راهكارهایی ساده برای كاهش مصرف برق

راهكارهایی ساده برای كاهش مصرف برق به گزارش ام آی جی تی همین که هوا رو به گرمی می گذارد، این قبض های برق است که دود از کله مشترکین خانگی بلند می کند. مثل فصل زمستان که غول همه قبض ها را قبض گاز تشکیل می دهد. اما سال جاری با عنایت به رشد قیمت ها در همه حوزه های مخارج خانوار، لزوم صرفه جویی در مصرف انرژی ها بااهمیت تر شده است؛ موضوعی که با عنایت به افزایش ۲۶ درصدی تعرفه برق بهای مشترکین پرمصرف دیگر قابل چشم پوشی نیست. مضاف این که این قطعی های گاه و بی گاه هم خبر از کم برقی سراسری می دهد و ضرورت صرفه جویی خانوارها را بعنوان موثرترین بخش مصرف کننده ها صدچندان می کند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: حقیقت این است که صرفه جویی در مصرف برق کار بسیار ساده ای است و با کمی دقت میتوان تا حد قابل توجهی در اینباره موفق بود. در این مجال تلاش کرده ایم شما را با آسان ترین روش های صرفه جویی در مصرف برق آشنا نماییم.

خورنده های برق را دور بیندازید

دیگر کمتر خانه ای پیدا می شود که از لامپ های کم مصرف استفاده نمی نماید. اما در بازار روشن کننده های کم مصرف انواع مختلفی وجود دارد که باز هم برای مصرف کمتر برق و روشنایی بیشتر رقابت می کنند. استفاده از لامپ های پرنور کم مصرف مانند لامپ های ال ای دی می تواند شما را از روشن کردن لوسترهای پرانشعاب بی نیاز کند. البته ناگفته نماند که همیشه تعویض همه لامپ ها امکان دارد بار زیادی را در یک ماه روی دوش خانواده بگذارد اما برپایه تخمین ها این هزینه طی ۱۸ ماه با کاهش بهای برق مصرفی باردیگر به جیب خانواده برمی گردد.

اما تعویض وسایل پرخور برقی تنها به وسایل روشنایی ختم نمی گردد و خانواده ها باید برای تعویض وسایل قدیمی برقی هم برنامه زمان بندی مناسبی داشته باشند. یکی از پرمصرف های خانگی در صورت کهولت سن، انواع یخچال و فریزر است. طبق برخی از تحقیقات، یخچال هایی که عمرشان از ۲۰ سال قبل است نسبت به همتایان جوانشان چیزی حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد برق بیشتری مصرف می کنند. این مورد با عنایت به متصل بودن همیشگی یخچال ها به جریان برق قابل ملاحظه است. حقیقت این است که در جهان فناوری یکی از بزرگ ترین دغدغه های تولیدکنندگان، انرژی های محدود و آخر پذیر است و همین مبحث آنها را به سمت و سوی کم مصرف ترین ها سوق می دهد.

پرخورها را بشناسید و محدودشان کنید

در میان وسایل برقی خانگی نام چند وسیله به پرمصرف بودن مشهور است که از این میان میتوان به اتوبخار، اتوپرس، لباسشویی، کولر گازی، فرهای برقی و مولتی کوکرها اشاره نمود. حقیقت این است که همیشه نمی توان استفاده از این وسایل را تعطیل کرد اما میتوان استفاده از آنها را محدود، جایگزین یا حتی به زمان دیگری موکول کرد. مثلا در مورد انواع خوراک پزهای برقی بهتر است به جای استفاده از وسایل برقی به وسایل گازی روی آورد و تا حد امکان پختن این نوع غذاها را به ساعات کم باری موکول نماییم. درباره وسایل پرمصرفی مانند لباسشویی و اتو نمی توان حرف از تعطیلی آنها زد. در این موارد بهتر است زمان استفاده از آنها را به بامداد ها یا آخر شب ها منتقل کنید تا از تخفیف های مصرف در زمان کم باری بهره مند شوید.

جلوی اشتهای وسایل به برق را بگیرید

در بیشتر دفترچه های راهنمای وسایل نکاتی گفته شده است که به روش های کاهنده مصرف انرژی معروفند. مثلا درباره یخچال گفته می شود از باز و بسته کردن پی در پی در یخچال یا باز گذاشتن در آن به صورتی که صدای هشدارش بلند شود پرهیز کنید. راهکار ساده ای که می تواند تا حد زیادی از مصرف انرژی برق یخچال بکاهد، خرید یک کلمن ساده و قراردادن آن روی میز آشپزخانه است که تا حد زیادی از باز و بسته شدن در یخچال برای برداشتن آب خنک می کاهد یا درباره لباسشویی بر وزن دقیق لباس ها تاکید ویژه ای شده و این کار را یکی از روش های صرفه جویی می دانند. درصورتیکه دفترچه راهنمای وسایلتان را در اختیار ندارید، با یک سرچ ساده می توانید راهکارهای صرفه جویی انرژی برق برای وسیله مدنظرتان را پیدا کنید.

چشمتان به ساعت باشد

تا سال قبل که قبض ها کاغذی بود، جدولی از بهای برق مصرفی در بازه های زمانی متفاوت به چشم می خورد. حقیقت این است که صنعت برق برای مشترکینی که حواسشان به زمان استفاده از برق هست، مشوق های مالی خوبی قرار داده و صد البته برعکس برای مشترکین بی توجه به زمان مصرف، جریمه دو برابری پیشبینی کرده است. در فصل گرما ساعات پرباری شبکه برق بین ساعتهای ۱۲ تا ۱۷ و ۲۰ تا ۲۳ تعیین شده است و بهای برق مصرفی در این بازه زمانی دو برابر بهای برق مصرفی در ساعات میان باری است. در ساعات کم باری که از ساعت ۱۲ شب تا ۶ بامداد است، بهای برق مصرفی نصف بهای برق مصرفی میان باری است. گفتنی است در ساعات باقی مانده، بهای برق مصرفی، معمولی محاسبه می شود. استفاده بموقع فقط یک برنامه زمان بندی می خواهد و بس!

لامپ اضافی خاموش!

شاید تا این جمله را بخوانید یاد انیمیشن بابابرقی بیفتید که در دهه ۷۰ در لابه لای پیام های بازرگانی برای خانواده ها پخش می شد. اما واقعا این یک راه ساده برای کاهش مصرف برق است. برپایه بعضی از تحقیقات که از جانب سازمان های بین المللی صورت گرفته است، انرژی مصرفی برای لامپ های اضافی خاموش نشده در سال به اندازه برق مصرفی ۱۰ واحد صنعتی ۲۰۰۰ متری است. حقیقت این است که اگر بتوانید کودکانتان را در این صرفه جویی ساده با خودتان همراه و این شیوه را به صورت نهادینه در منزلتان اجرایی کنید خیلی سریع تر به نتیجه خواهید رسید.

تنظیم خنک کننده ها

یکی از دلایلی که مصرف برق در فصل گرما را به نقطه اوج می رساند، استفاده مشترکین از انواع خنک کننده ها در چارچوب کولرهای آبی و گازی است. درباره مصرف کولرهای گازی همین قدر بدانید که آقای رجبی مشهدی سخنگوی صنعت برق ادعا کرده است که میزان برق مصرفی کولرهای گازی در دمای غیر استاندارد برابر با میزان برق مصرفی یک دستگاه استخراج کننده رمزارز یا ماینر است که سال جاری بلای جان نیروگاه های ایران شده است! اما اگر همین پرمصرف های خنک کننده را روی دمای ۲۶ تا ۲۴ درجه تنظیم نماییم می توانیم تا ۲۵ درصد در مصرف برق کولرهای گازی صرفه جویی نماییم. استفاده از سایه بان و همینطور دور کند کولرهای آبی هم صرفه جویی ۳۰ درصدی را برای مشترکین به ارمغان می آورد. نکته مهم دیگر درباره این وسایل استفاده از کولرهای گازی اینورتر و دارای کنترل هوشمند است.

منبع:

1400/03/08
22:39:35
0.0 / 5
241
تگهای خبر: آب , انرژی , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز