جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بالای 10 میلیون نفر می رسد

جمعیت روستایی برخوردار از آب سالم به بالای 10 میلیون نفر می رسد به گزارش ام آی جی تی وزیر نیرو اظهار داشت: جمعیت روستایی برخوردار از شبکه آب سالم و پایدار تا شروع دولت سیزدهم به اندکی بیش از 10 میلیون نفر می رسد.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، رضا اردکانیان روز سه شنبه در آئین بهره برداری از پنج طرح صنعت آب و برق با اعتبار ۴۳۲ میلیارد تومان در سه استان همدان، زنجان و گلستان در هفته سیزدهم پویش #هرهفته_الف_ب_ایران اضافه کرد: در طول فعالیت دولت تدبیر و امید، بیش از ۸ میلیون و ۹۲۷ هزار هموطن روستایی در بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ روستای کشور به شبکه های آب سالم و پایدار وصل شدند.
وی افزود: هدفگذاری ما رسیدن به رقم بیش از ۹ میلیون نفر است که امید است شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و همکاران در استانها با جدیت لازم طرح ها را دنبال کنند تا در هفته های باقی مانده از مجال دولت دوازدهم این وعده هم عملی شود.
اردکانیان اظهار داشت: تحقق این وعده ها و برنامه ها به تامین منابع مالی هم وابسته است و ما این بحث را هم جزو وظایف و ماموریت های خود می دانیم که با پیگیری های روزانه، منابع لازم برای اجرای طرح ها را تامین نماییم.
وزیر نیرو اظهار داشت: هدفگذاری ما بدان معناست که در آخر دولت دوازدهم و شروع دولت سیزدهم جمعیت روستایی بهره مند از شبکه های آب سالم و پایدار در سطح کشور به اندکی بیش از ۱۰ میلیون نفر خواهد رسید و این دستاورد بزرگی برای جمهوری اسلامی است.
وی اظهار نمود: امید است این روند که بطور خاص از سال ۹۳ در کشور شروع شده با اجازات و حمایت های مقام معظم رهبری جهت استفاده از منابع صندوق توسعه ملی در این حوزه تداوم داشته باشد و بتوانیم در سالهای پیش رو شاهد استمرار این حرکت تا آخرین روستا و دسترسی آخرین هموطن روستایی به این شبکه ها باشیم.
وزیر نیرو همین طور با اشاره به بهره برداری از واحدهای تصفیه خانه فاضلاب در استانهای همدان و زنجان اظهار داشت: این عرصه هم یکی دیگر از نقاط روشن در کارنامه جمهوری اسلامی است؛ اینکه در هشت سال گذشته(۹۳ ماه از فعالیت دولت تدبیر و امید) ۹۳ واحد تصفیه خانه فاضلاب افتتاح شده، چنین شاخصی در جهان قابل ارائه و مطرح شدن است.
اردکانیان اضافه کرد: امروز سرمایه گذاری به روش های مختلف شامل دولتی، داخلی، مردمی و مشارکت ها، استفاده از منابع بانکی و وام ها روی موضوع جمع آوری، تصفیه و استفاده مجدد از فاضلاب تصفیه شده یک شاخص عمده در توسعه یافتگی و به مفهوم توجه حکومت ها به امر بهداشت عمومی و توجه به ارزش ذاتی آب است.
وی اظهار داشت: بدین معنا که می شود از فاضلاب به دفعات برای تامین نیازها در بخش های مختلف بهره برد و خوشبختانه این کار در کشور ما سرعت خوبی گرفته و دانش آن نیز درحال فراهم شدن بوده و واحدهای تولیدی درحال طراحی تجهیزات لازم هستند.
اردکانیان اظهار داشت: امروز توانسته ایم با طرح هایی که افتتاح شده به هدف ۲۷۱ تصفیه خانه فاضلاب در کشور برسیم. این مسیر ادامه پیدا خواهدنمود و موضوع فاضلاب روستایی از موضوع های در دستور کار خواهد بود و این نوید روزهایی را خواهد داشت که در سازگاری با کم آبی توجه بیشتری به چگونگی مصرف آب و استفاده از فاضلاب تصفیه شده در بخش های زیست محیطی و کنترل هایی که باید صورت گیرد همچون صنعت و حفظ و توسعه فضای سبز و باغداری داشته باشیم.
وی با اشاره به بهره برداری طرح های مهم برق در استان همدان اظهار داشت: باتوجه به روند صنعتی شدن خصوصاً در استان هایی که هم از منابع صنعت و معدن برخوردار می باشند و هم به سبب مشکلات کم آبی بطور طبیعی برای حفظ و توسعه اشتغال نوعی جابجایی بین بخش کشاورزی و صنعت و در بخش کشاورزی بین کشاورزی غرق آبی و استفاده از روش های مناسب تر برای کشت کم آب بر در این استانها وجود دارد، طرح های تولید برق، راه اندازی شبکه های انتقال و توزیع نقش مهمی در توسعه کشور دارد.
وزیر نیرو اظهار داشت: امیدواریم در هفته های باقی مانده از دولت دوازدهم، پویش بطور منظم، طرح های خودرا عرضه نماید و پس از آن هم این مسیر مطابق برنامه ادامه خواهد یافت.
اردکانیان اظهار نمود: امروز طرح هایی که راه اندازی شد سرمایه گذاری ۴۳۰ میلیارد تومان را به خود اختصاص داده بود و عملیات اجرائی دو طرح مهم نیز با سرمایه گذاری ۳۰۰ میلیارد تومان شروع شد که امید است مطابق برنامه وارد مدار بهره برداری شده و از نتایج آن بهره مند شویم.
منبع:

1400/04/09
11:15:12
0.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز