گزارش ام آی جی تی؛

واردات برق بجای استفاده از ظرفیت نیروگاه های كوچك مقیاس

واردات برق بجای استفاده از ظرفیت نیروگاه های كوچك مقیاس ام آی جی تی: باوجود این که تنها قسمتی از نیروگاه های کوچک مقیاس بیش از ۲۰۰ مگاوات ظرفیت خالی تولید دارند، وزارت نیرو مبادرت به واردات ۱4۰ مگاوات برق از ترکمنستان کرده است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، با شروع روزهای گرم امسال قبل از شروع تابستان، میزان مصرف برق افزایش یافت و متأسفانه شاهد خاموشی های گسترده ای در سطح کشور بودیم.
هرچند افزایش دمای سریع سبب رشد مصرف برق می شود، اما از دست دادن ظرفیت ۴ هزار مگاواتی تولید برق از نیروگاه های برق آبی، استفاده واحدهای بدون مجوز استخراج رمزارزها نیز مزید بر علت بوده است. برآورد دقیقی از میزان مصرف برق واحدهای بدون مجوز استخراج رمزارز وجود ندارد اما برآورد منابع خارجی نشان میدهد حدود ۱۸۰۰ مگاوات از برق مورد استفاده در این واحدها بصورت غیرمجاز می باشد.
نکته دیگری که باید به آن توجه داشت، تأخیر در اتمام تعمیرات اساسی نیروگاه است. علت این تأخیر به کمبود گازرسانی در زمستان به نیروگاه ها باز می گردد. زمستان سال قبل به سبب اولویت تامین گاز بخش خانگی، میزان گازرسانی به نیروگاه ها به شدت کم شد. بدین سان با وجود خالی بود نیمی از ظرفیت تولید برق کشور، بطور کم نظیری در زمستان نیز خاموشی هایی را تجربه کردیم. علاوه بر این به سبب همین چالش گازی، تعمیرات اساسی نیروگاه ها که اغلب در زمستان با هدف آمادگی حداکثری برای تامین برق در تابستان، انجام می شود، با تأخیر رو به رو شد و کمبود ۷ هزار مگاواتی ظرفیت برق در ایام قبل از تابستان را ایجاد کرد که البته هم اکنون بر طرف شده است.
به گفته کارشناسان هرچند تمامی این عوامل مؤثر بر خاموشی های اخیر صحیح است، اما منطق صحیحی برای توجیه وضعیت موجود نیست؛ چونکه علاوه بر قابل پیش بینی بودن، بارها از طرف متخصصین صنعت برق خطاب به تصمیم گیران این صنعت، عنوان شده است.
یکی از راهکارهایی که دولت با توجه کردن و بهبود بخشیدن می توانست از ظرفیت آن استفاده نماید، نیروگاه های کوچک مقیاس با تولید پراکنده هستند.
به گفته احسان صدر، رییس انجمن نیروگاه های کوچک مقیاس، با وجود این که نیروگاه های کوچک مقیاس تنها ۲ درصد ظرفیت نیروگاهی کل کشور را می سازند اما سهم ۲۰ تا ۲۵ درصدی در ایجاد ظرفیت های جدید تولید برق دارند.
وی بزرگترین مشکل نیروگاه های مقیاس کوچک را مطالبات معوق آنها از دولت اعلام و اشاره کرد: در دی ماه سال ۹۹ بیش از ۶ ماه بود که این نیروگاه ها مطالبات خودرا دریافت نکردند. این میزان، بدون احتساب معوقات سالهای قبل است. میزان معوقات سال ۹۹ این نیروگاه ها حدود ۲ هزار میلیارد تومان است.
این در حالی است که برق نیروگاه های کوچک مقیاس ۴ ماه از سال خریداری می شود آن هم با نرخ های بسیار نازلی که عملاً صرفه اقتصادی ندارد. هم اکنون به خاطر همین مشکل، بیش از ۲۰۰ مگاوات از نیروگاه های عضو این انجمن در خاموشی به سر می برند و این برای یک طرح سرمایه گذاری که انتظار می رود ۱۰۰ سال ادامه یابد به مدلول فاجعه است.
با وجود این ظرفیت بیش از ۲۰۰ مگاواتی از محل این نیروگاه ها، سخنگوی صنعت برق از شروع واردات ۱۴۰ مگاواتی برق به ایران از ترکمنستان با اتصال خط انتقال برق این کشور به سرخس آگاهی داد و اظهار داشت: این میزان می تواند قسمتی از نیاز منطقه خراسان را تامین کند.
واردات برق آن هم در شرایطی فعلی کشور، ضمن خروج ارز، در امتداد تحقق شعار سال مورد تاکید رهبری معظم انقلاب با محوریت رونق تولید و رفع مشکلات این حوزه با حمایت و پشتیبانی حداکثری نیست. در صورتیکه استفاده از ظرفیت تولید برق نیروگاه های کوچک مقیاس علاوه بر رفع نیاز قسمتی از کشور به برق، سبب اشتغال زایی و رشد فاکتورهای تولید می شود و از خروج ارز جلوگیری می کند. بدین سبب انتظار می رود وزارت نیرو بجای واردات برق از این ظرفیت های داخلی استفاده نماید.


منبع:

1400/03/17
15:02:51
0.0 / 5
326
تگهای خبر: آب , تخصص , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز