وزیر صمت:

افزایش سهم ایران از آب استحصالی دریای جنوب ضروریست

افزایش سهم ایران از آب استحصالی دریای جنوب ضروریست یزد وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح طرح های انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان، سهم ایران را از آب شیرین استحصالی از این دریا در قیاس با کشورهای حاشیه آن اندک خواند و بر لزوم افزایش این سهم تاکید نمود.


«علیرضا رزم حسینی» امروز یکشنبه در جریان مراسم افتتاح قطعات دوم و سوم خط انتقال آب خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، اظهار داشت: اگر در تاریخ چند هزار ساله کهن ایران بخواهیم یکی از روزهای ماندگار را ثبت نماییم حتما یکی از این روزها، روز ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۹ است و اگر بخواهیم سالی را به عنوانی سال ماندگار در تاریخ تابناک ایران قلمداد نماییم، حتما سال جاری است.
وی با بیان اینکه امروز رویای ناباورانه انتقال آب از دریا به صحرا به حقیقت نشست، اظهار داشت: قطعه اول این طرح را در آبانماه از هرمزگان به معادن سنگ آهن گلهر کرمان آغاز کردیم و امروز قطعه دوم و سوم به ترتیب به طول ۱۵۰ و ۵۵۰ کیلومتر را افتتاح می نماییم.
وی اجرای این طرح را طول کل آن از خلیج فارس تا اردکان ۸۲۰ کیلومتر است، هدیه ای برای نسل آینده و افتخاری برای تاریخ جمهوری اسلامی خواند.
رزم حسینی در ادامه ضمن اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در مورد انتقال آب خلیج فارس و دریا عمان به فلات مرکزی و اهتمام رئیس جمهوری به ورود بخش خصوصی در این عرصه، اظهار داشت: خوشبختانه امروز نوید تحقق این مورد را می دهیم.
به گفته ی وی، همزمان با آغاز به کار ۸۲۰ کیلومتر این خط انتقال آب، خط دوم را از این مسیر به خراسان جنوبی و خراسان رضوی به طول ۱۵۵۰ کیلومتر را دنبال می شود که الان هم ۴۰۰ کیلومتر آن اجرا شده و ۳۵ درصد پیشرفت دارد.
وزیر صمت ضمن اشاره به اجرای خط سوم هم از این مسیر و از هرمزگان به استان اصفهان به طول ۹۲۰ کیلومتر، اضافه کرد: خط چهارم هم برای شرق کشور از چابهار به زابل به صورت ۸۲۰ کیلومتر در دستور کار قرار می گیرد.
وی از مهم ترین دستاورد این طرح ها را تأمین آب پایدار و جدید برای فلات مرکزی و شرق کشورمان، تحول و توسعه اقتصادی در این مناطق معدن خیز، بهره مندی هفت استان از آب آشامیدنی، محرومیت زدایی و توسعه متوازن و اشتغالزایی پایدار و پیشگیری از مهاجرت و حاشیه نشینی ذکر کرد.
رزم حسینی در انتها با بیان اینکه الان کشورهای حاشیه خلیج فارس روزانه ۳۶ میلیون مترمکعب از این دریا آب شیرین استحصال می کنند، اظهار داشت: اگر این چهار خط مورد بهره برداری قرار گیرد، سهم ایران تنها ۲.۵ درصد خواهد شد و فاصله ای طولانی با این کشورها خواهیم داشت و لزوم دارد که جمهوری اسلامی سهم خویش را در اینباره افزایش دهد.
یادآور می شود، امروز قطعه دوم خط یک انتقال آب خلیج فارس به سرچشمه و قطعه سه خط یک انتقال آب خلیج فارس به اردکان، با دستور رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور راه اندازی شد.
همچنین عملیات اجرایی خط ۲ انتقال آب خلیج فارس به استان های خراسان جنوبی و خراسان رضوی، عملیات اجرایی خط سه انتقال آب خلیج فارس به استان اصفهان و عملیات اجرایی انتقال آب دریای عمان از چابهار به زاهدان آغاز شود.
طرح های فوق بخش هایی از طرح بزرگ انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان است که مقرر است به هفت استان شامل هرمزگان، کرمان، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، یزد، اصفهان و سیستان و بلوچستان در فلات مرکزی و شرق کشور آبرسانی کند.
منبع:

1399/12/24
23:08:04
0.0 / 5
359
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز