این هفته بیشتر مراقب آب و برق باشید

این هفته بیشتر مراقب آب و برق باشید به گزارش ام آی جی تی نزدیک به سه دهه است که اول تا هفتم تیرماه هر سال، هفته صرفه جویی در مصرف ˮآبˮ نام گذاری می شود، اما به منظور ضرورت توجه همگانی، سال جاری با عنایت به ضرورت صرفه جویی در مصرف برق هم این هفته با نام هفته صرفه جویی در آب و برق نامگذاری شده است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، فصل گرما تداعی کننده مباحثی چون تبخیر، کم آبی سهمیه بندی آب، صرفه جویی و... بوده و بر همین مبنا طبق عادت هر ساله از اول تا هفتم تیرماه هفته صرفه جویی در مصرف آب نامگذاری شده است. با اینکه این مناسبت در تقویم رسمی کشور درج نشده، اما بعنوان یک رویداد فرهنگی در افکار عمومی و رسانه ها جای خویش را بازکرده است و هر ساله به این مناسبت فعالیتهای فرهنگی - آموزشی زیادی برای ارتقای آگاهی های عمومی درباره آب و جلب توجه افکار عمومی به این مقوله حساس انجام می شود.
افزایش آگاهی عمومی و ایجاد انگیزه و علاقه مندی برای مدیریت مصرف آب مهم ترین محورهای صرفه جویی در مصرف آب شناخته شده و با عنایت به این که سال جاری هم گرم تر از سالهای قبل است به نظر می آید که نیازمند صرفه جویی بیشتری باشیم. نبود نیروگاه های برق آبی و استخراج رمزارزهای غیر مجاز هم سبب شده که سال جاری تنها برای آب نباشد و در این هفته صرفه جویی برق هم مورد توجه قرار گرفته است.
عناوین روزهای هفته صرفه جویی در مصرف آب بدین شرح است، روز اول مدیریت مصرف آب، برق و خانواده تبیین شده که اهداف آن هم فراهم کردن زمینه مشارکت خانواده ها در مدیریت مصرف و افزایش نقش زنان در اصلاح الگوی مصرف در نظر گرفته شده است.
روز دوم با عنوان مدیریت مصرف آب و برق، افکار عمومی و رسانه استفاده گسترده تر از ظرفیت وسایل ارتباط جمعی و شبکه های اجتماعی با هدف افزایش آگاهی عمومی و بالابردن سطح دانش مصرف کنندگان آب و برق نسبت به محدودیت منابع و تشریح محدودیت ها و معضلات کشور در مورد میزان دسترسی به آب و برق و لزوم بسیج همگانی برای بهره گیری از فن آوری و تجهیزات کاهنده و بهینه ساز مصرف نام گذاری شده است.
نام روز سوم مدیریت مصرف آب و برق، صنعت، سازمان های عمومی و موسسات خصوصی با هدف تبیین نقش تولیدکنندگان تجهیزات کاهنده مصرف در توسعه فناوری های کاهنده مصارف آب و انرژی، تشریح لزوم توسعه صنایع و بهره برداری از معادن متناسب با ظرفیت های منابع آبی و انرژی کشور و تبیین نقش سازمان ها و موسسات در اعمال رویه های صحیح مصرف آب و انرژی در تاسیسات و ساختمان و... تبیین شده است.
روز چهارم نام مدیریت مصرف آب و برق و آموزه های دینی را با هدف تبیین اهمیت صحیح مصرف کردن و پرهیز از اسراف از منظر تعالیم دینی و معرفی شیوه های صحیح مصرف با اتکا به تعالیم دینی یدک می کشد.
روز پنجم این هدف به اسم مدیریت مصرف آب و برق، خدمات شهری و روستایی و جلب مشارکت های مردمی و خیرین ثبت شده و اهداف تشویق و ترغیب دستگاههای خدمات رسانی شهری و روستایی به کاهش مصارف آب و انرژی، تشویق و ترغیب مردم و خیرین برای سرمایه گذاری به منظور توسعه و بهبود زیرساخت های تولید و انتقال و توزیع آب و انرژی و جلب مشارکت صنایع و صاحبان منابع مالی در انجام مسئولیت اجتماعی در حوزه آب و انرژی با اجرای برنامه های فرهنگ سازی برای این روز درنظر گرفته شده است.
نام روز ششم مدیریت مصرف آب و برق غذا، منابع طبیعی و حفظ محیط زیست با هدف تشریح نقش آب و انرژی در امنیت غذایی، تشریح نقش منابع طبیعی در توسعه اقتصادی جوامع و لزوم حفظ محیط زیست برای بقا و تداوم تمدن بشری و تشریح نقش اجرای طرح های جمع آوری و تصفیه بهداشتی فاضلاب و همینطور بازچرخانی آب در حفظ و ارتقای کیفیت منابع آبی درنظر گرفته شده است.
روز آخر هم به نام مدیریت مصرف آب و برق، اقتصاد و حقوق شهروندیتشریح ارزش اقتصادی آب و برق با هدف تشریح نقش و ارزش اقتصادی کاهش مصرف در حفظ منابع و پیشگیری از آلودگی محیط زیست، ضرورت رعایت قانون از جانب همگان و اطلاع رسانی در مورد انواع جرایم و تخلفات در بخش آب و برق و تشریح و تدوین راه کارهای رفع موانع حقوقی و فانونی در اجرای طرح های آب، فاضلاب، انرژی ثبت شده است.
منبع:

1400/03/29
19:35:35
0.0 / 5
527
تگهای خبر: آب , آموزش , انرژی , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز