كاخ سفید بی خیال اوپك شد

كاخ سفید بی خیال اوپك شد ام آی جی تی: با رفتن ترامپ از کاخ سفید و سرگرم شدن دولت بایدن به مسائل دیگر، کاخ سفید درباب مسائل اوپک ساکت بوده است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، هنگامی که قیمتهایی نفت افزایش پیدا می کرد، اوپک و متحدانش خودرا برای سیل انتقادات ترامپ در توییتر و درخواست وی جهت اقدام برای پایین آوردن قیمتها آماده می کردند. اما با روی کار آمدن جو بایدن، اوضاع در کاخ سفید تغییر کرده است. تیم وی هنگامی که ماه میلادی جاری قیمت نفت برنت به بیش از ۷۰ دلار در هر بشکه صعود کرد و افزایش ۴۰ درصدی از شروع سال ۲۰۲۱ نشان داد، هیچ حرفی به میان نیاوردند.

یک منبع مطلع در اوپک در این زمینه اظهار داشت: افراد بایدن در بخشهای دیگری مانند مبارزه با پاندمی مشغول هستند.

موضوع این نیست که توییتر دیگر ابزار ارتباطی مورد علاقه برای اعلام درخواستهای آمریکا نیست. بلکه بگفته منابع آگاه در اوپک، هیچ کس از دولت بایدن تا حالا به صورت غیررسمی با اوپک برای اعتراض نسبت به افزایش اخیر قیمتهای نفت تماس نگرفته است. افزایش اخیر قیمتها بعد از تصمیم اوپک و متحدانش در مارس برای حفظ محدودیت عرضه فعلی در آوریل بجای افزایش تولید، روی داد.

معامله گران و منابع بازار می گویند هنگامی که اوپک و متحدانش در آوریل دیدار کنند، با علم بر این که کاخ سفید در کار آنها دخالت نمی کند، می توانند سیاستهای تقویت قیمتهای نفت را دنبال کنند. یک منبع معاملاتی و ناظر باسابقه اوپک در این زمینه اظهار داشت: حالا زمان ایده آلی است. هیچ کس دیگر مجبور نیست نگران واکنش واشنگتن باشد برای اینکه ترامپ رفته است.

پس از افت شدید تقاضا که موجب سقوط شدید قیمتهای نفت در سال ۲۰۲۰ شد، قیمتها بهبود پیدا کردند. قیمت نفت برنت بعد از تصمیم چهارم مارس اوپک پلاس برای حفظ محدودیت عرضه فعلی، در هشتم مارس به ۷۱ دلار و ۳۸ سنت در هر بشکه صعود کرد. با این وجود جن ساکی، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید هنگامی که در چهارم مارس درباره تصمیم اوپک از وی سوال است، اظهارنظر مستقیمی نداشت و اعلام نمود آمریکا به کمک به شهروندان آمریکایی بوسیله بسته محرک اقتصادی آمریکا متمرکز شده است.

قیمتهای نفت حالا از رکورد بالایی که داشتند عقب نشینی کرده اند اما همچنان رشد ۲۰ درصدی از شروع سال نشان می دهند.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید اظهار نمود: از ۲۰ ژانویه که بایدن به قدرت رسید، هیچ تماس مستقیمی میان آمریکا و کاخ سفید درباره سیاست نفتی یا قیمتها وجود نداشته است با این وجود این به مفهوم آن نیست که بازار نفت کاملا از دایره توجه دولت کنار رفته است. دولت بایدن همزمان با بازگشایی اقتصادها و بهبود تقاضا برای نفت، همچنان تحولات بازار نفت را با دقت زیر نظر دارد تا ثبات اقتصادی بعنوان یک ضرورت کوتاه مدت را تضمین کند.

نمایندگان اوپک پلاس فعلا انتظار دارند تولید افزایش پیدا نکند و اگر در اول آوریل افزایش تولید مورد موافقت قرار گیرد، اندک خواهد بود.

سخنگوی شورای امنیت ملی در مقابل این پرسش که آیا واشنگتن می خواهد اوپک پلاس با تولید بیشتر نفت موافقت کند، اظهار داشت: دولت متعهد به پشتیبانی از سیاستهایی است که دسترسی شهروندان آمریکایی به منابع انرژی پایدار و مقرون به صرفه را تضمین می نماید.

تضاد با رویکرد ترامپ از این واضحتر نمی تواند باشد. رئیس جمهور سابق آمریکا اغلب بوسیله توییتر اوپک را مستقیما خطاب قرار می داد و از این گروه علنا درخواست می کرد سیاست خودرا تغییر دهد.

ترامپ در توییتی در ۱۸ ژوییه ۲۰۱۸ هنگامی که قیمت نفت به ۸۰ دلار صعود کرده بود، خطاب به اوپک نوشت: همین حالا قیمت نفت را کاهش دهید.

در آوریل سال ۲۰۲۰ که قیمتهای نفت سقوط کرد و تولیدکنندگان نفت آمریکا را مانند سایرین به ورطه فروپاشی کشاند، ترامپ به میانجیگیری میان عربستان سعودی و روسیه پرداخت که به توافق جدید اوپک پلاس برای محدودیت تاریخی تولید این گروه منتهی شد. و این توافق همچنان اجرا می شود.

اما بایدن از زمانی که به ریاست جمهوری آمریکا رسیده است، فاصله خودرا از عربستان سعودی و روسیه که سران گروه اوپک پلاس هستند، حفظ نموده است. دولت وی سعودیها را بر سر ماجرای قتل جمال خاشقچی در سال ۲۰۱۸ هدف تحریم قرار داده است و رئیس جمهور آمریکا اظهار کرده است ولادیمیر پوتین، همتای روسی خودرا یک قاتل می داند که موجب تیرگی کم سابقه روابط دیپلماتیک دو کشور از دوران بعد از جنگ سرد تا حالا شده است.

بر اساس گزارش رویترز، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید اظهار نمود تیم بایدن به دنبال آن نیست که نقش کم تحرکتری در مقایسه با دولت ترامپ در اعمال نفوذ بر سیاست اوپک داشته باشد اما تاکید روی انرژی پاک است. آمریکا از روابط قوی با سایر اقتصادهای تولیدکننده نفت برای پیشبرد معنادار گذار انرژی پاک و پیگیری مشترک اهداف اقلیمی استفاده خواهدنمود. هدف مذکور، دستیابی به سطح کربن خنثی تا سال ۲۰۵۰ است.

منبع:

1400/01/05
16:31:17
0.0 / 5
450
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز