بلومبرگ بررسی كرد

افزایش فروش جهانی نفت ایران تدریجی خواهد بود

افزایش فروش جهانی نفت ایران تدریجی خواهد بود ام آی جی تی: همزمان با مذاکرات غیرمستقیم برای احیای برجام و نشانه های مثبت پیشرفت آن، ایران آماده افزایش فروش جهانی نفت می شود اما حتی اگر توافقی منعقد شود، عرضه بیشتر نفت ایران به بازار ممکنست به شکل تدریجی انجام گیرد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، شرکت ملی نفت ایران در حال آماده سازی میادین نفت و ارتباط با مشتریان است تا اگر توافق جدید برجام اعلام گردد، بتواند صادرات را افزایش دهد. در خوش بینانه ترین برآوردها، سه ماه زمان خواهد بود تا ایران به سطح تولید چهار میلیون بشکه در روز قبل از تحریمها بازگردد. همینطور ایران می تواند از ذخایر شناور نفت خود برای عرضه به بازار استفاده نماید.

اما پیش از این که چنین اتفاقی روی دهد، موانعی وجود دارند که باید رفع شوند. هر گونه توافقی باید به رفع کامل محدودیتهای آمریکا ضد تجارت، کشتیرانی و بیمه در ارتباط با نهادهای ایرانی منتهی شود. به قول محمد علی خطیبی، یکی از مقامات سابق شرکت ملی نفت ایران، حتی در آن زمان هم امکان دارد خریداران همچنان علاقه ای به خرید نداشته باشند.

خطیبی در مصاحبه ای با بلومبرگ اظهار داشت: بازگشت نفت ایران به بازار جهانی امکان دارد یک فرایند تدریجی باشد و فوری و یکباره روی نمی دهد. این تدریجی بودن فرایند افزایش عرضه تا حدودی به علت پاندمی ویروس کرونا خواهد بود که به تقاضا به میزان قابل توجهی لطمه زده است.

روند بازگشت نفت ایران برای بازار جهانی اهمیت خواهد داشت. باآنکه مصرف سوخت رو به بهبود است اما تحت تأثیر قرنطینه ها و موجهای جدید انتشار ویروس، شکننده مانده است. عرضه بیشتر نفت ایران گروه اوپک پلاس را که بیشتر از یک سال است محدودیت عرضه کم سابقه ای را برای حذف اشباع به اجرا گذاشته است، تحت فشار قرار می دهد.

در یک قدمی توافق جدید

دیپلماتهای آمریکایی و ایرانی که هم اکنون از راه دولتهای واسطه در وین سرگرم مذاکرات هستند، اعلام نموده اند که به توافق نزدیک شده اند. اگر این مذاکرات موفقیت آمیز باشد، توافق هسته ای که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۸ به صورت یکجانبه از آن خارج شد را باردیگر فعال می کند و ایران هم در برابر رفع تحریمها، به تعهدات برجامی بازخواهد گذاشت.

تهران از کاهش فضای خصمانه بعد از به قدرت رسیدن جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا بهره برده و فروش نفت خویش را افزایش داده و نفت زیادی به چین فروخته است. طبق آمار گردآوری شده توسط بلومبرگ، تولید ایران سال جاری ۲۰ درصد افزایش پیدا کرده و به ۲.۴ میلیون بشکه در روز رسیده است.

سارا وخشوری، رئیس شرکت مشاوره SVB Energy International در واشنگتن می گوید: حتی اگر تحریمها حذف نشوند، ایران با عنایت به توانایی خود برای فروش غیررسمی نفت، تولیدش را افزایش بیشتری خواهد داد.

حفظ سطح تولید چاههای نفت

مقامات آگاه که مایل نبودند نامشان فاش شود، اظهار کرده اند مهندسان در شرکت ملی نفت تولید نفت را به بین میادین مختلف چرخشی کرده اند تا فشار کافی ذخایر حفظ شود. این فرایند برای حفظ سطح تولید حیاتی می باشد. به قول وخشوری، تزریق گاز در میادین نفتی قدیمی تر در جنوب کشور نقش مشابهی را ایفا می کند.

به گفته ایمان ناصری، مدیرکل امور خاورمیانه شرکت مشاوره FGE، اگر توافق برجام با آمریکا حاصل شود، ایران تولید نفت خویش را در مدت سه تا شش ماه به حدود چهار میلیون بشکه در روز بالا می برد.

سایرین روند کندتری را برای افزایش تولید ایران پیشبینی می کنند. رضا پدیدار، مدیر کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران در مصاحبه تلفنی با بلومبرگ اظهار داشت: ۱۲ تا ۱۵ ماه زمان خواهد برد تا بعد از رفع تحریمها ایران تولیدش را به ۳.۸ میلیون بشکه در روز افزایش دهد. اقداماتی فنی برای احیای ظرفیت تولید در میادین باید انجام گیرند که زمان می برند.

ذخایر چین

حتی قبل از افزایش تولید هم ایران می تواند فروش نفت بیشتری داشته باشد. طبق برآورد ایمان ناصری، ایران حدود ۶۰ میلیون بشکه نفت ذخیره دارد. حدود ۱۱ میلیون بشکه از این نفت به علاوه ۱۰ نفت میلیون بشکه میعانات در مخازن چین نگهداری می شوند و آماده فروش به کاربران نهایی هستند.

مقامات شرکت ملی نفت ایران می گویند تماس با مشتریانی که مایلند خریدشان را ازسربگیرند را حفظ نموده اند.

افزایش تولید ایران چالشهایی را برای گروه اوپک به وجود می آورد. این گروه سال قبل به همراه متحدانش محدودیت عرضه کم سابقه ای را به اجرا گذاشت و الان با بهبود تقاضا در حال تسهیل محدودیت مذکور است. با این وجود شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی اعلام نموده که این گروه همانند گذشته، فضا را برای افزایش تولید ایران فراهم خواهد نمود. مشخص نیست سایر کشورهای این گروه مانند روسیه و امارات متحده عربی با این مساله سازگار هستند یا خیر.

مذاکرات دشوار

در هر حال مذاکرات میان تهران و واشنگتن با کوشش برای کسب بهترین امتیازها از این مذاکرات همچنان ادامه دارد و امکان دارد رسیدن به توافق طولانیتر از حد انتظار زمان ببرد.

حتی اگر تحریمها رفع شوند، ایران با مشکلات دیگری روبروست. به قول خطیبی، پالایشگاههای نفت امکان دارد قراردادهای خرید سالانه شان را در ابتدای سال امضا کرده باشند و فضای اندکی برای تهران به منظور انعقاد قراردادهای خرید بلندمدت وجود داشته باشد. بزرگترین نگرانی ایران محدودیت تحمیل شده به مشتریان و نگرانی آنها از خرید نفت ایران است. هر چه به پایان سال نزدیک شویم، شاهد امضای قراردادهای بلندمدت بیشتری خواهیم بود.

پدیدار هم تصریح کرد تحریمهای ترامپ به روابط ایران با مشتریان سنتی نظیر هند، چین، کره جنوبی، ژاپن و ترکیه خیلی بیشتر از دور قبلی تحریمها صدمه زد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، از نظر خیلی از فعالان بازار از بانک های وال استریت گرفته تا شرکتهای بازرگانی نظیر ویتول، تقاضا برای نفت به حد کافی بهبود پیدا می کند تا بتواند عرضه بیشتر از جانب ایران را جذب نماید. بکارگیری سریع واکسنها هم به برداشته شدن قرنطینه ها و بهبود سریعتر تقاضا کمک می نماید و افزایش سفرها در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ میزان مصرف را افزایش خواهد داد.

منبع:

1400/02/26
20:52:32
0.0 / 5
616
تگهای خبر: انرژی , اوپك , بیمه , پالایشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز