مشكل اصلی ایران در فروش نفت چیست؟

مشكل اصلی ایران در فروش نفت چیست؟ یک کارشناس ارشد حوزه انرژی اظهار داشت: علاوه بر تحریم که مانع اساسی در فروش نفت ایران به حساب می آید، خام فرودشی هم در این بین تأثیر زیادی در کاهش مشتریان دارد.


محمد خطیبی در گفت و گو با ایسنا، در مورد احتمال بازگشت مشتریان نفتی ایران اظهار نمود: این مسئله وابستگی زیادی به رفع تحریم ها دارد و دلیل این مسئله که مشتریان سنتی را در این زمان از دست داده ایم و یا خرید آنها کاهش یافته بود همین مسئله تحریم است چونکه آنها نگران بودند که شامل جریمه شوند و معاملاتی که با کشورهای غربی و آمریکایی دارند را بر ما ترجیح دادند.
وی ادامه داد: اگر بحث تحریم ها کماکان ادامه داشته باشد گشایش چندانی در فروش نفت ایران اتفاق نخواهد افتاد مگراینکه تحریم ها برداشته شود و باید دید که بحث تحریم ها به کجا می رسد آیا آمریکا تحریم ها را لغو می کند و یا اینکه این مورد را در گرو موضوع هایی دیگر می داند، بنابر این اگر تحریم ها برداشته نشود اتفاق قابل توجهی رخ نخواهد داد.
این کارشناس ارشد حوزه انرژی ضمن اشاره به تلاشهای ایران در شرایط فعلی برای فروش نفت، اظهار داشت: تحریم ها کماکان مانع اصلی این مسئله هستند مگراینکه تحریم ها برداشته شود و مشتریان ما با خیال راحت از ما نفت خریداری کنند در غیر این صورت نمی توان چندان به بهبود وضعیت بازار ایران امیدوار بود.
خطیبی با اشاره به اینکه با تمام کشورهایی که خریدار نفت ما بودند بگونه ای با آنها روابط متقابل تجاری داشتیم، بنابراین بازگشت باردیگر روابط به نفع هر دو کشور است چونکه اگر از ما نفت خریداری کنند ما هم کالاهای مورد نیاز خودمان را از آنها خریداری می نماییم، اظهار نمود: بازگشت تجاری به نفع هر دو کشور بوده و در واقع منافع متقابل است و یک تراز تجاری خوب می تواند نصیب هر دو کشور شود.
وی افزود: برای تحقق این مسئله تحریم مانع اصلی است اما مشکلات دیگری هم برای پس گرفتن بازارهای ایران وجود دارد، روش های فروش، بازارهای هدف و خام فروشی مسائلی است که میتوان به آن اشاره نمود. یکی از بزرگترین مشکلات ما این است که نتوانستیم خام فروشی را حل نماییم، این در شرایطی است که می توانستیم با راه اندازی سریع چند پالایشگالا بحث خام فروشی را از بین برد.
به قول این کارشناس ارشد حوزه انرژی فروش فرآورده مشکلات کمتری نسبت به نفت خام دارد و یکی از بزرگترین مشکلات ما این است که کماکان خام فروش هستیم و نفت خام هم در هر جایی مشخص می شود که برای ایران است ولی فراورده این گونه نیست و اگر ما فراورده فروش باشیم مشکلات کمتری داریم.
خطیبی با تکیه بر اینکه در صادرات فراورده مشکلات جدی نداریم، خاطرنشان کرد: مشکل اصلی ما در خام فروشی است و ارزش واقعی اجناس را دیگران تصاحب و فراورده ها را به کالاهای با ارزش افزوده بالا تبدیل می کنند و سود واقعی نصیب آنها می شود بنابراین خام فروشی یکی از اشکالات بزرگ ما بخصوص در حوزه نفت می باشد.
به قول وی حتی بعضی از محصولات پتروشیمی را که به فروش می رسانیم جزو محصولات اولیه است و آنها هم به شکلی ارزش افزوده بالایی ندارند درحالی که میتوان آنها را به کالاهای با ارزش تبدیل کرد و سود بیشتری از آنها برد.
منبع:

1399/12/16
14:14:51
0.0 / 5
536
تگهای خبر: انرژی , پتروشیمی , تحریم , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز