راه اندازی 1050 شعبه در محاكم و دادسراها برای حفظ حقوق بیت المال

راه اندازی 1050 شعبه در محاكم و دادسراها برای حفظ حقوق بیت المال ام آی جی تی: حجت الاسلام و المسلمین «جعفر منتظری» دادستان کل کشور با اشاره به برگزاری اولین جلسه شورای عالی حفظ حقوق بیت المال در مردادماه امسال از اصلاح دستورالعمل اجرائی و فعالسازی دبیرخانه این شورا در دادستانی کل کشور آگاهی داد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا به نقل ازقوه قضاییه، دادستان کل کشور با اشاره به کوشش برای اجرای مصوبات اولین جلسه شورای عالی حفظ حقوق بیت المال اظهار نمود: در امتداد تشکیل شعب تخصصی رسیدگی به پرونده های اراضی ملی و منابع طبیعی، مجموعاً ۷۰۲ شعبه محاکم بدوی و تجدیدنظر و ۳۴۸ شعبه بازپرسی و دادیاری با همکاری روسای کل دادگستری ها و دادستان ها به راه افتاده است.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری ضمن تاکید بر ضرورت اجرای طرح کاداستر در حریم کلانشهر تهران از آمادگی کامل سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دراین زمینه آگاهی داد.

دادستان کل کشور در این نشست در واکنش به سخنان برخی مسئولان محلی و استانی که از یک مزرعه تغییر کاربری یافته با نام «محمودیه» بعنوان «روستا» نام بردند اظهار داشت: اراضی «محمودیه» روستا نیست بلکه مزرعه ای بوده که یکی از تعاونی های متعلق به وزارت کشور، این منطقه ۱۷۶ هکتاری را از فردی خریداری نموده و با تغییر کاربری غیرمجاز در این زمین زراعی، مبادرت به قطعه بندی و فروش قطعات جهت ویلاسازی به اعضای تعاونی و اشخاص دیگر کرده است.

پس از احراز این تخلف و شکایت اداره جهادکشاورزی، پرونده به دادگاه رفته و دادگاه این تعاونی را تبرئه کرد که با اعتراض اداره جهادکشاورزی به رای دادگاه، ریاست قوه شخصا ورود کردند و با اعمال ماده 477، پرونده به دیوان عالی کشور ارجاع و این تعاونی در نهایت محکوم شد.

از ادله مورد استناد در خصوص روستا نبودن مزرعه محمودیه می توان به عدم وجود هرگونه آثاری از نشان های معمول یک روستا نظیر حمام قدیمی، مدرسه، مسجد و یا قبرستان عمومی اشاره نمود.

در تخلف صورت گرفته، نقش وزارت کشور در قراردادن مزرعه محمودیه در تقسیمات کشوری بعنوان روستا و برگزاری انتخابات شورای اسلامی با سواستفاده از ظرفیت های اجرائی این وزارتخانه کاملا مشهود است.

رفع تصرف از ۱۵۴ هزار هکتار اراضی ملی به سبب اجرای ۵۴ هزار حکم قضایی

«خاوازی» وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به وجود یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار خاک درجه یک در کشور اظهار داشت: بنیه خاک حاصلخیز کشور ما در حال کاهش است و در چنین شرایطی تغییر کاربری های غیرمجاز اراضی کشور به وضعیت خاک های حاصلخیز ضربه سنگینی وارد میکند. هر چقدر به مقوله حفظ خاک های حاصلخیز کشور حساس تر باشیم امنیت غذایی نسل های آینده را تامین کرده ایم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اجرای طرح کاداستر در ۴۰ میلیون هکتار اراضی ملی و منابع طبیعی کشور امسال با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، عنوان کرد: طی سال جاری به سبب اجرای ۵۴ هزار فقره احکام قضایی، ۱۵۴ هزار هکتار از اراضی ملی رفع تصرف شده اند.

خاوازی همین طور به راه اندازی سامانه های استعلامات مردمی درباب منابع طبیعی اشاره نمود و اظهار داشت: این سامانه ها می توانند به کاهش فساد درباب استفاده غیرمجاز از اراضی ملی و منابع طبیعی کمک بسیار زیادی کنند.

انتقاد از تاخیر در زمینه صدور اجرای طرح هادی در بعضی مناطق روستایی

«حیدری» فرماندار دماوند ضمن انتقاد از تاخیر در زمینه صدور اجرای طرح هادی در بعضی مناطق روستایی کشور اظهار داشت: گاهی این قبیل تاخیرها سبب حرکت ساخت و سازها به سمت مسیل می شوند.

وی با اعلان اینکه کشاورزان زمین های خودرا مانند فرزندان شان دوست دارند اظهار نمود: اگر مولفه های تشویقی قابل توجهی به کشاورزان پیشنهاد داده شود آنها یقینا از فروش الزامی زمین خود دست بر می دارند.

مدیریت های خُرد محلی در حومه کلانشهرها آنگونه که باید و شاید توانایی نگهداری از منابع طبیعی و اراضی ملی را ندارند

«مرتضی حناچی» شهردار تهران با اعلان اینکه در امتداد صیانت از حقوق بیت المال در کلانشهرها و حومه آنها، باید مدیریت کلانشهرها به صورت یکپارچه صورت گیرد اظهار داشت: متاسفانه تا امروز مدیریت یکپارچه در این عرصه را چندان جدی نگرفته ایم.

وی اضافه کرد: مدیریت های خُرد محلی در حومه کلانشهرها آنگونه که باید و شاید توانایی نگهداری از منابع طبیعی و اراضی ملی را ندارند که لازم است دراین زمینه نگاه منسجم تر، کلان تر و یکپارچه تری وجود داشته باشد.

مسئولیت سازمان حفاظت از محیط زیست و دادستانی کل کشور برای تضمین حقوق نسل های آینده در استفاده از محیط زیست

«عیسی کلانتری» رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این نشست با اعلان اینکه هر هکتار خاک زراعی ۴ هزار تن وزن دارد و طبق گزارشات رسمی، کشور ما سالیانه ۲ میلیارد تن خاک را فرسوده می کند عنوان کرد: در هر سال ۵۰ هزار هکتار از جنگل های زاگرس به خاطر اجرای قانون و تجاوز از آن، خشک شده و از بین می روند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اعلان اینکه این سازمان و دادستانی کل کشور برای حفظ حقوق نسل های آینده در زمینه استفاده از محیط زیست مسئولیت خطیری بر عهده دارند، اظهار داشت: دادستانی کل کشور در تمام زمینه های مربوط به تضییع حقوق بیت المال در اقصی نقاط کشور به ویژه مواردی که خاک و آب کشور در آنها مورد تهدید قرار می گیرد، وارد عمل شود.

طرح کاداستر سواحل و جنگل های کشور تا اختتام امسال تمام می شود

«ذبیح الله خداییان» رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به پیشرفت های صورت گرفته در زمینه اجرای طرح کاداستر اراضی ملی و منابع طبیعی و ابراز امیدواری از اینکه در سال آینده تمامی این اراضی و منابع طبیعی شامل طرح کاداستر شوند، اظهار داشت: در آخر سال جاری طرح کاداستر سواحل و جنگل های کشور به انتها خواهند رسید.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همین طور پیشنهاد کرد که مصوبات جلسه شورای عالی حفظ حقوق بیت المال به صورت زمان بندی شده از طرف دادستانی کل کشور پیگیری شوند.

طرح تعیین حریم شهرها و روستاهای کشور در دستور کار وزارت کشور قرار دارد

«انوشیروان محسنی بندپی» استاندار تهران در ادامه این جلسه با ارائه پیشنهاد اصلاح قانون در جهت مدیریت یکپارچه کلانشهرها و حریم آنها اظهار نمود: طرح تعیین حریم شهرها و روستاهای کشور در دستور کار وزارت کشور قرار دارد.

ضرورت بکارگیری ساز و کارهای بین بخشی قدرتمند در ساختارهای اداری

«رضا اردکانیان» وزیر نیرو با اعلان اینکه ریشه های مشکلات اداری کشور ما از بکارگیری سیستم های «کاملاً متمرکز» و «کاملاً بخشی» نشأت می گیرند، بر ضرورت بکارگیری ساز و کارهای بین بخشی قدرتمند در ساختارهای اداری اصرار کرد.

وزیر نیرو همین طور پیشنهاد کرد که با اصلاح بخشنامه های اجرائی شرایط به شکلی فراهم گردد که حل قطعی مسائل مربوط به حفظ حقوق بیت المال نه فقط توسط قوه قضاییه بلکه با همکاری و همراهی دستگاه قضایی صورت بگیرد.

شوراهای حفظ حقوق بیت المال باید به صورت قرارگاهی فعالیت داشته باشند

«مهرداد بذرپاش» رئیس دیوان محاسبات نیز در این نشست با اعلان اینکه شوراهای حفظ حقوق بیت المال باید به صورت قرارگاهی فعالیت داشته باشند، پیشنهاد نمود که اختیارات مدیران محلی در حوزه های مربوط به حفظ حقوق بیت المال، به سبب تاب آوری کمتر آنها در مقابل فشارهای محلی کاهش پیدا کند.

وی اضافه کرد: ضرورت دارد که شهرداری تهران هرچه زودتر با تعامل دولت و مجلس، محدوده های شهری استان تهران را مشخص نماید.

ضرورت وحدت رویه دادگاه ها در صدور آراء مربوط به اراضی ملی و منابع طبیعی

«محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی نیز در این نشست بر ضرورت وحدت رویه دادگاه ها در صدور آراء مربوط به اراضی ملی و منابع طبیعی اصرار کرد و اظهار داشت: با تحولی که در زمینه سازمان ملی زمین و مسکن به وجود آورده ایم، سال آینده با قوت طرح کاداستر را به پیش خواهیم برد.

وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه وقتی مصوبه شورای شهرسازی اجرا نمی گردد طبیعی است که در محدوده حریم شهر تهران با اقدامات مغایر با قانون گوناگون مواجه می شویم، اظهار داشت: در وزارت راه و شهرسازی طرح جامع و طرح تفصیلی را برای همه شهرها اجرا خواهیم کرد.

منبع:

1399/12/20
18:06:24
0.0 / 5
344
تگهای خبر: آب , تخصص , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز