موافقت اوپك پلاس با افزایش تولید در پی تماس آمریكا

موافقت اوپك پلاس با افزایش تولید در پی تماس آمریكا بعد از اینکه دولت بایدن در اقدامی مشابه دونالد ترامپ، از عربستان سعودی خواست قیمتهای انرژی را معقول نگه دارد، اوپک پلاس در نشست روز پنجشنبه وزیران این گروه با تسهیل تدریجی محدودیت عرضه از ماه مه موافقت نمود.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، تحت محدودیت عرضه فعلی، اوپک و متحدانش شامل روسیه، تولیدشان را بیش از هفت میلیون بشکه در روز محدود کرده اند. بعلاوه عربستان سعودی بصورت یکجانبه تولیدش را یک میلیون بشکه در روز کاهش داده است. این گروه در آوریل سال قبل با اجرای محدودیت عرضه به میزان ۹.۷ میلیون بشکه در روز معادل حدود ۱۰ درصد از تولید جهان از ماه مه موافقت کرده بود و باتوجه به بهبود تقاضا، تسهیل تدریجی محدودیت عرضه را شروع کرد.

وزیران اوپک پلاس در نشست روز پنج شنبه توافق کردند محدودیت عرضه خودرا به میزان ۳۵۰ هزار بشکه در روز در ماه مه، ۳۵۰ هزار بشکه در روز در ژوئن و ۴۰۰ هزار بشکه در روز در ژوییه تسهیل کنند.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران تایید نمود این گروه تولیدش را مجموعا ۱.۱ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد.

تحت توافق روز پنج شنبه، محدودیت عرضه اوپک پلاس در ماه مه اندکی بیش از ۶.۵ میلیون بشکه در روز در مقایسه با حدود هفت میلیون بشکه در روز در آوریل خواهد بود.

شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در کنفرانس خبری بعد از این جلسه اظهار نمود: تصور می کنم آنچه امروز انجام دادیم، یک تدبیر بسیار محافظه کارانه بوده است و سطح تولید در نشست بعدی این گروه که ۲۸ آوریل برگزار می گردد همچنان ممکنست تغییر پیدا کند.

وزیر انرژی عربستان سعودی اظهار داشت: تصمیم روز پنج شنبه اوپک پلاس تحت تاثیر مذاکرات با مقامات آمریکایی یا سایر کشورهای مصرف کننده نبوده است. وی همین طور اعلام نمود عربستان سعودی بصورت تدریجی کاهش تولید یکجانبه یک میلیون بشکه در روز را با افزودن ۲۵۰ هزار بشکه در روز در ماه مه، ۳۵۰ هزار بشکه در روز در ژوئن و ۴۰۰ هزار بشکه در روز در ژوییه خاتمه خواهد داد.

اما کشورهای مصرف کننده بزرگ نفت نظیر آمریکا و هند به سبب نگرانی از افزایش فشارهای تورمی در سراسر جهان، خواهان کنترل روند افزایش قیمتها توسط اوپک پلاس بوده اند. نفت برنت حدود ۶۴ دلار در هر بشکه معامله می شود که بیش از ۲۰ درصد رشد از شروع سال میلادی جاری تا حالا نشان میدهد و فاصله چندانی با رکورد قیمت ۷۱ دلار امسال ندارد. قیمتهای خرده فروشی بنزین هم به سرعت در حال افزایش بوده و به نگرانی مصرف کنندگان افزوده است.

جنیفر گرانهولم، وزیر انرژی جدید آمریکا که از طرف جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا منصوب شده است، بعد از تماس با همتای سعودی خود، در توییتر نوشت: ما اهمیت همکاری بین المللی برای تضمین منابع انرژی مطمئن و مقرون به صرفه را مورد تاکید قرار دادیم.

خبر این تماس با نشانه های تغییر فضای مذاکرات غیررسمی میان اعضای اوپک پلاس مصادف شد. چند روز قبل از این تماس، نمایندگان اوپک پلاس اظهار کرده بودند این گروه باتوجه به ابهاماتی که در بحبوحه موج جدید قرنطینه های وضع شده برای مقابله با شیوع ویروس کرونا وجود دارد، محدودیت عرضه فعلی را حفظ می نماید.

اما بگفته منابع آگاه، ۲۴ ساعت قبل از برگزاری این جلسه، مذاکرات به سمت احتمال افزایش تولید چرخش پیدا کرد.

ترامپ در گذشته از نفوذ خود برای وادار کردن عربستان سعودی برای تغییر سیاست تولید نفت بهره برده بود. هنگامی که قیمتها افزایش پیدا کرد، رئیس جمهور سابق آمریکا برای افزایش تولید اوپک اصرار کرد و زمانی که قیمتها در سال ۲۰۲۰ سقوط کرد و تولیدکنندگان شیل لطمه دیدند، از این گروه خواست تولیدش را کم کند.

بر اساس گزارش رویترز، تا قبل از این، دولت بایدن از بکارگیری چنین نگاهی خودداری کرده و در بحبوجه تحریم تعدادی از شهروندان سعودی در رابطه با قتل جمال خاشقچی در سال ۲۰۱۸، فاصله خودرا با ریاض حفظ نموده بود. حتی وقتی که اوپک پلاس در چهارم مارس تصمیم گرفت تولیدش را ثابت نگه دارد و موجب افزایش قیمتها شد، کاخ سفید در این زمینه اظهارنظر نکرد.

منبع:

1400/01/14
19:47:40
0.0 / 5
580
تگهای خبر: انرژی , اوپك , بنزین , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز