آب مشتركان پرمصرف قطع نمی گردد

آب مشتركان پرمصرف قطع نمی گردد به گزارش ام آی جی تی معاون آب و آبفای وزیر نیرو اظهار داشت: هیچ برنامه ای برای قطع آب مشترکان پرمصرف در دستور کار نیست و قرار نیست که تأمین آب هیچ یک از مشترکان با محددیت روبرو شود.


قاسم تقی زاده خامسی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به سیاست وزارت نیرو برای مقابله با پر مصرف ها، اظهار نمود: تنها طرحی که هم اکنون اجرا خواهد شد مصوبه هیات دولت می باشد که برمبنای آن تعرفه مشترکان پر مصرف بیشتر از سایر مشترکان دریافت می شود.
وی با اعلان اینکه تعرفه آب برای مشترکانی که الگو را رعایت می کنند، هفت درصد و برای مشترکانی که بیش از الگو مصرف دارند ۱۶ درصد افزایش از اول اردیبهشت ماه افزایش پیدا کرد، اظهار داشت: البته برای تشویق مشترکان مشترکان کم مصرف از پرداخت قبوض آب معاف شدند.
البته این صحبت ها در شرایطی است که بتازگی سیدرسول باقری- معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آب و فاضلاب استان تهران اعلام نمود که از اول خرداد ماه به تمامی مشترکان پرمصرف و بدمصرف تهرانی، اخطار ارسال شده و در صورت تداوم، محدودیت مصرف را اعمال خواهیم کرد.
وی با اشاره به روند صعودی افزایش مصرف آب در پایتخت اظهار داشت: سناریوهایی برای روزهای سبز، زرد، نارنجی و قرمز تدوین شده است و اولویت برخورد با مصارف فضای سبز و بنایی، مشترکان تجاری و دولتی و در آخر پرمصرف ها و بدمصرف های خانگی خواهد بود.
وضعیت منابع آبی مناسب نیست
وضعیت بارش ها گویای این است که از شروع سال آبی جاری ۲۴ اردیبهشت ماه در کشور ۱۲۷.۱ میلیمتر بارش داشته ایم که این میزان نسبت به میانگین بلندمدت کشور حدود ۸۷ میلیمتر ۴۱ درصد کمتر است. بارش در تمامی استان های کشور کمتر از نرمال گزارش شده و شدت کم بارشی در بعضی از استانها بسیار بالاتر از سایر نقاط است. برای مثال بارش ها در استان سیستان و بلوچستان ۸۲ درصد، در استان هرمزگان ۸۶ درصد و در استان کرمان ۶۵ درصد کمتر از میانگین طولانی مدت گزارش شده است.
کاهش ۱۷ تا ۲۳ درصدی بارش در استان های پربارش
همین طور میزان بارش ها از شروع مهر ماه ۲۴ اردیبهشت ماه در استان های پربارشی مانند گیلان و مازندران نیز به ترتیب حدود ۲۳ و ۱۷ درصد کاهش داشته است. از سویی دیگر اوضاع در نوار شرقی کشور بدتر است و استان های گلستان ۳۸ درصد، سمنان ۳۹ درصد، خراسان رضوی ۴۷ درصد، خراسان جنوبی ۴۶ درصد و خراسان شمالی ۳۶ درصد کم بارشی داشته اند.
از شروع سال آبی تا ۲۴ ماه جاری نیز در تهران ۲۱۱.۴ میلیمتر بارش داشتیم که این میزان نسبت به نرمال ۴۴ میلیمتر کمتر است. این یعنی در این استان با کاهش ۱۷ درصدی بارش ها مواجه هستیم. آخرین وضعیت سدهای کشور نیز نشان میدهد که میزان ذخایر آب در مخزن سدها به ۲۹ میلیارد و ۶۷۰ میلیون مترمکعب رسیده که در مقایسه با سال آبی ۹۹-۹۸ (۳۶ میلیارد و ۸۳۰ میلیون مترمکعب) دارای ۱۹ درصد کاهش است.
آمار و ارقام گویای وضعیت نامناسب منابع آبی کشور است و بنظر می رسد در این شرایط اجرای طرح های بازدارنده می تواند کمک رسان باشد چونکه همانطور که کارشناسان بارها اعلام نموده اند اگر از حالا به فکر مدیریت منابع آبی نباشیم در آینده با چالش های زیاد و جبران ناپذیری روبرو می شویم.
منبع:

1400/02/26
13:46:43
0.0 / 5
328
تگهای خبر: آب , شركت , كشور , مشترك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز