پیش بینی نفت 75 دلاری در بزرگترین سوداگر نفت جهان

پیش بینی نفت 75 دلاری در بزرگترین سوداگر نفت جهان ام آی جی تی: مدیر گروه ویتول که بزرگترین شرکت تجاری نفت جهان است، پیش بینی نمود تقاضا برای نفت امسال و سال آینده که جهان از بحران پاندمی ویرس کرونا خارج می شود، بهبود پیدا خواهدنمود.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، راسل هاردی، مدیرعامل شرکت ویتول در مصاحبه با بلومبرگ اظهار نمود: تقاضا برای نفت تا آخر سال ۲۰۲۲ به میزان هفت تا هشت میلیون بشکه در روز نسبت به سطح فعلی افزایش پیدا خواهدنمود و تولید کنندگان برای تامین تقاضای بالاتر به تکاپو خواهند افتاد.

هاردی اظهار داشت: ما برای سپری کردن سال ۲۰۲۲ به همه توانمان نیاز خواهیم داشت. ویتول بر این باور است که قیمت ۷۰ تا ۷۵ دلار هر بشکه نفت نتیجه کاملا معقولی برای سه ماهه سوم خواهد بود.

این پیش بینی خوش بینانه ای از احیای قوی مصرف جهانی نفت بعد از شیوع پاندمی است که موجب ریزش تقاضا برای سوخت جت، دیزل و بنزین شد. ویتول سال قبل در تجارت بیش از هفت میلیون بشکه نفت و فرآورده های نفتی سهم داشت که به این شرکت بصیرت دقیقی از نوسانات عرضه و تقاضای جهانی نفت می بخشد.

مدیرعامل ویتول اظهار داشت: تقاضای جهانی برای نفت حدود ۳.۵ میلیون بشکه در روز پایین سطح قبل از شیوع پاندمی مانده است اما با ادامه عرضه واکسنهای کووید ۱۹، رفع قرنطینه ها و از سر گرفته شدن سفر برای تفریح و تجارت، میزان مصرف نیز تا آخر سال بهبود پیدا خواهدنمود.

این شکاف با بازگشایی اقتصادها به آهستگی بسته می شود و رشد اقتصادهای شرقی، تقاضا را بالاتر می برد. با این وجود وی هشدار داد افزایش اخیر آمار مبتلاشدن در هند و سایر کانون های شیوع کرونا، ممکنست روند احیای اقتصادی را متاثر کند.

هاردی پیش بینی نمود تقاضا برای سوخت جت احیای کندتری نسبت به سایر فرآورده های نفتی داشته باشد. تقاضا تا آخر سال همچنان حدود ۱.۵ میلیون بشکه در روز پایین سطح قبل از پاندمی خواهد بود. اما کاهش مصرف سوخت هواپیمایی با افزایش ۱.۵ میلیون بشکه در روز سایر فرآورده های نفتی مانند پتروشیمی که در تولید پلاستیک استفاده می شود، جبران خواهد شد.

بازرگانان و تولیدکنندگان نفت یک سال پیش که اعمال قرنطینه از طرف دولت های جهان، موجب فلج شدن تقاضا شد، به پر کردن مخازن نفت در خشکی و دریا پرداختند. قیمت نفت آمریکا در نتیجه عرضه فزاینده که جایی برای نگهداری آن وجود نداشت به پایین صفر سقوط کرد. هفته جاری بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت حدود ۶۴ دلار در هر بشکه بود.

بازرگانان انرژی سال قبل بعد از اینکه به ذخیره نفت ارزان در مخازن یا کشتیهایی که مالک آن بودند یا اجاره کرده بودند پرداختند و آنها را در معاملات آتی به قیمت های بالاتر فروختند، سود عظیمی کسب کردند. بگفته منابع آگاه، گروه ویتول در سال ۲۰۲۰ حدود سه میلیارد دلار سود کرد که بهترین نتایج مالی در تاریخ این شرکت بود اما این شرکت سهامی خاص درآمدهای سالانه خودرا فاش نمی کند.

مدیرعامل ویتول اظهار داشت: بیش از نیم میلیارد بشکه نفت مازاد که در واکنش به فروپاشی بازار در سال ۲۰۲۰ شکل گرفته بود، حذف گردیده است. کاهش مازاد ذخایر تا اختتام سه ماهه سوم امسال حتی با وجود برنامه ریزی افزایش تولید از طرف اوپک، تا حدود زیادی کامل خواهد شد. حدود دو میلیون بشکه نفت در روز هم اکنون از ذخایر برداشت شده و این روند در ماههای ژوئن، ژوییه و اوت ادامه خواهد داشت.

بعد از فروپاشی تقاضا در سال گذشته، تقاضا برای نفت با بهبود اقتصاد های آسیایی، اخبار مثبت از واکسن کرونا و رفع قرنطینه ها در برخی از کشورها بهبود چشمگیری پیدا کرده است و بهای نفت برنت از شروع امسال تا حالا حدود ۳۰ درصد رشد داشته که تحت تاثیر انتظارات سرمایه گذاران برای بهبود مصرف و کاهش سطح ذخایر با بازگشایی اقتصادها بوده است.

هاردی اظهار داشت: اوپک و متحدانش حتی با وجود عرضه ۱.۵ میلیون بشکه در روز نفت تحریمی ایران باید تولیدشان را برای تامین تقاضای فزاینده بالا برند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اوپک پلاس تصمیم گرفته است از هشت میلیون بشکه در روز محدودیت عرضه فعلی بیش از دو میلیون بشکه در روز را احیا کند. این افزایش تولید بصورت تدریجی در مدت سه ماه تا اختتام ژوییه انجام خواهد گرفت. این گروه سرگرم مذاکره برای لغو نشست وزیران در هفته آتی است که نشان میدهد به برنامه خود برای احیای تدریجی تولید پایبند مانده است.

منبع:

1400/02/01
16:24:23
0.0 / 5
334
تگهای خبر: انرژی , اوپك , بنزین , پتروشیمی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز