه آنچه که تا آخر سال جاری بدست آورده ایم در سایه اراده، ایمان ایستادگی شما مردم بوده است، اظهار داشت: اگر افتتاح و موفقیتی داشتیم، در ارتباط با فرزندان این ملت و جوانان عزیز و همه مردم از همه اقشار و گروه ها بوده است که تلاش بسیاری انجام داده اند.
رییس جمهور خاطرنشان کرد: مطمئنا دنیا و آمریکا ناچار خواهد شد در مقابل این ملت بزرگ زانو بزند و تحریم های ظالمانه را کنار بگذارد.
روحانی با اشاره به اینکه یکی از پیروزی های بزرگ به دست آمده سرنگونی ترامپ است، اظهار نمود: آن قصاب و قاتل در آمریکا سرنگون شد و دولت جدید تابحال چهار بار اعتراف کرده است فشار حداکثری دولت آمریکا شکست خورده و به نتیجه نرسیده است و این بزرگترین موفقیت ما در تاریخ است که خود آنانی که این تحریم را بر ما روا داشته اند به خاطر ایستادگی ما کاملاً اعتراف می کنند که این تحریم و فشار به جایی نرسیده است.
وی در انتها با تکیه بر اینکه اتکا بودجه جاری به نفت باید برداشته شود، اظهار داشت: صنعت نفت مهم ترین صنعت کشور است و بقیه صنعت ها و خدمات کشور وابسته به این صنعت هستند ازاین رو اهمیت این صنعت را ما از یاد نبریم.
منبع:

1399/12/11
19:57:50
0.0 / 5
368
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز