توسعه میدان های باباگیر و بانكول در دستور كار سال جاری نفت مركزی

توسعه میدان های باباگیر و بانكول در دستور كار سال جاری نفت مركزی به گزارش ام آی جی تی طرح توسعه میدان های باباگیر (باباقیر) و بانکول در غرب کشور در برنامه توسعه سال جاری شرکت نفت مناطق مرکزی ایران قرار گرفته است.غلامرضا نصیرایی، مدیر فنی شرکت نفت مناطق مرکزی اظهار داشت: با آخر عملیات لرزه نگاری دوبعدی میدان های باباگیر و بانکول و نتایج حاصله از تفسیر داده های آن، طرح توسعه این میدان ها در دستور کار قرار می گیرد. عملیات لرزه نگاری دوبعدی میدان های پیش گفته به طول حدود ۵۰۰ کیلومتر در مناطقی از استان های ایلام و کرمانشاه انجام شده و تفسیر داده ها زمینه توسعه این میدان ها را فراهم آورده است.
وی اضافه کرد: توسعه این دو میدان که همچون میدان های تحت سرپرستی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در غرب کشور هستند به منظور ارزیابی توان تولید برای پشتیبانی از میدان تنگ بیجار انجام می شود. عملیات لرزه نگاری سه بعدی در میدان های تنگ بیجار و دلاوران به وسعت یک هزار و ۵۶۰ کیلومترمربع در چارچوب یک پروژه مشترک با میدان های باباگیر و بانکول در دست اجرا است که در فاز نخست این عملیات، بخش سه بعدی میدان دلاوران به پایان رسیده و مراحل پردازش و تفسیر داده های آن در حال اجراست.
به گفته این مقام مسئول با اجرایی شدن پیش نیازهای عملیات برداشت داده های لرزه ای در میدان تنگ بیجار، فاز دوم عملیات لرزه نگاری سه بعدی هم از آغاز سال جاری آغاز و پیشبینی می شود در سال ۱۴۰۱ به پایان برسد. این پروژه لرزه نگاری از بزرگ ترین و پیچیده ترین پروژه های عملیات برداشت داده های لرزه ای صنعت نفت به حساب می آید که با اعتباری حدود ۴۰ میلیون یورو و ۱، ۰۵۹ میلیارد ریال در استان ایلام در دستور کار قرار گرفته است.
نصیرایی هدف از اجرای این پروژه را شناسایی بیشتر میدان های باباگیر و بانکول برای ارزیابی توان تولید و توسعه آنها، برطرف شدن ابهام های ساختمانی و هم شناسایی دقیق پارامترهای مخزنی میدان تنگ بیجار برای توسعه فاز دوم تنگ بیجار، کاهش ریسک حفاری در میدان های در حال مطالعه و در نتیجه تضمین تأمین پایدار خوراک پالایشگاه و پتروشیمی ایلام عنوان نمود.


منبع:

1400/02/22
12:40:14
0.0 / 5
212
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز