سقوط ۳۵ و چهار دهم درصدی درآمد بزرگترین شركت های نفتی جهان

سقوط ۳۵ و چهار دهم درصدی درآمد بزرگترین شركت های نفتی جهان ام آی جی تی: درآمد بزرگترین شرکت های نفتی جهان همچون غولهای نفتی، آرامکوی سعودی، بزرگترین تولیدکنندگان نفت روسیه و بزرگترین شرکت های خدمات میدان نفتی مجموعا 35.4 درصد کم شد و از 2.02 تریلیون دلار در سال 2019 به 1.3 تریلیون دلار در سال 2020 رسید.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، خبرگزاری آنادولوی ترکیه به بررسی و تحلیل اظهارنامه های مالی ۱۴ شرکت بزرگ شامل اکسون موبیل، شورون، کونوکو فیلیپس، هالیبرتون، شلومبرژه، بیکرهیوز، شل، بریتیش پترولیوم، توتال، انی، اکوئینور، لوک اویل، روس نفت و آرامکوی سعودی پرداخت.

طبق بررسی خبرگزاری آنادولو، درآمد شل بیشترین کاهش (۴۸ درصد) را داشت در صورتیکه درآمد شرکت های بریتیش پترولیوم، آرامکو و اکسون موبیل بیش از ۳۰ درصد در سال ۲۰۲۰ در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کم شد.

فروپاشی تقاضا و سقوط قیمتهای نفت در سال قبل به درآمد شرکتها ضربه زد و هر دو بخش بالادستی و پایین دستی از بحران ناشی از شیوع پاندمی لطمه دیدند. برخی از شرکتها ضرر کم سابقه ای متحمل شدند و ارزش منابع خودرا کاهش دادند.

به عنوان مثال اکسون موبیل به سبب سقوط تقاضا و قیمتهای نفت و ضرر عظیم مربوط به دارایی گازی در آمریکا، اولین کاهش سالانه از زمان ادغام شرکت های اکسون و موبیل در سال ۱۹۹۹ و اولین ضرر سالانه در ۴۰ سال قبل را ثبت نمود.

شرکت بریتیش پترولیوم هم در سال ۲۰۲۰ ضرر چشم گیر ۵.۷ میلیارد دلار را متحمل شد در صورتیکه برای سال ۲۰۱۹ حدود ۱۰ میلیارد دلار سود ثبت کرده بود.

توتال هم ضرر ۷.۲ میلیارد دلاری برای سال ۲۰۲۰ داشت در صورتیکه برای سال ۲۰۱۹ حدود ۱۱.۲۷ میلیارد دلار سود گزارش کرده بود.

شرکت شل موفق شد شد سال قبل سودآوری بماند اما سود این شرکت ۸۷ درصد در مقایسه با سال ۲۰۱۹ کاهش پیدا کرد.

بر اساس گزارش اویل پرایس، سود خالص آرامکوی سعودی در سال ۲۰۲۰ برمبنای سالانه ۴۴ درصد کم شد و به ۴۹ میلیارد دلار رسید اما این شرکت بر وعده خود برای پرداخت سود نقدی ۷۵ میلیارد دلار به سهامدارانش پایبند ماند. دولت عربستان سعودی با ۹۸ درصد سهم در آرامکو، بزرگترین سهامدار این شرکت است.

منبع:

1400/01/08
11:53:17
0.0 / 5
461
تگهای خبر: توتال , تولید , خدمات , سهام
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز