الغدیر در معرض خطر تشنگی

الغدیر در معرض خطر تشنگی به گزارش ام آی جی تی مرکزی رئیس امور بهره برداری از سد الغدیر ساوه اظهار داشت: الان حجم ذخیره سد الغدیر ساوه ۱۸۸ میلیون متر مکعب است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۹۰ میلیون متر مکعب کاهش داشته است.سید جلال شاهرخ دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ماه در جلسه شورای اداری شهرستان ساوه که در سالن جلسات فرمانداری ویژه این شهرستان برگزار شد، اظهار نمود: با عنایت به ذهنیتی که از سنوات گذشته در مورد میزان ذخیره سازی آب در دریاچه سدالغدیر ساوه وجود دارد، این تصور امکان دارد بوجود آید که سال جاری هم مانند دو سال قبل تراز آبی سد الغدیر ساوه تکمیل می شود و سرریز خواهد شد.

وی تراز نهایی سد الغدیر ساوه را ۲۷۷ میلیون متر مکعب بیان کرد و اضافه کرد: حجم بالای بارش ها و نزولات آسمانی در دو سال قبل منجر به افزایش ورودی آب به مخزن سد الغدیر ساوه به علت قرار گرفتن در آخرین نقطه حوضه آبریز شد و تکمیل تراز نهایی آب ذخیره شده در دریاچه این سد را به همراه داشت و در سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ این سد تمام بتنی استان مرکزی سرریز کرد.

عضو هیات مدیره شرکت سهامی آب منطقه ای مرکزی در ادامه به کاهش میزان بارندگی ها در سال آبی جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل اشاره نمود و اظهار داشت: متاسفانه مجموع بارندگی هایی که از آغاز سال آبی جاری (مهرماه ۱۳۹۹) تابحال صورت گرفته کمتر از ۱۵۰ میلیمتر بوده است در صورتیکه متوسط بارندگی های شهرستان بین ۲۰۰ تا ۲۱۰ میلیمتر است و بنابراین سال جاری میزان آورده آبی که انتظار می رفت در محدوده سد الغدیر محقق نشد.

وی ضمن اشاره به ذخیره سازی آبی که از سنوات قبل در سد الغدیر صورت گرفته است، اظهار داشت: به علت ذخیره سازی آب در دریاچه سد، کشت پائیزه در دشت ساوه صورت گرفت و حدود ۲۷ میلیون متر مکعب آب در فصل پائیز در اختیار کشاورزان قرار گرفت و به همان نسبت برای ادامه کشت در فصل تابستان هم حدود ۵۰ میلیون مترمکعب به بهره برداران کشاورزی تحویل داده خواهد شد که تمام نیاز حقابه بران را تأمین خواهد نمود.

شاهرخ در ادامه ضمن اشاره به تأمین آب آشامیدنی شهر ساوه از سال ۱۳۹۰ از سد الغدیر اظهار داشت: بالغ بر ۷۰ درصد حجم آب آشامیدنی ساوه از راه سد الغدیر تأمین می شود و با عنایت به حجم فعلی منابع آبی در سد الغدیر مشکلی در تأمین منابع آبی برای مصرف شرب وجود ندارد.

وی ضمن اشاره به نگرانی هایی که به دنبال کاهش بارندگی ها در سال آبی سال جاری وجود دارد، اضافه کرد: اگر میزان بارندگی ها تداوم نداشته باشد بطور قطع با بحران آبی در سال آینده مواجه خواهیم شد براین اساس از مردم انتظار می رود که در مصرف آب صرفه جویی کنند.

رئیس امور بهره برداری از سد الغدیر ساوه اظهار داشت: الان حجم ذخیره سد الغدیر ساوه ۱۸۸ میلیون متر مکعب است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۹۰ میلیون متر مکعب کاهش داشته است.

گفتنی است سد الغدیر ساوه با ۲۶۵ متر طول تاج و حجم ۲۷۷ میلیون مترمکعب آب از نوع دو قوسی بتونی است که در سال ۷۲ با هدف تأمین برق و آب کشاورزی ۲۳ هزار هکتار از اراضی این شهرستان راه اندازی شد.

این سد برپایه اهداف چند منظوره شامل تنظیم آب کشاورزی، کاهش خطرات سیل، تولید انرژی الکتریکی، اشتغال زایی و ایجاد مراکز گردشگری راه اندازی شده است و از خصوصیت های مسیر انتقال آب در سد الغدیر این است که آب از راه کانال اصلی به طول حدود ۱۰ کیلومتر به شبکه اصلی آبیاری منتقل می شود.

منبع:

1400/02/27
18:32:31
0.0 / 5
285
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید , خطرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز