محبوبیت سوخت های فسیلی در یك دهه گذشته بدون تغییر ماند

محبوبیت سوخت های فسیلی در یك دهه گذشته بدون تغییر ماند ام آی جی تی: یافته های یک گزارش نشان داد با وجود کاهش هزینه انرژیهای تجدیدپذیر و فشار بر دولتها برای اقدام در مقابل تغییرات اقلیمی، سهم سوخت های فسیلی در سبد انرژی جهان به اندازه یک دهه گذشته بالاست.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، گزارش شبکه سیاست انرژی سبز REN۲۱ نشان داد استفاده از سوخت های فسیلی تحت تاثیر رشد تقاضای جهانی برای انرژی، ادامه مصرف و سرمایه گذاری در نیروگاههای جدیدی که از سوخت های فسیلی استفاده می نمایند و استفاده کمتر از انرژی زیست توده مانند چوب یا زباله زراعی در گرمایش و پخت و پز، استمرار پیدا کرده است.

سوزاندن سوخت های فسیلی مانند زغال سنگ، گاز و نفت، دی اکسید کربن تولید می کند که گاز گلخانه ای اصلی عامل گرمایش جهانی است.

رشد تمرکز جوی آلایندگیهای دی اکسید کربن، موجب افزایش درخواستها از دولتها برای کاهش چشم گیر میزان آلایندگی و محدود کردن استفاده از سوخت های فسیلی بمنظور دستیابی به اهداف اقلیمی جهانی شده است.

طبق گزارش REN۲۱، سهم سوخت های فسیلی در سبد انرژی جهانی در سال ۲۰۱۹ به ۸۰.۲ درصد در مقایسه با ۸۰.۳ درصد در سال ۲۰۰۹ رسید در صورتیکه تجدیدپذیرها مانند باد و خورشیدی ۱۱.۲ درصد از سبد انرژی را در سال ۲۰۱۹ در مقایسه با ۸.۷ درصد در سال ۲۰۰۹ تشکیل دادند. باقی سبد انرژی شامل زیست تورده سنتی است که عمدتاً برای پخت و پز یا گرمایش خانه در کشورهای درحال توسعه استفاده می شود.

با این حال حالا در خیلی از مناطق شامل قسمتهایی از چین، اتحادیه اروپا، هند و آمریکا ساخت نیروگاههای بادی یا فوتوولتائیک خورشیدی جدید در مقایسه با اداره نیروگاههای زغال سوز جدید کم هزینه تر است.

تجدیدپذیرها از نظر هزینه مقرون به صرفه درحال سبقت گرفتن از نیروگاههای گازسوز در خیلی از نقاط هستند و ارزانترین منابع تولید برق در خیلی از کشورهای قاره های جهان به شمار می روند.

رانا ادیب، مدیرکل REN۲۱ اظهار نمود: ما با یک واقعیت تلخ روبرو می باشیم که وعده های سیاست اقلیمی که طی ۱۰ سال قبل داده شده اند تنها کلمات پوچ بوده اند. سهم سوخت های فسیلی در مصرف انرژی نهایی حتی ذره ای تغییر نکرده است.

بر اساس گزارش رویترز، در خیلی از کشورها بسته های احیای اقتصادی از تبعات همه گیری کووید ۱۹، محرکهایی را برای سرمایه گذاری بیشتر در انرژی تجدیدپذیر در نظر گرفته اند اما سرمایه گذاریهای تجدیدپذیر تنها یک ششم سرمایه گذاریهای سوخت فسیلی هستند.

منبع:

1400/03/26
22:36:17
0.0 / 5
475
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز