یادداشت

هر روز روز آب است!

هر روز روز آب است! به گزارش ام آی جی تی معاون وزیر نیرو در یادداشتی به مناسبت روز جهانی آب ضمن اشاره به نامگذاری سال جاری از جانب سازمان ملل و همینطور وضعیت اقلیمی ایران در این حوزه، راهکارهای را به منظور استفاده بهینه از آب عرضه داد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، در یادداشت تقی زاده خامسی، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران آمده است: اگر نزدیک به دو دهه است که سازمان ملل دوم فروردین ماه هر سال را روز جهانی آب نام گذاری کرده است برای ما ایرانی ها که در اقلیم خشک و نیمه خشک زمین زندگی می نماییم و حدود نیمی از جمعیت کشور عزیزمان در نقاطی سکونت دارند که ۲۰ درصد منابع آبی را در اختیار دارند و آب را برای رفع تشنگی باید از فرسنگ ها راه دور منتقل کنند، هر روز، روز آب است!
"ارزش آب" شعار سال جاری سازمان ملل برای پاسداری از آب در جهان انتخاب شده است، در حالیکه صدها قرن پیش از این آیات گوناگونی در قرآن کریم به آن اشاره کرده و جان و رزق هر آنچه در آسمان و زمین آفریده شده را به آن پیوند زده و ارزش آب را نه به منظور زندگی بلکه خودِ زندگی قلمداد کرده است.
با عنایت به واقعیات موجود در مورد آب و خاک ایران، باید گام های اساسی درجهت ایجاد یک ساختار حکمرانی خوب برای حفاظت از منابع آب برداشته شود تا سیاست گذاران بتوانند آگاهانه تصمیم گیری کنند. ساختاری که بتواند بر مبنای یک سند مکانی و زمانی دقیق از میزان آب قابل برنامه ریزی در مقیاس های متفاوت، حداکثر استفاده مجاز و اقتصادی مناسب، آب را در بین ذینفعان بخش های مختلف عادلانه توزیع کند.
یکپارچه سازی شرکتهای آب و فاضلاب در استانها، تغییر ساختار شرکت مدیریت منابع آب ایران و تهیه سند "سازگاری با کم آبی" برای همه استان های کشور، گام هایی است که برای جلب مشارکت همه ذینفعان در تصمیم گیری برای منابع آب کشور برداشته شده است که باید همراه با مسائل با اهمیت دیگری همچون تغییر الگوی کشت منطقه ای به منظور استفاده بهینه از آب، پایداری اقلیمی و سودآوری اقتصادی برداشته شود.
دستیابی به الگوهای کشت هوشمند، ایجاد گلخانه هایِ پیشرفته و ترویج مهارت های حرفه ای در بخش کشاورزی که غالب آب کشور را مصرف می کند، می تواند با یک قانون جامع و کنترل فیزیکی منابع آب توسط دولت، تعادل پایدار در عرضه و تقاضای آب را حاصل کند، اما بدون حکمرانی خوب امکان دارد همه این تلاش ها به افزایش گسترش اراضی زیر کشت و در نتیجه تقاضای بیشتر آب بیانجامد، چونکه تا زمانی که آب در دسترس باشد تمایل به استفاده از آن وجود دارد. همینطور اگر خسارت ناشی از تغییرها توسط دولت ها جبران نشود، احتمال اینکه هر گونه اصلاح در روش ها با مخالفت روبرو شود، بسیار زیاد است.
در سالهای اخیر همت زیادی شده است تا آب رفته به جوی برگردد و رمقی تازه به جان آب داده شود، نباید آنرا به جوی هایی هدایت نماییم که نیمی از آن به هدر می رود.
مراقبت از آب های درون سرزمینی سر لوحه “پشتیبانی از تولید” است که سال جاری باعث تاکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است، چونکه که تولید در همه بخش ها نیازمند آب پایدار و “سازگاری با کم آبی” است.
منبع:

1400/01/02
13:46:04
0.0 / 5
414
تگهای خبر: آب , تولید , زندگی , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز