توسعه سرمایه گذاری بالادستی آرامكو در سال ۲۰۲۱

توسعه سرمایه گذاری بالادستی آرامكو در سال ۲۰۲۱ به گزارش ام آی جی تی سعودی آرامکو با عنایت به روند احیای اقتصاد جهان و بالطبع رشد تقاضای نفت بعد از بحران کرونا تصمیم به افزایش سرمایه گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت گرفته است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نفت، سعودی آرامکو با عنایت به روند احیای اقتصاد جهان و بالطبع رشد تقاضای نفت بعد از بحران کرونا تصمیم به افزایش سرمایه گذاری در بخش بالادستی صنعت نفت گرفته است. آرامکو می خواهد رقم سرمایه گذاری خویش را از ۱۹.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ به ۲۵.۶ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱ برساند که بخش اعظم افزایش سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۱ در ارتباط با بخش بالادستی صنعت نفت می باشد.
بر اساس صورت سود و زیان سه ماه نخست، شرکت آرامکو در سه ماه نخست ۶.۵ میلیارد دلار سرمایه گذاری داشته که از سه ماه چهارم سال ۲۰۱۹ تابحال بی سابقه است.
پیش بینی می شود اگر آرامکو با همین الگو تا آخر سال سرمایه گذاری کند رقم سرمایه گذاری این شرکت به ۲۵.۹۸ میلیارد دلار برسد. سود عملیاتی شرکت آرامکو در سه ماه نخست برابر ۴۱ میلیارد دلار گزارش شده که ۶ میلیارد دلار بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است. سود خالص هم با رشد ۵ میلیارد دلاری نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن به ۲۱.۷ میلیارد دلار رسیده است.
شایان ذکر است که بخش اعظم سود عملیاتی حاصل شده به بخش بالادستی مربوط می شود و بخش پایین دستی تنها ۴.۴ میلیارد دلار از مجموع سود عملیاتی را به خود مختص کرده است.
عربستان سه میدان نفتی زلف، مرجان و بری را که توسعه آنها متوقف شده بود برای توسعه به مناقصه گذاشته است. طبق برنامه اعلام شده، میدان مرجان با افزایش ظرفیت ۳۰۰ هزار بشکه در روز به ظرفیت تولید ۸۰۰ هزار بشکه در روز تا سال ۲۰۲۵ می رسد و میدان بری هم با دو برابر ظرفیت تولید خود که معادل ۵۰۰ هزار بشکه در روز است، در همین افق زمانی تولید خواهد نمود. میدان فراساحلی زلف هم که الان دارای ظرفیت تولید ۸۲۵ هزار بشکه در روز است با سرمایه گذاری جدید شاهد افزایش ظرفیت ۶۰۰ هزار بشکه در روز می شود.

1400/02/23
21:20:54
0.0 / 5
314
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز