سقوط سهم اوپك از واردات نفت هند ركورد ۲۰ ساله زد

سقوط سهم اوپك از واردات نفت هند ركورد ۲۰ ساله زد سهم هند از واردات نفت هند در سال منتهی به 31 مارس، به پایینترین میزان در حدود دو دهه اخیر سقوط کرد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، آمار منابع صنعتی و تجاری نشان داد مجموع واردات نفت هند در سال مالی منتهی به ۳۱ مارس به ۳.۹۷ میلیون بشکه در روز رسید که ۱۱.۸ درصد در مقایسه با سال قبل از آن کاهش داشت.

هند نفت بیشتری از آمریکا و کانادا خرید و در مقابل واردات این کشور از آفریقا و خاورمیانه کمتر شد. این کشور خرید نفت از اعضای اوپک را به حدود ۲.۸۶ میلیون بشکه در روز کم کرد و سهم اوپک از واردات نفت هند از حدود ۸۰ درصد به ۷۲ درصد کم شد که پایینترین سهم از سال مالی ۲۰۰۲-۲۰۰۱ هند بشمار می رود و قبل از این تاریخ آمار واردات نفت هند موجود نیست.

پالایشگاههای هند در حال متنوع کردن منابع واردات نفت هستند و در تجهیزات پالایشگاهی خود تغییرات لازم را صورت داده اند تا گریدهای نفتی ارزانتر را پالایش کنند اما فعالیت پالایشگاهی به سبب شیوع پاندمی که تقاضا برای سوخت را کمتر کرده، گرفتار محدودیت شده است. تقاضای سالانه برای سوخت در هند در سال مالی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ برای اولین بار در ۲۳ سال قبل کاهش پیدا کرد و به پایینترین سطح از سال مالی ۲۰۱۷-۲۰۱۶ رسید.

سهم تولیدکنندگان خاورمیانه در سال مالی ۲۰۲۱-۲۰۲۰ به حدود ۶۲ درصد در مقایسه با ۶۰ درصد در سال مالی پیش افزایش یافت برای اینکه پالایشگاههای هند تحت قراردادهای نفتی سالانه، متعهد شدند نفت بیشتری از این تولیدکنندگان خریداری کنند.

نفت آمریکا حدود هفت درصد و نفت کانادا ۱.۳ درصد از واردات نفت هند در سال مالی ۲۰۲۲-۲۰۲۰ در مقایسه با به ترتیب ۴.۵ درصد و ۰.۶۰ درصد در سال مالی قبل از آنرا تشکیل داد.

عراق بزرگترین صادرکننده نفت به هند ماند و بعد از آن عربستان سعودی و امارات متحده عربی در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند. نیجریه با کنار زدن ونزوئلا، چهارمین صادرکننده بزرگ نفت به هند شد.

هند در مارس ۴.۳۹ میلیون بشکه در روز نفت وارد کرد که ۱۲ درصد بیشتر از فوریه بود برای اینکه پالایشگاهها تولیدشان را زیاد کردند. با این وجود میزان واردات این کشور در مقایسه با مارس سال ۲۰۲۰ همچنان ۰.۵ درصد کمتر بود.

بر اساس گزارش رویترز، عراق در مارس بزرگترین صادرکننده نفت به هند بود و بعد از آن عربستان سعودی، امارات متحده عربی و آمریکا قرار گرفتند.
1400/02/14
21:06:36
0.0 / 5
283
تگهای خبر: اوپك , پالایشگاه , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز