رئیس انجمن نیروگاه های برق مقیاس كوچك كشور:

وزارت نیرو طلب نیروگاه های كوچك را نمی دهد

وزارت نیرو طلب نیروگاه های كوچك را نمی دهد به گزارش ام آی جی تی اصفهان رئیس انجمن نیروگاه های برق مقیاس کوچک کشور با انتقاد از این که وزارت نیرو بدهی خود به نیروگاه ‎ها را پرداخت نمی کند، اظهار داشت: نیروگاه های کوچک بخش خصوصی برای هر مگاوات برق یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از توانیر طلب برق دارند.سید احسان صدر، امروز (چهارشنبه-۱۲ خرداد) در نشستی با مبحث عدم توجه مدیران وزارت نیرو به مقوله تولید و پیامدها و خسارات ناشی از قطعی برق گسترده در کشور که با حضور بعضی از اعضای انجمن نیروگاه های تولید پراکنده کشور و استان اصفهان برگزار شد، با اعلان اینکه مشکل نیروگاه ها مشکل صنایع کوچک و متوسط است، اظهار نمود: خیلی از صنایع کوچک و متوسط بیشتر از قیمت تمام شده کالا و خدمات خود هزینه می کنند و اگر برق آنها قطع شود تولید خویش را به صورت کامل از دست می دهند.

وی با اعلان اینکه با افزایش دمای هوا در مرداد ماه اوضاع تأمین برق کشور بدتر خواهد شد، توضیح داد: اگر برق کارخانه و صنعتی، سه نوبت کاری در طول سال قطع شود، معادل کل هزینه برقی است که در طول سال پرداخت می کنند.

به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، رئیس انجمن نیروگاه های برق مقیاس کوچک کشور با انتقاد بر این که وزارت نیرو پول نیروگاه ها را پرداخت نمی کند، اظهار داشت: این وزارت خانه طلب نیروگاه ها را درست و به اندازه و بموقع نمی دهد و از تمام اختیارات قانونی خود برای این کار استفاده می نماید.

وی اضافه کرد: اگر یک کارخانه تنها یک سوم ایام سال کار کند، ورشکست می شود، این شرایط در نیروگاه های مقیاس کوچک هم وجود دارد، اما صنعت نیروگاهی و بخصوص نیروگاه های کوچک دیر متوجه این زیان خود می شوند، چونکه دائم درحال تجهیز و فعالیت هستند.

صدر با اعلان اینکه نیروگاه های پراکنده دو درصد از انرژی کشور را تأمین می کنند و اگر وزارت نیرو اجازه توسعه دهد، این عدد بیشتر خواهد بود، اضافه کرد: نیروگاه های پراکنده سالیانه ۱۵ تا ۲۵ درصد ظرفیت جدید نیروگاهی را در کشور نصب می کنند و در شرایطی که نیروگاه های بزرگ سال هاست کنار کشیده اند، نیروگاه های پراکنده جور نیاز جدید برق کشور را می کشند.

وی اضافه کرد: سال ۹۸ حدود ۵۰۰ مگاوات نیروگاه های پراکنده برق در کشور راه اندازی شد، اما وزارت نیرو با ترس از این شرایط و با مانع تراشی جلو فعالیت آنها را گرفت و امروز این وزارت خانه مجوز راه اندازی نیروگاه جدید را یا نمی دهد و یا به سختی می دهد.

رئیس انجمن نیروگاه های برق مقیاس کوچک کشور با تکیه بر این که تمام صنایع کشور از سبزی خردکنی تا ماست بندی و فولاد و پتروشیمی از یارانه بهره مند هستند، خاطرنشان کرد: صنعت نیروگاهی بعنوان تنها صنعت کشور، نه تنها یارانه دریافت نمی کند، بلکه باید یارانه هم پرداخت کند.

وی اضافه کرد: هم اکنون صنعت نیروگاهی کشور پنج میلیارد دلار به وزارت نیرو یارانه پرداخت می کند.

صدر توضیح داد: امروز قیمت تمام شده تولید برق نیروگاه ها حدود سه سنت است، اما وزارت نیرو، نیروگاه ها را ناچار می کند که با نرخ کمتر از یک سنت و تنها برای چهار ماه فروش داشته باشند و هشت ماه نیروگاه ها به صورت کامل تعطیل هستند و حتی اجازه فروش برق به صنایع و رمز ارزهای مجاز را نمی دهد.

وی با تکیه بر این که متاسفانه وزارت نیرو یارانه دیگر بخش ها را از جیب نیروگاه های بخش خصوصی می دهد، اظهار داشت: دو مشکل اساسی توسعه صنعتی در کشور تأمین سرمایه است و از طرفی صنعت نیروگاهی سرمایه بر است، در حالیکه با نصف سرمایه گذاری در نیروگاه های پراکنده میتوان چراغ صنایع و خانه های مردم را روشن نماییم.

رئیس انجمن نیروگاه های برق مقیاس کوچک کشور، اضافه کرد: در شرایطی که کشور سرمایه ندارد و برای توسعه به سمت دریافت تسهیلات از صندوق توسعه ارزی می رود، میتوان توسط بخش خصوصی و با یک سوم هزینه های سرمایه گذاری نیروگاه های بزرگ، نیروگاه های کوچک را ایجاد نماییم.

وی اضافه کرد: نیروگاه های کوچک و پراکنده هم اکنون حدود ۲۰۰۰ مگاوات از ظرفیت تولید برق کشور را به خود اختصاص می دهند و اگر فضای کسب و کار اندکی بهبود یابد سالانه ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاوات امکان نصب ظرفیت جدید نیروگاهی را دارا هستند که از این طریق مشکل تأمین برق به سریع ترین شکل ممکن و کمترین سرمایه گذاری قابل حل است.

صدر اظهار داشت: نیروگاه های بزرگ امروز برای هر مگاوات برق حدود ۳۰۰ میلیون تومان از وزارت نیرو طلب دارند، در حالیکه نیروگاه های کوچک بخش خصوصی واقعی برای هر مگاوات برق یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از توانیر طلب برق دارند و وزارت نیرو امروز طلب نیروگاه های بزرگ را راحتتر از نیروگاه های بخش خصوصی مقیاس کوچک پرداخت می کند.

وی با انتقاد از یارانه های انرژی که وزارت نیرو پرداخت می کند، خاطرنشان کرد: دیر یا زود بالاخره یارانه های انرژی کم و تمام می شود، در سال ۹۹ وزارت نیرو ۱.۵ برابر مجموع صادرات نفتی و غیرنفتی به مردم و صنعت یارانه پرداخت کرده است و زمانی که این یارانه کاهش پیدا کند قطعا صنایع ضرر می کنند.

صدر اضافه کرد: نیروگاه های مقیاس کوچک با عنایت به استقرار در شهرک ها و نواحی صنعتی، امکان تبدیل به تولیدکنندگان حرارت و برودت را دارند.

وی با اعلان اینکه ۳۰۰ درصد پیک تابستان به سبب دستگاههای برودتی است، اظهار داشت: امروز توان تولید نیروگاه های مقایس کوچک دو هزار مگاوات است که می توانست ۱۰ هزار مگاوات باشد که در این صورت می توانستیم انرژی برودت بخش های مختلف را تأمین نماییم.

رئیس انجمن نیروگاه های برق مقیاس کوچک کشور خاطرنشان کرد: متاسفانه وزارت نیرو سال قبل برای مدیریت بار ۳۵۰ میلیارد تومان به چاه های کشاورزی، بسته تشویقی پرداخت کرد که این عدد قطعا سه برابر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: مشکل صنعت نیروگاهی بزودی مشکل کارخانه های کوچک و متوسط خواهد شد، از طرفی تنها راه عملی برای توسعه ظرفیت نیروگاهی که وزارت نیرو پولی برای راه اندازی نیروگاه جدید ندارد، همانند دنیا نیروگاه های مقیاس کوچک است، چون که آنها هزینه توسعه و انتقال شبکه برق را ندارند.

صدر تصریح کرد: مشکل صنعت نیروگاهی کشور این است که وزارت نیرو هزینه خرید برق به نیروگاه های مقیاس کوچک را به اندازه و بموقع نمی دهد.

وی اظهار داشت: نیروگاه های مقیاس کوچک سالی ۱۰ تا ۱۵ هزار مگاوات برق امکان صادرات برق دارند، اما وزارت نیرو اجازه این کار را نمی دهد.

رئیس انجمن نیروگاه های برق مقیاس کوچک کشور، اظهار نمود: امروز وزارت نیرو که مسئول تأمین برق مردم و صنعت است، حالا نه تنها مسئولیتی احساس نمی کند، بلکه مسئول توزیع خاموشی شده تا چگونه عادلانه خاموشی ها را اعمال نماید.

منبع:

1400/03/12
22:58:13
0.0 / 5
316
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز