گزارش ام آی جی تی؛

ضرورت همكاری 3 وزارتخانه برای كنترل ماینرهای بدون مجوز

ضرورت همكاری 3 وزارتخانه برای كنترل ماینرهای بدون مجوز به گزارش ام آی جی تی هر چند افزایش مصرف برق واحدهای غیر مجاز استخراج رمزارز، توجیهی برای قطعی های برق نیست، اما لازم است تا وزارت نیرو، صمت و ارتباطات با همکاری هم سد راه این فشار مضاعف بر صنعت برق باشند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، روز گذشته قطعی برق های گسترده و مکرر در سطح کشور و خصوصاً پایتخت، سر خط اخبار قرار گرفت. این در حالیست که شرکت توزیع برق تهران بزرگ جداولی را با تقسیم بندی زمانی و محله ای منتشر کرد؛ با این وجود بی نظمی قابل توجهی هم به لحاظ زمانی و تکرار آن و هم به لحاظ محدوده های مکانی رخ داد. در چنین شرایطی سوال اینجا است؛ آیا آب و هوا و اقلیم ایران طی هزاران سال قبل تغییر کرده است؟ آیا در تمامی ادوار ایران با چالش بارندگی و محدودیت منابع آبی مواجه نبوده است؟ حتی تغییر الگوهای سینوسی جغرافیایی سالهای اخیر که وزیر نیرو بارها به آن اشاره کرده اند، مقوله تازه ای به شمار نمی رود. از چهار سال قبل وزیر نیرو بیان کرد که وارد تغییرات اقلیم سینوسی شدیم به این معنا که در سالی شاهد خشکسالی شدید و در سال بعد ممکنست شاهد تر سالی شدید باشیم. چنانچه سیلاب های شدید در دو سال قبل نیز سند همین اظهارنظر است. هر چند می توان بزرگترین سهم انتقادات وارده در بررسی و پیش بینی الگوهای بارشی را متوجه سازمان هواشناسی کشور دانست، اما بگفته کارشناسان وزارت نیرو برای چنین شرایطی نیز باید برنامه مدون یک، دو و حتی سه مرحله ای داشته باشد.
بنابراین نمی توان کاهش سطح آب ذخایر آب سدهای کشور و در نتیجه کاهش تولید ۴ هزار مگاواتی برق از محل نیروگاه های برقابی را توجیه مناسبی برای شرایط فعلی دانست. از سویی دیگر این که در محافل مختلف و از طرف مقامات مسئول مختلف صنعت برق بارها دلیل فشار مضاعف بر صنعت برق در وضعیت فعلی را استخراج بدون مجوز رمزارزها، خصوصاً ماینرهایی که حالا به واحدهای مسکونی نفوذ کرده اند، مطرح می کنند، نیز مقوله تازه ای نیست. یک پایش ساده اخبار داخلی و بین المللی به نیکی روند افزایشی فعالان این حوزه را نمایان می کند. بدین سان بنظر می رسد تشکیل یک مجمع مشترک بین وزارت نیرو، صمت و ارتباطات و البته بخش خصوصی می تواند ضمن بررسی چالش های این حوزه، راهکارهای کاربردی را برای تامین برق و مدیریت مصرف آن، رصد استانداردهای تجهیزات استخراج رمزارز و در نهایت راهکارهایی که وزارت ارتباطات می تواند با بهره گیری از آن واحدهای بدون مجوز را شناسایی کنند، عرضه کنند.
سهم مصرف برق ماینرهای ایران
طبق بررسی های دانشگاه کمبریج درباره برآورد مصرف برق واحدهای استخراج کننده رمزارز در ایران و البته جهان در سال ۲۰۲۱ میلادی، سهم ایران از مصرف کل برق دنیا برای این صنعت، حدود ۱۰ درصد است. این دانشگاه یک دامنه از مصرف کیلووات ساعت برق را مورد بررسی قرار داده است. بر این اساس حد بالای این برآورد نشان از مصرف ۵۲۰ میلیارد کیلووات ساعت طی یک سال قبل (معادل حدود ۶۰ هزار مگاوات مصرف برق مستمر) است؛ از طرفی حد پایین این مصرف ۱۳۱ میلیارد کیلووات ساعت در یک سال قبل (معادل حداقل ۱۵ هزار مگاوات مصرف برق مستمر) است.
متوسط افزایش ظرفیت تولید نیروگاهی کشور حدود ۲ هزار مگاوات در سال بوده است، این در حالیست که هدف گذاری برنامه ششم توسعه برای افزایش روزانه تولید ۵ هزار مگاواتی است. بر طبق این برنامه تا آخر سال ۱۴۰۰ ظرفیت تولید برق کشور به ۱۰۱ هزار مگاوات برسد. ظرفیت اسمی تولید برق کشور هم اکنون حدود ۸۵ هزار مگاوات است که در اوج مصرف در روزهای پیک میزان تولید از این ظرفیت به حدود ۶۰ هزار مگاوات می رسد.
بر اساس ترازنامه انرژی انتشار یافته از طرف وزارت نیرو نرخ رشد ظرفیت اسمی نیروگاه های کشور بین سالهای ۸۵ تا ۹۲ معادل ۴۵.۵ درصد و بین سالهای ۹۳ تا ۹۹ معادل ۱۷.۶ درصد بوده است که نشان از کاهش ۲۷.۹ درصدی در دولت یازدهم و دوازدهم نسبت به دولت نهم و دهم دارد.
نکته ای که توجه به آن الزامی است، تنوع بخشی سبد تولید برق کشور و ارجحیت دادن و تمرکز کردن روی به کارگیری و توسعه روش اصلح تولید برق است. از طرفی باید راهکارهای توسعه شبکه انتقال و همین طور کاهش تلفات نیروگاهی و شبکه انتقال و توزیع را نیز مد نظر قرار دهیم. بی گمان این مشکلات یک شبه ایجاد نشده اند که یک شبه نیز حل و فصل شوند، اما از آنجایی که معضلات تازه ای نیستند، انتظار می رود تا مدیران این صنعت قبل از ایجاد مشکل و چالش برنامه ریزی کرده و برمبنای آن تولیداتی داشته باشد.منبع:

1400/03/03
20:47:45
0.0 / 5
507
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز