معاون آب و آبفای وزیر نیرو مطرح كرد؛

مصرف ۵۰۰ هزار مترمكعب آب برای ایجاد یك شغل

مصرف ۵۰۰ هزار مترمكعب آب برای ایجاد یك شغل معاون آب وآبفای وزیر نیرو اظهار داشت: برای ایجاد هر شغل در بخش صنعت به 500 هزار مترمکعب و برای ایجاد هر شغل در بخش کشاورزی به حدود 10 هزار متر مکعب آب نیاز است.به گزارش ام آی جی تی به نقل از شرکت مدیریت منابع آب ایران، قاسم تقی زاده خامسی، در دومین روز از هفته صرفه جویی در مصرف آب در شبکه خبر اظهار داشت: هیچ راهی غیر از سازگاری با کم آبی در مدیریت منابع آب کشور وجود ندارد، بدین سبب طی دو سال قبل با تولیت وزارت نیرو و با همکاری سایر وزارتخانه ها، سندی برای مدیریت منابع آب شامل همه استانها و حوضه های آبریز تهیه و به امضای دو معاون رییس جمهور و ۴ وزیر رسیده که در این سند ظرف ۵ تا ۱۵ سال آینده در هر یک از بخش های کشاورزی و صنعت باید در مصرف آب مقادیر مشخصی صرفه جویی صورت گیرد.
وی با تاکید بر این که باید در مدیریت منابع آب کشور کار را با سند و برنامه پیش برد وگرنه گرفتار مشکل می شویم به نقش محوری آب در توسعه پایدار و بخش های مختلف همچون توسعه صنعت و کشاورزی پرداخت. برای ایجاد هر شغل در بخش صنعت به ۵۰۰ هزار مترمکعب و برای ایجاد هر شغل در بخش کشاورزی به حدود ۱۰ هزار متر مکعب آب نیاز است.
مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران همین طور از کاهش ۳۰ درصدی منابع تجدید پذیر آب در چهار دهه اخیر آگاهی داد و افزود: این در حالیست که جمعیت ایران نسبت به آن سال ها، حدود ۲.۵ برابر اضافه شده است.
این مقام مسئول همین طور با تاکید بر این نکته که در مدیریت منابع آب باید میزان آب موجودی کشور و تعیین الگوی کشت کشاورزی مبنا باشد، با انتقاد از کشت برنج در ۱۷ استان کشور، اشاره کرد: برنج یکی از محصولات پر آب بر کشاورزی است و ما نباید در مناطقی که آب شرب آن به سختی تامین می شود، برنج بکاریم، در ایران تنها یک در صد مساحت بارندگی بالای ۱۰۰۰ میلی متر دارد و برای کشت برنج مناسب می باشد، کشت برنج غیر از گیلان و قسمتی از مازندران منطقی نیست.
معاون آب و آبفای وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنانش از استقرار ستاد برنامه ریزی برای مدیریت بهینه و بررسی روزانه مدیریت آب و برق در این ستاد آگاهی داد و اظهار داشت: تا حالا در هیچ شهری از ایران جیره بندی آب انجام نشده و تمام تلاش ما بر آنست تا کم ترین قطعی را داشته باشیم، اگر مردم در مصرف آب و برق همکاریهای لازم را انجام دهند، مشکل خاصی نداریم.
تقی زاده خامسی ظرفیت ذخیره سدهای بزرگ و متوسط کشور را ۵۰ میلیارد متر مکعب اعلام و اشاره کرد: خوشبختانه در نتیجه کارهای مدیریت سیلاب در سالهای قبل، هم اکنون حدود ۶۰ درصد از ظرفیت سدهای کشور پر است، البته این مقدار نسبت به سال قبل حدود ۲۸ درصد کاهش نشان میدهد. سال آبی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ از نظر بارندگی بدترین سال طی ۵۲ سال اخیر بوده است. تغییر اقلیم و قرار گرفتن ایران در منطقه خشک باید به یک باور همگانی در همه سطوح تبدیل گردد.

1400/04/03
14:36:48
0.0 / 5
244
تگهای خبر: آب , شركت , صنعت , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز