سال آبی سختی پیش رو داریم

سال آبی سختی پیش رو داریم به گزارش ام آی جی تی مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور اظهار داشت: سال آبی سختی را پیش بینی می نماییم خصوصاً در حوزه زاینده رود شرایط مناسب نخواهد بود و از حالا باید اقداماتی را برای رویارویی با این شرایط در نظر بگیریم.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، حمیدرضا جانباز امروز در مراسم راه اندازی تاسیسات فاضلاب ۲۵ روستای استان اصفهان به روش بیع متقابل با اشاره به وضعیت منابع آبی در سال آبی اظهار داشت: برمبنای برآوردهای صورت گرفته سال آبی چندان مطلوبی نخواهیم داشت و سد زاینده رود در کمترین احجام است و این در شرایطی است که بیش از ۵ میلیون نفر وابسته به این سد هستند.
وی با اشاره به اهمیت استفاده از بازچرخانی آب و استفاده از پساب در استان اصفهان اظهار داشت: این اقدامات منجر به یک اتفاق بزرگ می شود چونکه حداقل وابستگی به زاینده رود و حداکثر استفاده از پساب را در بازچرخانی شاهد خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه استان اصفهان همیشه در موضوع صنعت پیشگام بوده وما این افتخار را داریم که این پشتکار را در سایر نقاط کشور توسعه دهیم نخستین سامانه آبرسانی مدرن و تاسیسات جمع آوری و تصفیه فاضلاب در استان اصفهان شکل گرفت و درطول سنوات گذشته در بخش های مختلف این استان که گرفتار کمبود آب بوده ایم به خوبی مدیریت شده است.
جانباز اضافه کرد: نخستین بار در کشور موضوع جایگزینی پساب بجای آب آشامیدنی برای صنعت در استان اصفهان عنوان شد و این مساله طرح بزرگی بود که حالا توانسته ایم از پساب در بخش های مختلف استفاده نمائیم.
وی با اشاره به اینکه با بهره گیری از تجهیزات مدرن با بازچرخانی چندباره فرصت جدیدی به پساب جهت استفاده در پایین دست داده شده و شرکت آبفای کشور در تلاش است تا متکی به قراردادهای مدرن سرمایه گذاری در این بخش را تشویق کند اظهار نمود: در یک دهه قبل کسی تصور نمی کرد که سرمایه گذاران در بخش فاضلاب سرمایه گذاری کنند ما حالا در سطح ملی و استانی شاهد سرمایه گذاری در این بخش هستیم.
بگفته وی حالا که در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه هستیم حتما همکاران ما در حوزه استانها مواردی را که احساس می کنند نیاز است در چرخ قانون با سرعت حرکت نماید به کمیسیون های تخصصی اعلام می نماییم تا با تبدیل آن در مستندات بتوانیم به اجرای پروژه ها سرعت بخشیم.
همین طور در این برنامه منصور یزدی زاده - مدیر عامل ذوب آهن اصفهان - با اشاره به اقداماتی که این مجموعه برای صیانت و حفاظت ازر منابع آبی انجام داده است اظهار داشت: با وجود این که این شرکت حقابه دارد ولی آخرین آمار برداشت ذوب آهن اصفهان از آب رودخانه نصف میزان تعیین شده بوده است. چونکه استان اصفهان در موقعیتی قرار دارد که نمی توانیم به مساله آب بی تفاوت باشیم.
بگفته وی یک پروژه تصفیه خانه ۸۸۰ متر مکعب را با مپنا به صورت بی او تی اضافه کرده ایم که به سبب برخی ازمحدودیت ها با تاخیر شروع شد و الان با پیشرفت ۲۵ درصدی در حال اجراست.
علاوه بر این استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز برای ما اهمیت ویژه ای دارد و بطور کلی مجموع کارهای این شرکت در بحث آب و فاضلاب دو هزار میلیارد تومان است که امیدواریم این روند که شروع شده نتایج مثبتی به همراه داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه یک انتظاری که از وزارت نیرو داریم این است که گازی را که دراختیار نیروگاه ذوب آهن قرار می گیرد با تعرفه نیروگاهی محاسبه کند. چونکه این مساله هزینه زیادی را برای ما به دنبال دارد و تعیین تعرفه صنعتی در سال حدود ۹۰ میلیارد تومان هزینه بیشتر را به ما تحمیل می کند که اگر تعرفه به صورت نیروگاهی تعیین شود می توانیم در بخش های دیگر اقدامات بیشتری را انجام دهیم.
منبع:

1399/12/28
18:37:03
0.0 / 5
412
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز