كاهش قابل توجه دبی ورودی سدها در استان مركزی

كاهش قابل توجه دبی ورودی سدها در استان مركزی مرکزی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی اظهار داشت: به لحاظ بارندگی سال سخت و کم بارشی را پیش رو خواهیم داشت.


عزت الله آمره ای ۲۲ فروردین ماه در جلسه شورای حفاظت از منابع آب استان مرکزی ضمن اشاره به وضعیت بارندگی ها در استان اظهار نمود: سال جاری برپایه آمار، سال سخت و خشکی را پیش رو داریم و بارندگی ها بسیار پایین تر از حد نرمال خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه در زمستان ۹۹ بالغ بر ۹۰ درصد کاهش بارندگی داشتیم و بهار هم کاهش بارش رقم خورد، ذخیره برفی در کشور را بسیار پایین دانست و اضافه کرد: با این کاهش منابع آبی، افت تولید محصولات کشاورزی را پیشبینی می نماییم.
آمره ای خاطرنشان کرد: سال ۹۸ بارندگی بسیار خوبی دریافت شد و باورها بر این بود که از خشکسالی عبور کرده ایم، اما مجدد به شرایط قبل بازگشته ایم.
وی با اشاره به اینکه شاهد کاهش ۴۶ درصد بارندگی ها هستیم، در مورد وضعیت سدهای استان اظهار داشت: سد الغدیر ساوه هم اکنون وضعیت بدی ندارد، هر چند که میزان آب ورودی به مخازن کاهش مشهودی داشته است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی افزود: دبی رودخانه ها هم به شدت کاهش یافته است به صورتی که دبی رودخانه منتهی به سد کمال صالح از ۸ میلیمتر پارسال به ۱.۵ میلیمتر رسیده و این رقم در سد الغدیر از ۱۸ میلیمتر سال قبل به ۲.۵ میلیمتر کاهش یافته است و در صورت ادامه این شرایط، نگران سال آینده هستیم.
وی در مورد پر کردن چاه های غیر مجاز اظهار داشت: پارسال ۲۶۰ حلقه چاه در استان پر شد که با این اقدام ۶۰ میلیون مترمکعب برداشت از این چاه ها صرفه جویی شد.
آمره ای ضمن اشاره به تصویب سند سازگاری با کم آبی اظهار نمود: اجرای این برنامه و سند هفت ساله از سال قبل شروع شد. بعنوان مثال در طول برنامه باید ۵۸۵۰ کنتور در استان نصب شود. مقرر بود پارسال ۷۰۰ کنتور نصب شود که ۲۲۵ کنتور نصب گردید و در سال ۱۴۰۰ هم باید ۷۰۰ کنتور نصب شود، همینطور در بحث صدور پروانه محدود به چاه های فرم یک، مقرر بود که ۶۰۰ پروانه صادر شود که تنها ۱۱۳ پروانه صادر شد.
مدیرعامل شرکت اب منطقه ای استان مرکزی ضمن اشاره به کاهش بارش ها و روشن شدن چاه ها و برداشت آب، اضافه کرد: لازم است سال جاری با عنایت به شرایط، نظارت ها را تشدید نماییم و با عنایت به تبصره های لایحه بودجه ۱۴۰۰، افرادی که اضافه برداشت داشته باشند، جریمه می شوند و نظارت بر میزان برداشت از آب هم سختگیرانه تر می شود و امکان دارد در وضعیت آب روستاها هم شرایط سختی را تجربه نماییم.1400/01/23
10:33:26
0.0 / 5
308
تگهای خبر: آب , تولید , شركت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز