توضیح وزارت نفت درباره پارك فناوری و نوآوری نفت و گاز

توضیح وزارت نفت درباره پارك فناوری و نوآوری نفت و گاز به گزارش ام آی جی تی وزارت نفت با عنایت به شبهاتی که این روزها درباره تاسیس پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز در فضای مجازی به مخاطبان عرضه شده است، توضیحاتی ارائه نمود.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نفت، ۱- وزارت نفت برای تحقق سیاست های کلی نظام در زمینه انرژی، ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و مستند به قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت، به منظور فراهم نمودن زیرساخت های لازم برای پشتیبانی از فناوری ها و فعالیتهای دانش بنیان نسبت به تأسیس پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز بعنوان مرکزی صد در صد دولتی وابسته به شرکت ملی نفت ایران اقدام نمود. ۲- درخواست تأسیس این پارک در اسفند سال ۱۳۹۸ توسط شرکت ملی نفت ایران به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری داده شده، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) در ۳۰ شهریور ماه سال ۱۳۹۹ موافقت اصولی خود با تأسیس این پارک اعلام نمود. ۳- پیرو این مجوز، در آذر ماه سال ۱۳۹۹ اساسنامه این پارک را تهیه و به وزارت علوم عرضه شده و در بهمن ماه هم وزارت عتف اساسنامه نهایی را به شرکت ملی نفت ایران ابلاغ کرده است. لازم به توضیح است که بعد از وزارت خانه های ارتباطات و نفت، وزارت خانه های جهاد کشاورزی و نیرو هم برای تأسیس پارک های مشابهی به وزارت علوم درخواست داده اند. ۴- طبق اساسنامه، پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز مؤسسه ای پژوهشی و فناوری است و هیئت امنای پارک هم مطابق با قانون تشکیل هیئت های امنا و با ترکیب زیر تشکیل می شود:
وزیر نفت (رئیس هیئت امنا)، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری یا نماینده تام الاختیار ایشان، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور یا نماینده تام الاختیار ایشان، رئیس پارک (دبیر هیئت امنا)، ۳ تا ۵ تن از شخصیت های علمی، فناوری، اجرایی و یا اجتماعی محلی و کشوری که نقش مؤثری در توسعه و پیشرفت پارک داشته باشند. اعضای حقیقی عضو هیئت امنا با پیشنهاد وزیر نفت و با حکم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری منصوب می شوند. ۵- عمده شبهاتی که مطرح شده بر پایه انتشار آگهی ثبت پارک فناوری و نوآوری نفت و گاز در اداره ثبت شرکت ها است که کسانی که به امور اداره کشور آشنا هستند، می دانند که هر شخص حقوقی، حتی اشخاص دولتی باید به ثبت شرکت ها رجوع و نسبت به ثبت شخص حقوقی و انتشار آگهی آن در روزنامه رسمی اقدام نمایند. تصمیم های مجامع عمومی این اشخاص هم مطابق قانون باید به ثبت شرکت ها منعکس و در روزنامه رسمی منتشر شود. این که اشکال کرده اند که پارک برای مدت نامحدود ثبت شده است، موضوعی است که در مورد تمام مؤسسات، سازمان ها و شرکتهای دولتی صدق می کند و عموماً این اشخاص حقوقی با مجوز قانونی برای مدت نامحدود تشکیل می شوند. افراد هیئت امنا، نمایندگان قانونی اشخاصی هستند که در بند ۴ نامبرده شده و یا افراد حقیقی هستند که طبق اساسنامه پارک، چنانکه در بند ۴ آمده است از راه وزیر نفت به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری معرفی شده و با حکم ایشان به عضویت در هیئت امنای پارک منصوب شده اند. ۶- وزیر نفت وقت چه در دولت حاضر و چه در دولت های آینده، هر زمان که اراده نماید، می تواند نسبت به تغییر ترکیب هیأت امنا و رئیس پارک (که اختیار نصب و عزل آن هم بعد از هماهنگی با وزیر عتف با وزیر نفت است)، اقدام نماید. پارک نفت و گاز دارای ساختار حقوقی، ساز و کار و ماهیتی مشابه با مؤسسه مطالعات انرژی و پژوهشگاه صنعت نفت می باشد و بعنوان چهارمین سازمان مستقل ستادی وزارت نفت شناسایی می شود. ۷- پارک طبق اساسنامه متعلق به شرکت ملی نفت ایران است. در صورت انحلال هم هرگونه زمین، مستحدثات و یا تجهیزاتی که از سوی شرکتهای دولتی و خصوصی به این پارک واگذار شده و یا اموالی که از محل منابع آنها تهیه شده است همچون سرمایه مورد نیاز پارک در زمان تأسیس، متعلق به شرکت ملی نفت ایران است. هرچند که تابحال هم تنها اختیار بهره برداری از عرصه و اعیان کم و یا بلااستفاده شرکت ملی نفت ایران با حفظ مالکیت این شرکت به پارک واگذار شده است. ۸- درباره ۸۰۰ میلیارد تومان اعتباراتی که گفته می شود، در اختیار پارک قرار گرفته است، هم باید اظهار داشت که اعطای این اعتبار به پارک در تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده و قانونگذار در همان جا هم نحوه استفاده از این اعتبارات را مشخص کرده و مشابه آن هم سال گذشته و سال جاری برای پارک فناوری اطلاعات و ارتباطات هم در قانون بودجه تصویب شده است. شیوه هزینه کرد این مبلغ هم باید مطابق آیین نامه هیئت وزیران و در قالب بودجه و آیین نامه های مصوب هیئت امنا باشد. در انتها قابل اشاره است که شائبه استفاده خصوصی از امکانات و اعتبارات پارک توسط افرادی که الان مسئولیت هایی در وزارت نفت دارند بعد از آخر دوران خدمتشان در این سمت ها، از مصادیق قیاس به نفس است. این عده را به مطالعه فرمایش های مقام معظم رهبری در صحبت هایشان برای اعضای شورایعالی هماهنگی اقتصادی سران قوا در پنجم آذر سال ۱۳۹۹ در خصوص افزایش تولیدات صنعت نفت با تاکید بر دانش بنیان کردن صنایع نفتی دعوت می کند.

1400/03/12
12:09:53
0.0 / 5
520
تگهای خبر: انرژی , تولید , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز