روحانی:

توافق اصلی انجام شد

توافق اصلی انجام شد به گزارش ام آی جی تی رئیس جمهور با اشاره به اینکه توافق اصلی انجام شده است، اظهار داشت: البته مواردی هم وجود دارد که ما در حال بحث و گفتگو هستیم تا به توافق نهایی برسیم.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، حجت الاسلام حسن روحانی امروز (پنج شنبه) در آیین بهره برداری از طرح های وزارت نفت، اظهار داشت: یکی از مسائل مهم برای ما تحرک و پیشرفت زیاد در صنعت پتروشیمی است، بگونه ای که پتروشیمی ما در این هشت سال تقریباً به دو برابر رسیده است.
وی بیان نمود: نکته مهمی که وزیر نفت به آن اشاره نمود، این بود که اگر ترامپ، تحریم و جنایت ضد ایران نبود و اگر گذاشته بودند دولت دوازدهم در ادامه مسیر دولت یازدهم حرکت نماید، آنچه مردم شاهد هستند، دو برابر می شد و این مساله بسیار مهمی است.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در عین حال مهم می باشد که ما از پا نیفتادیم، روحیه خویش را از دست ندادیم و در جنگ اقتصادی توانستیم به پیروزی های بسیار زیادی برسیم.
روحانی اظهار داشت: بسیار حائز اهمیت می باشد در شرایط تحریم و کرونا می توانیم افتتاح های بسیار مهمی را انجام دهیم.
وی متذکر شد: روز گذشته سالگرد انتخابات ۹۶ بود و مردم پای صندوق های رأی آمدند و دولت دوازدهم را انتخاب کردند. هیچ فردی نمی دانست در دولت دوازدهم چه بار سنگینی روی دوش دولت قرار می گیرد و کسی فکر نمی کرد که ما در این چهار سال وارد بزرگترین جنگ اقتصادی تاریخ ایران شویم و بیماری کرونا به وجود آید که در طول قرن بی سابقه بوده است.
رئیس جمهور اضافه کرد: ازاین رو ما در سخت ترین شرایط یکسال گذشته و با هدایت های مقام معظم رهبری و همینطور حمایت، حضور و صبوری مردم توانستیم به موفقیت های زیادی دست یابیم و افتتاح هایی که ما در ایام ۵ شنبه انجام می دهیم، یک تو دهنی به آمریکا است و به دنیا نشان داد که ملت ایران مانند یک سرو بلند مقاوم است و مسیر خویش را ادامه می دهد.
روحانی اظهار داشت: تحریم نمی تواند مانع ما برای توسعه و پیشرفت باشد. در یک سال قبل ما توانستیم ۱۷ پروژه پتروشیمی را افتتاح نماییم. این در حالیست که ما شرایط سخت کرونا و تحریم را داشتیم و توانستیم این پروژه های مهم را به نتیجه برسانیم.
وی گفت: دولت قادر بوده است که در یک سال طلایی جهش تولید در پتروشیمی را محقق کند. این کارِ بسیار بزرگ است.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: از سال ۹۲ یعنی ابتدای دولت یازدهم تا به امروز تقریباً ظرفیت پتروشیمی را به دو برابر رساندیم. بگونه ای که ظرفیت پتروشیمی از ۵۰ میلیون تن تا آخر سال جاری به ۱۰۰ میلیون تن خواهد رسید.
روحانی با اعلان اینکه دولت با این اقدام نشان داد که می تواند ظرفیت پتروشیمی را به دو برابر برساند، گفت: در هر سال حدود سه میلیارد دلار سرمایه گذاری در این بخش شده است. این نشان داده است که وزارت نفت، بخش خصوصی، شرکت ها، مهندسان و کارگران، کار بسیار مهمی را انجام داده اند.
وی گفت: امروز در کشور ما همه به این مساله رسیده اند که ایران احتیاج به توسعه دارد و روی این مورد به اتفاق نظر رسیده اند. ازاین رو ما باید تولید را رونق دهیم و همه یکپارچه هستند که اقتصاد کشور باید به حرکت درآید.
رئیس جمهور اظهار داشت: مقام معظم رهبری طی سالهای اخیر و به صورت مرتب بحث پشتیبانی از تولید را مورد تاکید قرار دادند و به این معناست که گفتمان اصلی در کشور ما رشد و توسعه است.
روحانی افزود: اگر همه ما درباره این مورد به اتفاق نظر برسیم، اساسا کشور به رشد و توسعه دست خواهد یافت. البته اقلیتی هستند که امکان دارد هنوز این مورد را نپذیرفته باشند اما بدانند که ملت، این مساله مهم را پذیرفته اند.
وی خاطرنشان کرد: ملت ایران در طول این ۴۲ سال از تمام سیاسیون، احزاب و جناح ها جلوتر بوده اند. به این معنا که ملت بیشتر از همه، حتی گفتمانی را که باید انتخاب شود، می فهمند و تشخیص می دهند. مردم در نحوه تعامل و رابطه با کشورهای جهان فهم بیشتری دارند و درباره جذب سرمایه هم آنان به خوبی مسائل را متوجه می شوند.
رئیس جمهور بیان نمود: رشد و توسعه بدون جذب سرمایه، شرکتهای دانش بنیان و اراده دولت و همه ارکان نظام برای تعامل سازنده با دنیا امکانپذیر نیست. همه باید در کنار هم باشیم تا کشور در راه رشد و توسعه قرار گیرد.
روحانی اظهار داشت: وزارت نفت یکی از وزارت خانه های بسیار پیشتاز از آغاز دولت در زمینه توسعه بوده است. ما امروز در بنزین، گازوئیل و گاز خودکفا و صادر کننده هستیم در حالیکه پیش از دولت یازدهم، این محصولات را از خارج از کشور واردمی کردیم و در فصل سرما نمی توانستیم روی پای خودمان بایستیم.
وی با اشاره به این که اگر پتروشیمی نبود، شاید در این سه سال و نیم جنگ اقتصادی ما به زحمت می افتادیم، اضافه کرد: ۳۴ درصد صادرات غیرنفتی ما متعلق به بخش پتروشیمی است. به این معنا که پتروشیمی، فولاد و صادرات غیر نفتی جای نفت را گرفتند.
رئیس جمهور گفت: علت این که ترامپ، بولتون و پمپئو شکست خوردند و ما دنیا را به حیرت واداشتیم این بود که ملت ایران با همه توان به صحنه آمدند، از جنگ نترسیدند و با دشمنان مقابله کردند.
روحانی با اشاره به این که دشمنان موانع زیادی را برای صادرات نفت ما ایجاد کردند، اظهار داشت: ما سریعاً به جای صادرات نفت، صادرات غیرنفتی را جایگزین کردیم.
وی خاطرنشان کرد: در هشت سال دولت یازدهم و دوازدهم در مقایسه با دولت قبل، ۱۳۰ میلیارد دلار به صادرات غیرنفتی ما اضافه شده است. تقریباً ۵۹ درصد افزایش صادرات غیرنفتی در این سال ها داشته ایم و افتخار ماست.
رئیس جمهور اظهارداشت: با صادرات غیرنفتی تلاش و حرکتی که بخش های مختلف داشته اند، امروز ما به مرحله ای رسیده ایم که هر پنجشنبه و با وجود تحریم و کرونا، افتتاح های بسیار عظیمی را انجام می دهیم.
روحانی اظهار داشت: ۲۹ هزار میلیارد تومان امروز فقط افتتاح کردیم و نشان داده است که ما مسیر درستی را انتخاب نموده ایم.
وی افزود: این اتفاقات سبب شد که طرف های مقابل به وین بیایند و این که امروز می بینید در وین با ما مذاکره می کنند و قبول دارند که تمام تحریم های اصلی را بردارند، به سبب توانمندی های کشورمان است.
رئیس جمهور خاطرنشان کرد: هم اکنون بحث هایی که در مذاکرات انجام می شود روی جزئیات و موارد بسیار ریز است و مسائل اصلی مانند رفع تحریم نفت، پتروشیمی، کشتیرانی، بیمه و بانک ها را قبول کرده اند.
روحانی با اعلان اینکه ما گام اصلی و بزرگ را برداشتیم و توافق اصلی انجام شده است، اظهارداشت: البته مواردی هم وجود دارد که ما در حال بحث و گفتگو هستیم تا به توافق نهایی برسیم اما کار را دولت انجام داده است.
وی خاطرنشان کرد: بنده تا چهار ماه پیش ذهنم مشغول بود که چگونه می خواهیم مشکل کرونا و تحریم را حل نماییم. ما دو بیل می خواستیم که با یک بیل به کمر کرونا بزنیم و یک بیل هم برای شکستن کمر تحریم ها لازم داشتیم.
رئیس جمهور با اشاره به این که ما این دو بیل را پیدا کردیم و به کمر تحریم و کرونا زدیم، اظهار داشت: حتما کمر کرونا شکسته است و با واکسنی که وارد می شود و همینطور واکسن داخلی که ایجاد می شود، ان شاءالله تا آخر دولت یک اطمینان نسبی در بحث کرونا به وجود خواهد آمد. البته باید تا آخر سال یا حتی بیشتر همه پروتکلهای بهداشتی را رعایت نماییم. البته تا آخر دولت کمر کرونا را می شکنیم.
روحانی تاکید کرد: همینطور کمر تحریم را تا آخر دولت می شکنیم و امروز هم شکسته ایم. این افتخار برای ملت و صبوری آنان است و هر چه داریم از ملت ایران و هدایت های مقام معظم رهبری داریم و ان شاءالله خداوند پیروزی نهایی را نصیب ما می کند.
منبع:

1400/02/30
22:49:23
0.0 / 5
309
تگهای خبر: بنزین , بیمه , پتروشیمی , تحریم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز