مدیرعامل شركت برق منطقه ای استان مطرح كرد

بیشتر از ۸۰ درصد مصرف كنونی برق خوزستان، خانگی و وسایل سرمایشی

بیشتر از ۸۰ درصد مصرف كنونی برق خوزستان، خانگی و وسایل سرمایشی خوزستان مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان اظهار داشت: در ایام آینده خوزستان گرمتر می شود؛ رابطه مستقیمی بین افزایش دما و افزایش مصرف برق در شبکه وجود دارد و امکان دارد میزان مصرف برق از این میزان بیشتر شود که نیازمند مشارکت بیشتر هستیم.محمود دشت بزرگ در جلسه اضطراری بررسی وضعیت شبکه برق که امروز (۵ خردادماه) در استانداری خوزستان برگزار شد، اظهار نمود: با محدودیت های تولید برق در شبکه برق کشور و طبیعتا در خوزستان مواجه هستیم که این مسئله باعث شد در اوایل هفته، یکی دو روز محدودیت مصرف حتی در بخش مصارف عمومی اعمال شود. این مسئله، واکنش هایی در سطح کشور داشت که مسؤلان ورود و کمک کردند تا وضعیت بهتر شود.

به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، وی ضمن اشاره به کاهش حدود ۵۶ درصدی حجم مخازن سدها نسبت به شرایط نرمال در حوضه آبریز کارون، اضافه کرد: ۶۰ درصد ظرفیت تولید برق از راه نیروگاه های برق آبی است که خشکسالی و کاهش حجم آب مخازن، در تولید برق این نیروگاه ها اثرگذار بوده است.

دشت بزرگ اظهار داشت: تعمیرات برخی واحدهای نیروگاه های حرارتی هم در بازه زمانی مورد انتظار به پایان نرسید و همچنان در حال انجام می باشد و شاید تا آخر این ماه هم ادامه داشته باشد. این مسائل باعث شد در این عرصه با کمبود مواجه شویم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان اضافه کرد: هم اکنون شبکه در حالت نرمال درحال انجام انتقال و توزیع برق است. حتی ظرفیت های جدید هم برنامه ریزی شده است و در این خصوص جای نگرانی نیست.

وی ضمن اشاره به کاهش جزئی دمای خوزستان در ایام اخیر، خاطرنشان کرد: روز گذشته میزان مصرف برق در خوزستان تا ۷۲۰۰ مگاوات، روز پیش از آن ۷۴۰۰ مگاوات و امروز کمتر از ۷۰۰۰ مگاوات بوده است. شاید در ایام گذشته به علت بالا بودن میزان مصرف محدودیت هایی در حوزه صنعت اعمال شده است اما امروز هیچ گونه محدودیت و خاموشی در بخش صنعت و خانگی نداریم.

دشت بزرگ اظهار داشت: در شرایط کنونی بیشتر از ۸۰ درصد مصارف برق در ارتباط با مصارف خانگی و وسایل سرمایشی است. ۲۰ درصد مابقی مصارف که عموما صنعتی هستند، تشکیل دهنده پیک مصرف هستند. هر چه بخشی از مصارف، بیشتر مدیریت شود؛ خاموشی خانگی کمتر اعمال می شود.

وی اضافه کرد: در ایام آینده خوزستان گرمتر می شود؛ رابطه مستقیمی بین افزایش دما و افزایش مصرف برق در شبکه وجود دارد و امکان دارد میزان مصرف برق از این میزان بیشتر شود که نیازمند مشارکت بیشتر هستیم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان بیان نمود: فولاد خوزستان، مجموعه گروه ملی صنعتی ایران، جهان آرا و کاوه اروند همچون صنایعی هستند که مصارف قابل توجهی دارند و باید به صورت تنگاتنگ با صنعت برق همکاری داشته باشند. در جهت مدیریت مصرف برق این صنایع، تفاهمنامه هایی تنظیم شده تا مشارکت لازم صورت گیرد البته شاید لازم شود فراتر از این حد تفاهمنامه ها، محدودیت مصرف برق اعمال شود.

دشت بزرگ اظهار داشت: در شرایط عادی، اجازه مصرف به صنعت داده می شود اما اگر در شبکه برق اتفاقی رخ دهد یا واحد نیروگاهی از مدار بیرون برود که باید پارامترهای شبکه را کنترل نماییم، باید از فرامین دیسپاچینگ تبعیت شود. در صورت عدم همکاری، دیسپاچینگ وظیفه دارد مدیریت را اعمال نماید اما در درجه اول، اطلاع رسانی می شود. ما هم از صنایع، انتظار همکاری داریم.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان با اشاره به اینکه حالا شرایط اضطرار برق است، خاطرنشان کرد: متاسفانه مجموعه نفت در مورد مصارف برق، مکاتبات و درخواست هایی در خصوص مستثنی شدن از مدیریت مصرف برق دارند. درست است که صنعت نفت، مفهوم و جنبه ملی دارد اما میتوان بهتر از این، میزان مصرف برق را مدیریت کرد.

وی اضافه کرد: به صورت مثال دیزل های اضطراری و مولدهایی که به صورت پراکنده در صنایع نفت وجود دارند، باید وارد مدار شوند. مجموعه نفت باید شرایط اضطرار برق را شرایط اضطرار خودشان فرض کنند تا دستورالعمل ها برای وارد کردن این مولدها در مدار اجرا شوند.

دشت بزرگ اظهار داشت: از این به بعد بخصوص در شرایطی که احساس نیاز می نماییم، هر چه ظرفیت مولد در این عرصه وجود دارد، در مدار در نظر گرفته می شود و به همان میزان اعمال محدودیت در صنعت اعمال می شود؛ ازاین رو در این خصوص مقاومت نشود.

وی بیان نمود: یک سری تجهیزات موبایل تولید برق در نقاطی که حفاری می شود هم در حوزه شرکت ملی حفاری ایران وجود دارد که باید مشخصات فنی و ولتاژ خروجی این مولدها معرفی شوند تا از این ظرفیت برای نقاط مصرف شرکتهای توزیع استفاده گردد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان خاطرنشان کرد: به منظور حداقل تنش در محدودیت ها در حوزه مصارف عمومی باید از این به بعد رژیم متفاوتی برای مصرف در بخش صنعت ترسیم شود. به صورت مثال در پیک مصرف یعنی از ساعت ۱۳ تا ۱۸، میزان مصرف برق صنعت به حداقل برسد و اجازه مصرف را به بخش خانگی بدهیم تا از شرایط گرما عبور نماییم.

وی اضافه کرد: اگر صنعتی در زمان پیک به ما کمک نماید، در ساعات غیر پیک به این صنعت اجازه داده می شود که خارج از حد دیماند مصرف کند و جرایم را اعمال نخواهیم کرد.

دشت بزرگ در مورد امکان سهمیه بندی مصرف برق صنایع بیان نمود: نمی توان از الان سهمیه ای برای مصرف برق صنایع تا چهار ماه آینده مشخص کرد. میزان مصرف برق، سیال است و به علت این که شبکه متغیر است امکان دارد روزانه سهمیه های میزان مصرف برق صنایع تغییر کند.

به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، در ادامه حسن کریمی مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز اظهار کرد: برخی صنایع می توانند با استفاده از از دیزل ژنراتورها، برق ساختمان های اداری خویش را تأمین کنند.

به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، وی ادامه داد: حالا دولت مصوب کرده است که تمام ادارات ملزم هستند برق مصرفی خویش را به ۵۰ درصد مدت مشابه سال قبل کاهش دهند و بعد از تایم ادارای هم باید ۱۰ درصد مصرف برق داشته باشند. اگر ادارات این میزان مصرف را رعایت نمایند، بسیار کمک کننده هستند.

کریمی ضمن اشاره به خاموشی اعمال شده در چند روز گذشته در اهواز اضافه کرد: خاموشی اهواز در آن شرایط بحرانی، تنها برای صرفه جویی و مدیریت ۱۰۰ مگاوات بود اما به علت این که قطعی برق در همه مناطق شهر اعمال شد، مشاهده کردیم چه مشکلاتی به بار آمد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق اهواز ضمن اشاره به پپیش بینی وضعیت برق در ماههای آینده خاطرنشان کرد: شرایط بدتر می شود و بطور قطع احتیاج به کمک یکدیگر داریم. باید دست به دست هم دهیم تا از این بحران عبور نماییم.
1400/03/06
15:05:14
0.0 / 5
574
تگهای خبر: آب , تولید , حفاری , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز