خاموشی های تابستان قطعی است؟

خاموشی های تابستان قطعی است؟ با افزایش دمای هوا و اوج گیری مصرف برق در ایام آینده، بار دیگر خطر تکرار خاموشی ها در سال تابستان پیش رو افزایش پیدا کرده است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، با وجود تمام شعارهای مطرح شده، در طول سالهای گذشته نه شرایط برای کاهش مصرف و بهبود الگوی مصرف در ایران فراهم شده و نه زیرساخت های تولید انرژی ایران به بهره وری بالاتر دست یافته اند. ازاین رو و با عنایت به تجربیات سالهای گذشته به نظر می آید خطر تکرار خاموشی ها در تابستان وجود خواهد داشت و فعالان بخش خصوصی هم به این مورد اذعان دارند.
رضا پدیدار، عضو هیات نمایندگان اتاق ایران معتقد است: برپایه آخرین اطلاعات و آمارهای عرضه شده در پارلمان بخش خصوصی نشانگر آن است که این صنعت در آینده هم با کسری بودجه هزینه ای و سرمایه ای مواجه خواهد شد که احیانا کار را سخت تر هم خواهد ساخت. البته به خوبی می دانیم که صنعت برق ایران بعنوان یک صنعت زیرساختی با چالش های گوناگونی روبه رو بوده که بعضی از آنها به صورت مزمن باقی مانده و استمرار آنها سبب شده تا دسترسی به برق به یکی از چالش های فضای کسب و کار ایران تبدیل گردد و جایگاه ایران در رتبه بندی محیط کسب و کار را با تغییر مواجه کند.
او می گوید: برپایه بررسی های صورت گرفته در سندیکای برق، با عنایت به کسری منابع در حوزه سرمایه گذاری هم باید اظهار داشت که برای افزایش ظرفیت سالانه تولید برق به میزان حداقل ۵ تا ۷۰۰۰ مگاوات در هر سال بالغ بر ۳ تا ۴ میلیارد دلار سرمایه گذاری جدید نیاز است. این در شرایطی است که به علت کمبود منابع تأمین مالی پروژه ها توسط دولت عدم توانایی ورود بخش خصوصی به این نوع پروژه ها به علت عدم اعتماد و اطمینان متقابل در تأمین نیازهای طرفین و از سوی دیگر عدم دسترسی به منابع مالی و فاینانس خارجی و بین المللی به علت شرایط تحریم سرمایه گذاری در جهت برق متناسب با نیازها نیست.
حمیدرضا صالحی - عضو هیئت نمایندگان اتاق تهران - هم معتقد است: سوابق موجود اصلاحات ساختاری مکرر و خصوصی سازی ناکارآمد اتلاف بالا و بهره وری پایین در بخش های تولید انتقال و توزیع تداوم کسری بودجه و انباشت بدهی وزارت نیرو و رشد چشم گیر مصرف خانگی برق بخصوص در ایام گرم سال و به صورت ویژه و اختصاصی به لحاظ پاندومی کرونا در ایام پیک زمستان شماری از مهم ترین مسائل صنعت برق در سالیان اخیر بوده که یکی از علل نمود و تداوم آنها نابسامانی های موجود در اقتصاد صنعت برق کشور بوده و تبیین آن نیازمند تجزینه و تحلیل جریان مالی این صنعت با عنایت به عملکرد بودجه وزارت نیرو است.
او معتقد است: صنعت برق ایران گرفتار یک جریان نامتعارف اقتصادی شده است. این قیمت گذاری نادرست منجر به عدم توازن درآمدها و هزینه شده و این عدم توازن به کسری بودجه دولت و انباشت منجر گردیده است و در اثر آن روند سرمایه گذاری در این صنعت مهم هم نزولی شده است.
منبع:

1400/02/04
21:07:48
0.0 / 5
347
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز