كاهش چشم گیر خرید نفت هندی ها از عربستان

كاهش چشم گیر خرید نفت هندی ها از عربستان ام آی جی تی: پالایشگاههای دولتی هند در ماه مه 36 درصد نفت کمتری از حد معمول از عربستان سعودی خریداری خواهند کرد که نشان دهنده تشدید تنشها با ریاض حتی بعد از حمایت این کشور از افزایش تدریجی تولید اوپک پلاس است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، روابط انرژی میان هند که سومین واردکننده و مصرف کننده بزرگ نفت در جهان است و عربستان سعودی در پی افزایش قیمتهای جهانی نفت، به تیرگی گراییده است. دهلی نو کاهش تولید سعودیها و سایر تولیدکنندگان را عامل افزایش قیمتها و لطمه دیدن روند احیای اقتصادی از پاندمی ویروس کرونا می داند.

سه منبع مطلع به رویترز گفتند: پالایشگاههای دولتی هندی برای خرید ۹.۵ میلیون بشکه نفت سعودی در ماه مه سفارش داده اند در صورتیکه ماه قبل از آن برای خرید ۱۰.۸ میلیون بشکه برنامه ریزی کرده بودند.

پالایشگاههای ایندین اویل، بهارات پترولیوم، هندوستان پترولیوم کورپ و شرکت پالایش و پتروشیمی مانگالور معمولا ۱۴.۸ میلیون بشکه نفت عربستان را در یک ماه خریداری می کنند.

تصمیم برای خرید کمتر نفت روز دوشنبه، دو روز بعد از تماس تلفنی روز شنبه میان دارمندا پرادهان، وزیر نفت هند و شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی گرفته شد. محتوای مکالمات میان این دو وزیر هنوز مشخص نیست و هیچ اظهارنظری از طرف شرکتهای هندی، آرامکوی سعودی یا وزارت نفت عربستان سعودی مطرح نشده است.

اوپک و متحدانش که به اوپک پلاس معروف هستند، پنج شنبه گذشته با افزایش تولید به میزان ۳۵۰ هزار بشکه در روز در ماه مه و به همین میزان در ژوئن و افزایش ۴۵۰ هزار بشکه در روز دیگر در ژوئیه موافقت کردند. قبل از برگزاری این دیدار، دولت آمریکا در تماس با عربستان سعودی خواهان مقرون به صرفه ماندن قیمتهای انرژی شده بود. بعد از تصویب افزایش تولید اوپک پلاس، شرکت آرامکوی سعودی روز یکشنبه قیمت فروش رسمی نفت در ماه مه برای منطقه آسیا را افزایش داد اما قیمت فروش این شرکت به بازارهای اروپا و آمریکا کم شد.

یکی از این منابع آگاه اظهار داشت: از این که سعودیها قیمت فروش بازارهای دیگر را کاهش دادند در صورتیکه قیمت فروش رسمی به آسیا را زیاد کردند، متعجب شدیم.

هند از پالایشگاههای دولتی خود خواسته است به دنبال منابع واردات دیگری برای کاهش وابستگی به نفت خاورمیانه باشند. تنشها میان هند و عربستان سعودی بعد از سفارش ماه گذشته شاهزاده عبدالعزیز به دهلی نو جهت استفاده از نفت ارزانی که در زمان ریزش قیمتها در سال ۲۰۲۰ خریداری نموده بود، تشدید شد. پرادهان پاسخ عبدالعزیز را غیردیپلماتیک خواند.

وزیر انرژی سعودی بمنظور کاستن از این اختلاف، هفته گذشته اعلام نمود آرامکو سهمیه فروش آوریل به پالایشگاههای هندی را تغییر نداده اما حجم فروش به سایر خریداران را کاهش داده است و تصدیق کرد که محدودیت تولید، آرامکو را با تعدادی از شرکایش گرفتار مشکل کرده است. وی اظهار داشت: عربستان کاهش تولید داوطلبانه خودرا بصورت مرحله به مرحله تا ژوئیه اختتام خواهد بخشید.

در این بین، پالایشگاههای هندی منابع خرید نفت را متنوع کرده و گرید نفتی توپی برزیل، لیزای گویان و یوهان اسوردراپ نروژ را به رژیم نفتی خود اضافه کرده اند.

بر اساس گزارش رویترز، آریندام باگچی، سخنگوی وزارت امور خارجه هند روز جمعه اعلام نمود ما همیشه بر این باور بوده ایم که عرضه نفت بجای مدیریت مصنوعی، باید توسط بازار مشخص شود. با توجه به این که اوپک پلاس تسهیل محدودیت عرضه را اعلام نموده اما همچنان پایینتر از انتظارات هند است.

منبع:

1400/01/17
16:32:08
0.0 / 5
360
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز