احتمال انتشار جداول خاموشی در كشور

احتمال انتشار جداول خاموشی در كشور ام آی جی تی: به دنبال به هم خوردن تراز تولید و مصرف برق در کشور به دلیلهای مختلف، شاهد قطع برق پراکنده هستیم و همین مساله احتمال انتشار جداول خاموشی را قوی تر کرده است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، مصرف برق در ایام اخیر رکورد زده و نبود نیروگاه های برق آبی سبب شده تا تأمین برق کشور با مشکل مواجه شود؛ محمدحسن متولی زاده - مدیرعامل توانیر - درباره دلیل بهم خوردن تراز تولید و مصرف برق گفته بود که خشکسالی و ناممکن شدن استفاده از برخی نیروگاه های برق آبی، افزایش دما و بالا رفتن مصرف برق، ورود زودهنگام چاه های کشاورزی و در نهایت پدیده جدیدی به نام ارزهای دیجیتالی چهار دلیل اصلی افزایش شدید مصرف برق و بهم خوردن تراز تولید و مصرف به شمار می روند.
بر مبنای آخرین آمار سرعت رشد مصرف برق در کشور افسارگسیخته شده و طی روزهای اخیر، شاهد ثبت پیک های مصرف برق به مقادیری هستیم که در زمان مشابه سالهای گذشته بی سابقه بوده اند. برای اولین بار در تاریخ کشور در اردیبهشت ماه شاهد رسیدن رکورد مصرف برق به مرز ۵۴ هزار مگاوات هستیم. طبق آمار رسمی شرکت مدیریت شبکه برق ایران در روز بیست و نهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ مصرف برق در پیک روزانه به ۵۳ هزار و ۷۵۹ مگاوات رسید. این در شرایطی است که پیک مصرف برق در روز مشابه سال قبل، ۴۵ هزار و ۲۷۰ مگاوات بوده و رشد بیشتر از ۸۵۰۰ مگاواتی نسبت به زمان مشابه سال قبل، رشدی عجیب و نیازمند مدیریت است.
از طرفی سال جاری صنعت برق با پدیده جدیدتر استخراج رمز ارز خانگی به علت افزایش بهای این ارز و جذابیت بیشتر آن از برق مجانی روبرو است. همین جذابیت سبب فعالیت بیشتر برای استخراج رمز ارز از برق با بهای کم خانگی شده و معضل صنعت برق را تشدید کرده است، البته صنعت برق از برخورد قاطع و جدی با استخراج کنندگان غیر مجاز ارزهای دیجیتالی اطلاع داده و بر آن تاکید دارد اما قیمت سرسام آور ارزهای مجازی نمی تواند مانعی برای این مسئله باشد.
مجموع این مسائل سبب شده تا کل کشور درگیر خاموشی های پراکنده و بدون اطلاع قبلی شود هرچند که اخیرا مصطفی رجبی مشهدی - سخنگوی صنعت برق کشور اعلام نمود که صنعت برق برنامه ای برای انتشار جداول خاموشی ندارد اما حالا به اعتقاد کارشناسان، قطعی های مکرر برق در سرتاسر کشور گویای اجبار انتشار این جداول است. با عنایت به این که قطع برق مشترکان بدون اطلاع قبلی عواقب زیادی دارد بهتر است صنعت برق انتشار جداول خاموشی را به عقب نیندازد و هرچه زودتر جداول خاموشی منتشر شود. پیگیری ایسنا هم نشان داده است که حالا جلساتی در صنعت برق پیرامون همین مسئله در حال برگزاری است و احیانا تا ساعاتی دیگر جداول خاموشی منتشر خواهد شد.

مراکز مجاز استخراج رمزارز خاموش می شوند
بر همین مبنا امروز اعلام گردید که به منظور تأمین برق مشترکان و کمک به پیشگیری از بروز خاموشی، مراکز استخراج رمز ارز در ساعات اوج مصرف برق از امروز شنبه اول خرداد خاموش می شوند.
منبع:

1400/03/01
21:04:28
0.0 / 5
531
تگهای خبر: آب , تولید , شركت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز