وزیر نیرو وارد آذربایجان شرقی شد

وزیر نیرو وارد آذربایجان شرقی شد آذربایجان شرقی وزیر نیرو امروز دوشنبه در نهمین هفته از پویش «#هرهفته_الف_ب_ایران» بمنظور افتتاح سه پروژه آبی و شرکت در جشن پنجاهمین سال بهره برداری مشترک از سد ارس وارد آذربایجان شرقی شد.رضا اردکانیان در این سفر، دستور آبگیری دو سد قیزقلعه سی و گردیان و بهره برداری از ۳۳۶۰ هکتار از اراضی شبکه پایاب یکانات، به ارزش ۹۴۰ میلیارد تومان را بصورت همزمان صادر خواهدنمود.

سد تنظیمی انحرافی قیزقلعه سی زیرمجموعه طرح بزرگ ملی خداآفرین بعنوان بزرگترین طرح آبی شمال غرب کشور با مخزنی به حجم ۶۲ میلیون متر مکعب روی رودخانه مرزی ارس راه اندازی شده است.

این سد از نوع خاکی با هسته ناتراوای رسی بمنظور انحراف آب به کانال پایاب خداآفرین راه اندازی شده و سالانه دو میلیارد مترمکعب آب را تنظیم می کند.

همچنین، دو نیروگاه ۲۰ مگاواتی بمنظور تولید انرژی برای دو کشور روی این سد راه اندازی شده و بهره برداری از شبکه پایاب سد قیزقلعه سی، سبب آبیاری ۷۴ هزار هکتار در استانهای آذربایجان شرقی و اردبیل و ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم ۸۵ هزار نفر در منطقه و شکوفایی اقتصادی در این دو استان می شود.

آبگیری سد گردیان دومین پروژه ای است که با مخزنی به حجم ۱۰ میلیون متر مکعب، برای آبیاری ۲۲۰۰ هکتار از اراضی دیمی در شهرستان جلفا راه اندازی شده است.

آخرین پروژه آماده افتتاح در آذربایجان شرقی، شبکه پایاب یکانات به مساحت ۳۳۶۰ هکتار است که توسط ایستگاه های پمپاژ بوسیله رودخانه ارس، در شهرستان مرند سیراب خواهد شد.

امروز همین طور با حضور وزرای نیرو و انرژی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان، گرامیداشت پنجاهمین سال بهره برداری مشترک از سد ارس برگزار می شود.

به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، در این مراسم رضا اردکانیان وزیر نیروی ایران، پرویز شهبازاف وزیر انرژی جمهوری آذربایجان، قاسم تقی زاده خامسی، معاون امور آب و آبفا وزارت نیرو ایران و زاعور میکائیلوف رئیس شرکت سهامی عام و بهبود مدیریت منابع آب آذربایجان (OJSC) و سایر مسئولان منطقه ای حضور خواهند داشت.

گفتنی است، رودخانه ارس شاخه اصلی رود کورا و از مهم ترین رودخانه های منطقه شمال غرب محسوب می شود. طول رودخانه ارس بیش از ۱۰۷۲ کیلومتر است که ۴۱۰ کیلومتر آن مرز مشترک جمهوری اسلامی ایران با همسایگان شمالی (ارمنستان و جمهوری آذربایجان) را تشکیل می دهد.
1400/03/10
11:49:08
0.0 / 5
575
تگهای خبر: آب , انرژی , ایستگاه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز