در گزارش ام آی جی تی مطرح شد؛

عبور تقاضای نفت از 100 میلیون بشكه در روز

عبور تقاضای نفت از 100 میلیون بشكه در روز به گزارش ام آی جی تی رئیس دفتر مطالعات انرژی وین اظهار داشت: پیشبینی برای نیمه دوم سالجاری میلادی و نیمه اول ۲۰۲۲ حکایت از آن دارد که تقاضای جهانی نفت برای دومین بار از مرز ۱۰۰ میلیون بشکه در روز عبور می کند.فریدون برکشلی، رئیس دفتر مطالعات انرژی وین در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه بازار جهانی نفت، سال ۲۰۲۱ را با انواع غافلگیری ها شروع کرد، اظهار داشت: بعد از آنکه قیمت نفت خام دبلیو. تی. آی (WTI) در منطقه کوشینگ، اوکلاهما به رقم منفی رسید و خریداران، نفت را بعنوان هدیه هم قبول نمی کردند، در ژانویه بعد از عبور از ۴۵ دلار در هر بشکه به آرامی و افت و خیز به دیواره ۵۰ دلار در هر بشکه نزدیک می شد. ضربه ای را که نفت خام شاخص آمریکا تحمل کرد، آن چنان سهمگین بود که بورس نیویورک تصمیم گرفت تا شاخص جدیدی را برای دبلیو. تی. آی تعریف و معرفی نماید.
وی اضافه کرد: آنچه که در بازار جهانی نفت در طول ۱۸ ماه رخ داد، در وضعیت عادی بازار و برمبنای تجارب گذشته در ۱۰ سال هم اتفاق نمی افتاد. رخدادهایی که برای بازار جهانی نفت صورت گرفت از شرایط اقتصاد جهانی بعد از همه گیری کرونا محسوب می شود. در نوامبر ۲۰۱۹ میلادی تقاضای جهانی نفت برای نخستین بار در تاریخ از رقم ۱۰۰ میلیون بشکه در روز گذشت.
این کارشناس بین المللی نفت با بیان این که سازمان اوپک تقاضای جهانی نفت را ۱۰۰.۷۳ میلیون بشکه در روز برآورد کرد، افزود: این نهاد همین طور پیش بینی نمود که هرسال ۷۰۰ هزار الی ۱.۱ میلیون بشکه در روز به آن افزوده می شود. شکوه تقاضا آن چنان شوق و شعفی در بازار نفت، به وجود آورده بود که اوپک سخاوتمندانه می خواست که نفت خام شیل را هم به بازی گیرد و در تصمیمات و تنظیمات بازار شریک سازد.
کاهش مصرف سوخت به دنبال پاندمی کرونا
به گفته برکشلی کرونا نظم و قاعده بازی را بر هم زد. قرنطینه مردم را خانه نشین کرد. مصرف انواع بنزین که موتور رشد تقاضاست و تقریباً ۵۰ درصد تقاضای جهانی نفت را در اختیار دارد، از کار افتاد. تخمین ها روایت های مختلفی از شکست تقاضای جهانی نفت، عرضه دادند. آمارها مرتباً بالا و پایین می شد و از کاهش ۲۵ تا بیش از ۳۰ میلیون بشکه در روز، خبر می داد. پالایشگاه ها که به طور معمول با ۸۵ الی ۹۰ درصد ظرفیت کار می کنند، ظرفیت پالایشی را تا زیر ۵۰ درصد در روز کاهش دادند.
رئیس دفتر مطالعات انرژی وین با اشاره به این که اما واکسیناسیون زودتر از آنچه پیش بینی می شد به مدد بازار جهانی نفت آمد، اشاره کرد: باآنکه که کاهش شدید تقاضای جهانی و افت قیمت ها ضربه سختی به تولید نفت میادین پر هزینه و به ویژه نفت شیل وارد ساخته بود که به سادگی قابل جبران نیست، اما واکسیناسیون و بازگشت شرایط به سمت عادی، تقاضا را بهبود بخشید. بدین سان تقاضای جهانی نفت برای نیمه اول ۲۰۲۱ در سطح ۹۴.۵ میلیون بشکه در روز برآورد می شود.
وی اشاره کرد: پیش بینی برای نیمه دوم سال جاری میلادی و نیمه اول ۲۰۲۲ حکایت از آن دارد که تقاضای جهانی برای دومین بار از مرز ۱۰۰ میلیون بشکه در روز عبور می کند.
حبس ۵.۵ میلیون بشکه نفت در تحریم
برکشلی با تاکید بر این که در این شرایط بازار جهانی نفت، احساس گمراهی عمیقی پیدا کرده است. اخبار و گزارشات ضد و نقیض هستند، گفت: از یک سو، طرفداران محیط زیست و آژانس بین المللی انرژی، همسو شده اند و سرمایه گذاری در بخش نفت و گاز را منع می کنند. از سویی بازار به درستی متوجه تحولات عرضه و تقاضا شده و برای لغو تحریم های کشورهای تحت تحریم به کاخ سفید فشار وارد می کنند. درحالیکه حدود ۵.۵ میلیون بشکه در روز تولید نفت خام ایران و ونزوئلا تحت تحریم اند، بازار برای نفت بیشتر تقلا می کند.
رئیس دفتر مطالعات انرژی وین اظهار داشت: در این حال برخی مفسرین به اوپک و غیر اوپک فشار وارد می کنند که برای قیمت سقف، تعیین کند. اوپک و هیچیک از سازمان های بین المللی و سندیکاهای تجارت مواد اولیه، هیچگاه برای قیمت سقف تعیین نکرده اند. اوپک و همه تولید کنندگان مواد اولیه، همیشه کف قیمت تعیین می کنند.
وی توضیح داد: این زیاده خواهی که اوپک سقف قیمت را تعیین کند، منبعث از سیاست های کاخ سفید و کارنامه تحریم های نفتی چندین ساله ای است که بازار جهانی نفت را در وضعیت سخت و بحرانی، گرفتار بی ثباتی کم نظیری ساخته است. چاره حل بحران بازار تعیین سقف قیمت نیست. سقف قیمت را بازار تعیین می کند. بازار، راستگو ترین عنصر تعیین قیمت جهانی نفت می باشد. عوامل رشد کم سابقه قیمت را باید در سیاست های تحریمی طولانی مدت آمریکا، جستجو کرد.


منبع:

1400/04/07
13:28:34
0.0 / 5
234
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز