زنگنه:

ایران می تواند حرف های مهم تر از نفت در منطقه داشته باشد

ایران می تواند حرف های مهم تر از نفت در منطقه داشته باشد به گزارش ام آی جی تی وزیر نفت ضمن تاکید بر لزوم همکاری با جهان برای تقویت توان ملی اظهار داشت: با عنایت به ظرفیت فناور مطمئنم ایران می تواند حرف های بااهمیتی بیشتر از خود نفت و منابع طبیعی برای گفتن در منطقه داشته باشد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بیژن زنگنه امروز در آیین گشایش صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت با اشاره به اینکه قراردادهایی که امروز امضا می شود حاصل ماه ها تلاشِ تعداد زیادی از مدیران و کارشناسان برای توسعه فناوری با عنایت به ظرفیت دانش بنیان است، خاطرنشان کرد: هیچ شکی نیست آینده کشور نه در گرو تولیدهای سنتی بلکه در گرو توجه به ظرفیت های دانش بنیان و توسعه فناوری ملی است که البته اینکار جز در همکاری با جامعه جهانی اتفاق نمی افتد.
وی با تاکید بر اینکه همکاریهای جهانی سبب تقویت توان ملی می شود، اظهار داشت: اگر می خواهیم تیم ملی فوتبال قوی داشته باشیم بطور حتم باید با تیم های درجه نخست جهان مسابقه دهیم، اگر هم می خواهیم کشتی گیران تراز نخست در سطح جهانی پرورش دهیم باید چنین مسابقاتی داشته باشیم.
وزیر نفت اضافه کرد: بدون حضور در جریان رقابت های طبیعی جهان ما نمی توانیم از یک سطح ملی فراتر و به سطح جهانی برویم. امروز همکاری با جهان یک اصل است و ما بطور حتم باید به آن دقت کنیم.
موانع را از سرراه استارتاپ ها برمی داریم
زنگنه ضمن اشاره به اینکه وزارت نفت سال هاست به مبحث شرکتهای دانش بنیان (پیش از آنکه با نام دانش بنیان شناخته شود) توجه داشته است، یادآوری کرد: شرکت پتروپارس، مپنا و فرآب دانش بنیان هایی هستند که آثاری شگرف و تعیین کننده در توسعه صنایع برق و نفت برجای گذاشتند و امروز خیلی ها به حق به این شرکت ها افتخار می کنند.
وی به نهادسازی سازی در دانشگاه ها و امضای قراردادهای مختلف با دانشگاه ها در هشت سال قبل با هدف پشتیبانی از ظرفیت فناور اشاره نمود و اظهار داشت: ساخت ۱۰ قلم خانواده کالایی برای پشتیبانی از ظرفیت سازندگان داخلی همانند مته، لوله های بدون درز، تجهیزات درون چاهی و سرچاهی و... برنامه ریزی و اجرا شده است.
وزیر نفت ضمن اشاره به شعار سال جاری «تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها» اظهار نمود: نشست های گوناگونی برای تحقق این شعار برگزار شد که بر مبنای آن تصمیم گرفتیم از شرکتهای دانش بنیان و استارتاپ ها حمایت نماییم و موانع را از سر راه آنها برداریم.
دو اقدام مهم وزارت نفت برای پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان
زنگنه با اشاره به اینکه صنعت نفت برای پشتیبانی از شرکتهای فناور دو کار مهم را انجام داده است، افزود: اولین آن تاسیس پارک فناوری و نوآوری نفت بوده، اساسنامه اش تائید، ارکان آن مستقر و مکانش مشخص شده و در حال فعالیت است.
وی خاطرنشان کرد: تابحال چند پارک فناوری و نوآوری با همت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاسیس شده، اما پارک نفت جزو اولین مواردی تاسیس شده ازسوی بخش تقاضاست.
وزیر نفت دومین اقدام وزارت نفت را تاسیس صندوق پژوهش و فناوری صنعت نفت برشمرد و اظهار داشت: این صندوق هم جزو اولین صندوق هایی است که ازسوی تقاضا بوجود آمده بدان معنا که شکار به دنبال شکارچی بوده است و طرف تقاضا با طرح تقاضای خود طرف عرضه را به فعالیت و حضور در صحنه تحریک می کند.
زنگنه اضافه کرد: این بسیار مهم می باشد، بخصوص در صنعت نفت که بزرگترین سرمایه گذاری کشور در آن انجام می شود و می تواند بزرگترین محرک برای اقتصاد در بخش مهمی از فناوری باشد.
وی اظهار داشت: همیشه تاسیس پارک یا صندوق ازسوی عرضه بوده است و صنعتگران یا دانشگاه ها آنرا تاسیس کردند.
ادامه داردمنبع:

1400/01/23
15:24:12
0.0 / 5
327
تگهای خبر: آب , تولید , سرمایه گذاری , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز