خاموشی یك قدم نزدیك شد

خاموشی یك قدم نزدیك شد ام آی جی تی: باتوجه به اینکه نیروگاه های برق آبی امسال به سبب کاهش بارش ها کمک رسان صنعت برق نیستند، مسئولان برقی دست به دامان مدیریت مصرف از طرف مشترکان شدند تا جایی که طبق اعلام سخنگوی صنعت برق در صورت ادامه روند فعلی مصرف برق، ناچار به استفاده از ذخایر آبی سدها برای تولید برق هستیم و این مساله می تواند ما را در تابستان به شدت گرفتار مشکل کند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، افزایش شایان توجه و سریع دمای هوا سبب افزایش بی سابقه مصرف برق به میزان ۲۲ درصد در فروردین ماه سال جاری در مقایسه با سال قبل شده و این در شرایطی است که کم بارشی نیز سبب کاهش ۳۴ درصدی حجم آب مخازن نیروگاه های برق آبی و متناسب با آن، کاهش ظرفیت تولید برق این نیروگاه ها و ایجاد عدم توازن تولید و مصرف برق در کشور شده است.
این در شرایطی است که هرساله ۱۶ تا ۱۷ درصد از برق مورد نیاز در ساعات پیک توسط نیروگاه های برق آبی تامین می شود اما امسال به سبب بارش کم نزولات جوی، ۳۴ درصد از مخازن سدهای نیروگاه های برق آبی را در اختیار نداریم که منجر به کسری حدود ۴۰۰۰ مگاواتی تولید برق در ساعات اوج مصر ف می شود.
مصطفی رجبی مشهدی- سخنگوی صنعت برق کشور در این زمینه اظهار داشت: وزارت نیرو تمام تلاش خودرا برای جبران این میزان کمبود برق بکار بسته است، در همین خصوص برنامه ای با ۴۵ محور اصلی برای جلوگیری از بروز خاموشی تدوین شده است که البته وزارت نیرو اجرای این برنامه ها را ابتدا از خود شروع و بکارگیری کولرهای گازی و وسایل سرمایشی را از ماه جاری در شرکت های زیرمجموعه خود ممنوع کرده است.
شرط اعمال نشدن خاموشی همکاری همه مشترکان است
وی شرط اعمال نشدن خاموشی های برنامه ریزی شده را همکاری همه مشترکان دانست و اشاره کرد: تنها با همکاری مشترکان و رعایت سقف مصرف استانی می توانیم از خاموشی برنامه ریزی شده رهایی یابیم. بنا بر این از همه مشترکان درخواست می نماییم از اکنون نسبت به کاهش مصرف خود اقدام نمایند.
او درباب با اهمیت ترین دلیل افزایش مصرف برق اظهار داشت: بالاترین میزان مصرف به وسایل سرمایشی متعلق می باشد که در این میان سهم کولرهای گازی بیشتر از کولرهای آبی است. افزایش بار سرمایشی به سبب نبود آمادگی لازم برای تحمل این افزایش، ممکنست شبکه را با مشکل روبرو کند.
وی بر ضرورت مدیریت مصرف وسایل سرمایشی از طرف کاربران اصرار کرد و اظهار داشت: سفارش می شود مشترکان در ساعات اوج مصرف که از ساعت ۱۳ تا ۱۷ است، از به کار بردن وسایل پرمصرف تا آنجا که امکان دارد خودداری کرده و درجه کولرگازی خودرا بر روی ۲۵ درجه تنظیم کنند. این درحالی است که شرکت های دولتی تنها در صورت تنظیم درجه دما روی ۲۶ درجه، اجازه استفاده از کولرهای گازی را خواهند داشت.
منبع:

1400/02/13
10:42:33
0.0 / 5
674
تگهای خبر: آب , تولید , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز