تابحال در هیچ شهری جیره بندی آب انجام نشده است

تابحال در هیچ شهری جیره بندی آب انجام نشده است به گزارش ام آی جی تی معاون وزیر نیرو از استقرار ستاد برنامه ریزی برای مدیریت بهینه و بررسی روزانه مدیریت آب و برق در این ستاد اطلاع داد و اظهار داشت: تابحال در هیچ شهری از ایران جیره بندی آب انجام نشده و تمام تلاش ما بر آن است تا کم ترین قطعی را داشته باشیم، اگر مردم درمصرف آب و برق همکاریهای لازم را انجام دهند، مشکل خاصی نخواهیم داشت.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، قاسم تقی زاده خامسی در دومین روز از هفته صرفه جویی در در گفت و گویی تلویزیونی ظرفیت ذخیره سدهای بزرگ و متوسط کشور را ۵۰ میلیارد متر مکعب دانست و اظهار نمود: خوشبختانه در نتیجه فعالیتهای مدیریت سیلاب در سال های گذشته، هم اکنون حدود ۶۰ درصد از ظرفیت سدهای کشور پر است، البته این مقدار نسبت به سال قبل حدود ۲۸ درصد کاهش نشان داده است.
وی با اشاره به اینکه سال آبی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ از نظر بارندگی بدترین سال طی ۵۲ سال گذشته بوده است، تصریح کرد: تغییر اقلیم و قرار گرفتن ایران درمنطقه خشک بایستی به یک باور همگانی در همه سطوح تبدیل گردد.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو با اشاره به اینکه هیچ راهی غیر از سازگاری با کم آبی در مدیریت منابع آب کشور وجود ندارد، اظهار نمود: ازاین رو طی دو سال قبل با تولیت وزارت نیرو و با همکاری سایر وزارت خانه ها، سندی برای مدیریت منابع آب شامل همه استانها و حوضه های آبریز تهیه و به امضای دو معاون رئیس جمهور و ۴ وزیر رسیده که در این سند ظرف ۵ تا ۱۵ سال آینده در هر یک از بخش های کشاورزی و صنعت باید در مصرف آب مقادیر مشخصی صرفه جویی صورت گیرد.
خامسی با تکیه بر این که باید در مدیریت منابع آب کشور کار را با سند و برنامه پیش برد، وگرنه گرفتار مشکل خواهیم شد، به نقش محوری آب در توسعه پایدار و بخشهای مختلف همچون توسعه صنعت و کشاورزی پرداخت و خاطرنشان کرد: منابع آب کشور باید برپایه سندسازگاری با کم آبی که با همکاری همه بخش های در رابطه با آب همچون کشاورزی، محیط زیست، صنعت و هواشناسی تهیه شده، مدیریت شود.
به قول معاون آب و آبفای وزیر نیرو برای ایجاد هر شغل در بخش صنعت به ۵۰۰ هزار مترمکعب و برای ایجاد هر شغل در بخش کشاورزی به حدود ۱۰ هزار متر مکعب آب نیاز است.
مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران همینطور از کاهش ۳۰ درصدی منابع تجدید پذیر آب در چهار دهه اخیر اطلاع داد و اظهار داشت: این در شرایطی است که جمعیت ایران نسبت به آن سال ها، حدود ۲.۵ برابر اضافه شده است.
او همینطور با تکیه بر این نکته که در مدیریت منابع آب باید میزان آب موجودی کشور و تعیین الگوی کشت کشاورزی مبنا باشد، با انتقاد از کشت برنج در ۱۷ استان کشور اظهار داشت: برنج یکی از محصولات پر آب بر کشاوری است و ما نباید در مناطقی که آب شرب آن به سختی تأمین می شود، برنج بکاریم، در ایران تنها یک در صد مساحت بارندگی بالای ۱۰۰۰ میلی متر دارد و برای کشت برنج مناسب می باشد، کشت برنج غیر از گیلان و بخشی ازمازندران منطقی نیست.
منبع:

1400/04/02
22:45:45
0.0 / 5
252
تگهای خبر: آب , شركت , صنعت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز