قطر برای شراكت گازی به سمت چین چرخید

قطر برای شراكت گازی به سمت چین چرخید ام آی جی تی: قطر که تا حالا برای فناوری و دسترسی جهانی به غولهای غربی متکی بود، سرگرم مذاکره با شرکتهای چینی برای حضور در پروژه توسعه گاز طبیعی مایع این کشور است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، قطر از اوایل دهه ۱۹۹۰ به شرکتهای بین المللی نظیر اکسون موبیل، رویال داچ شل و توتال برای کمک به ساخت صنعت LNG خود متکی بوده است. در مقابل، غولهای غربی هم قراردادهای تامین بلندمدت پرمنفعتی را دریافت کرده اند. اما انقلاب گاز شیل آمریکا و افزایش توجهات به انرژی تجدیدپذیر همزمان با فشارهای فزاینده برای مقابله با تغییرات اقلیمی، اشتهای غرب برای گاز را کمتر کرد.

سه منبع مطلع به رویترز گفتند شرکت قطر پترولیوم سرگرم مذاکره با شرکتهای چینی همچون پتروچاینا و سینوپک برای سهمی در پروژه توسعه ۲۸.۷ میلیارد دلاری میدان گازی نورث فیلد است که بزرگترین پروژه LNG جهان است.

غولهای غربی نظیر اکسون موبیل، شل، کونوکو فیلیپیس، توتال، شورون و انی هم برای پیشنهاد خرید سهم در این پروژه دعوت شده اند.

این منابع آگاه به سبب محرمانگی موضوع مایل نبودند نامشان فاش شود اما مدیرمالی شرکت CNOOC ماه گذشته گفته بود این شرکت چینی به پروژه های گاز قطر بسیار علاقمند است. هنوز مشخص نیست این مذاکرات تا چه حد پیشرفت کرده است. یکی از این منابع آگاه اظهار داشت: پتروچاینا سرگرم مذاکره برای خرید پنج درصد سهم است.

بزرگترین صادرکننده LNG تامین کننده با اهمیت ترین بازار دنیا

پروژه توسعه میدان نورث فیلد به قطر اجازه خواهد داد موضع خود بعنوان بزرگترین صادرکننده LNG جهان را تحکیم کند و تولیدش را تا سال ۲۰۲۶ به میزان ۴۰ درصد افزایش داده و به ۱۱۰ میلیون تن در سال برساند.

استرالیا که دومین صادرکننده بزرگ LNG است، با راه اندازی پروژه های گازی جدید در سال های اخیر فاصله با قطر را کم کرده است. طبق آمار رفینیتیو آیکان، استرالیا ۷۷.۳ میلیون تن LNG در سال ۲۰۲۰ صادر کرد در صورتیکه صادرات قطر ۷۷.۶ میلیون تن بود.

اگرچه گاز طبیعی آلایندگی کمتری در مقایسه با زغال سنگ دارد اما عاری از کربن نیست و انتظار می رود چین گاز را بعنوان سوخت گرمایش زمستانی، برای تولید برق و مصرف صنعت، جایگزین زغال سنگ کند تا میزان آلایندگی را کم کند. در نتیجه پیش بینی می شود چین سال آینده از ژاپن سبقت گرفته و بزرگترین واردکننده LNG جهان شود.

چین قبل از این توافقاتی در زمینه قراردادهای تامین داشته و در تولیدکنندگانی مانند روسیه و موزامبیک سرمایه گزاری نموده و مایل است بعد از وخامت روابط با استرالیا، وابستگی به واردات این کشور را کم کند.

قطر هم به نوبه خود به سمت چین گراییده که طبق اطلاعات موسسه تحقیقاتی CNPC، سهمش از تقاضای جهانی برای گاز در سال ۲۰۲۰ حدود ۸.۳ درصد بود و انتظار می رود به میزان ۸.۶ درصد در سال ۲۰۲۱ رشد کند و به ۳۵۴.۲ میلیارد متر مکعب برسد.

سعد الکعبی، وزیر انرژی قطر و مدیر شرکت قطر پترولیوم با ژانگ جیان هوآ، مدیر اداره ملی انرژی چین از سال ۲۰۱۸ چندین بار دیدار کرده تا در زمینه همکاری گفت و گو کنند.

سینوپک و قطر دو توافق بلندمدت امضا کرده اند که یکی در سال قبل و دیگری اوایل امسال به امضا رسید و به دنبال آن سینوپک دفتری در دوحه دایر کرد.

قطر روی پای خود می ایستد؟

تخصص و سرمایه گذاری شرکتهای انرژی غربی بود که به قطر کمک کرد برمبنای سرانه، به ثروتمندترین کشور جهان تبدیل گردد و صندوق سرمایه دولتی بوجود آورد که بیش از ۳۵۰ میلیارد دلار دارایی دارد. حالا که پروژه های LNG مشترک تثبیت شده اند، قطر در موقعیتی قرار دارد که می تواند بدون این شرکتها حرکت نماید و در حقیقت سعد الکعبی در دیدارهایی که طی ماههای گذشته داشت، به آنها اعلام نمود برای تامین مالی پروژه های جدید دیگر به آنها متکی نیست.

به گفته یک منبع آگاه، قطر این شرکتها را کنار نمی گذارد اما به دنبال شرایط مطلوبتری برای خود است.

منابع آگاه در اکسون موبیل و توتال به رویترز گفتند این شرکتها انتظار داشتند برای تمدید همکاری مذاکره کنند. شرکتهای میتسویی و ماروبنی اعلام نمود به تصمیمات قطر پترولیوم احترام می گذارند و میتسویی برای مشارکت در پروژه توسعه ابراز علاقمندی کرد.

تحلیلگران غربی می گویند قطر همچنان برای بازیگران غربی بزرگ استفاده دارد اما این کشور نیاز کمتری به سرمایه گذاری مستقیم آنها دارد. کعبی گفته است قطر توان ادامه بدون کمک را دارد اما ترجیح می دهد شرکایی داشته باشد تا دسترس پذیری جهانی خودرا افزایش داده و قراردادهای بلندمدت را تحکیم کند.

همچنین قطر ممکنست برای حفظ این روابط انگیزه های سیاسی داشته باشد. ارزش ارتباطات آمریکایی قطر با کمکی که واشنگتن برای حل اختلاف دوحه با عربستان سعودی انجام داد، بارز شده است. روابط قطر با شرکتهای آمریکایی ممکنست حفظ شود و این شرکتها سهم کوچکتری در LNG قطر نسبت به گذشته و بوسیله ارتباطات بین المللی داشته باشند.

بر اساس گزارش رویترز، غولهای غربی در دو سال قبل سهام قطر پترولیوم در داراییهایی که در سراسر جهان همچون پروژه های اکتشاف در آرژانتین، برزیل و موزامبیک داشتند را فروخته اند اما نتوانسته اند همانند شرکتهای انرژی چینی قراردادهای بلندمدت در بازارهای آسیایی برخوردار از نرخ رشد پرشتاب به قطر بدهند که قطر هم اکنون چنین قراردادهایی را یک اولویت به حساب می آورد.

منبع:

1400/02/23
10:05:31
0.0 / 5
572
تگهای خبر: انرژی , تخصص , توتال , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز