رد پای ایران در افزایش ماهانه تولید اوپك

رد پای ایران در افزایش ماهانه تولید اوپك به گزارش ام آی جی تی نظرسنجی ماهانه رویترز نشان داد تولید نفت اوپک در مارس تحت تأثیر تولید بالاتر ایران که محدودیت عرضه اعضای دیگر را جبران کرد، رشد کرده است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، یافته های نظرسنجی رویترز نشان داد تولید نفت اوپک که متشکل از ۱۳ کشور عضو است، در ماه مارس به ۲۵.۰۷ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۸۰ هزار بشکه در روز در مقایسه با فوریه افزایش داشت. تولید نفت این گروه از ژوئن سال ۲۰۲۰ به استثنای فوریه، هر ماه افزایش داشته است.

رشد تولید نفت ایران در شرایطی روی می دهد که اوپک و متحدانش معروف به گروه اوپک پلاس، تسهیل محدودیت عرضه خویش را به علت نگرانی از تداوم تبعات بحران شیوع کرونا بر تقاضا، به تاخیر انداخته اند. وزیران نفت گروه اوپک پلاس روز پنج شنبه برای تصمیم گیری درباره سطح تولید ماه آینده دیدار می کنند و نمایندگان این گروه انتظار دارند محدودیتهای فعلی به قوت خود باقی بمانند.

نفت برنت در اوایل مارس به ۷۱ دلار در هر بشکه صعود کرد که بالاترین قیمت قبل از شیوع پاندمی بود اما از آن زمان به حدود ۶۳ دلار نزول کرده است. به قول تحلیل گران، روند کند احیای تقاضا و رشد صادرات نفت ایران، مانع رشد قیمتها می شود.

اوپک پلاس در نشست مارس تصمیم گرفت محدودیت عرضه خویش را حفظ کند و تنها برای کشورهای روسیه و قزاقستان استثنا قائل شد و با افزایش اندک تولید این دو کشور موافقت نمود. عربستان سعودی هم کاهش تولید یکجانبه یک میلیون بشکه در روز را به مدت یک ماه دیگر تمدید کرد. ایران به همراه لیبی و ونزوئلا از مشارکت در توافق کاهش تولید اوپک معاف شده اند.

کاهش تولید یکجانبه عربستان سعودی به معنای آن است که با وجود افزایش تولید ایران، اوپک بسیار پایینتر از سقف تولید تعیین شده، نفت تولید کرده است. نرخ پایبندی به توافق کاهش تولید در مارس ۱۲۴ درصد بود که در مقایسه با ۱۲۱ درصد در فوریه، افزایش داشت.

بر اساس ارزیابی منابع مختلف، ایران از سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۰ با وجود تحریمهای آمریکا، موفق شده است صادراتش را افزایش دهد. هیچ آمار مشخصی برای صادرات ایران وجود ندارد و ایران اعلام نموده است برای پنهان کردن مقصد محموله هایش، اسناد دستکاری شده اند. نفتکشها فرستنده های خویش را خاموش می کنند که ردیابی ماهواره ای آنها را دشوارتر می کند.

طبق نظرسنجی رویترز، تولید نفت ایران در مارس به ۲.۳ میلیون بشکه در روز رسید که ۲۱۰ هزار بشکه در روز نسبت به فوریه افزایش داشت و بزرگترین افزایش تولید در بین اعضای اوپک بود. دومین افزایش بزرگ تولید در اوپک، در ارتباط با عراق بود که تولیدش ۴۰ هزار بشکه در روز افزایش داشت. همینطور تولید لیبی و ونزوئلا هم به میزان اندکی افزایش یافت.

عربستان سعودی متعهد شده است تولیدش را در ماههای فوریه و مارس به میزان یک میلیون بشکه در روز به صورت یکجانبه کم کند. بر اساس نظرسنجی رویترز، ریاض در مارس این کاهش را به صورت کامل اجرا کرد.

تولید کشورهای امارات متحده عربی، کویت و نیجریه ثابت بود.

نظرسنجی رویترز با هدف رصد عرضه نفت به بازار انجام می شود و بر اساس آمار کشتیرانی فراهم شده از جانب منابع خارجی، آمار رفینیتیو آیکان، اطلاعات شرکتهای رصد نفتکشها مانند پترولجستیک و کپلر و اطلاعات فراهم شده از جانب منابع داخلی شرکتها، اوپک و شرکتهای مشاوره انرژی است.

منبع:

1400/01/13
15:54:57
0.0 / 5
392
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تحریم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز