اوپك پیش بینی كرد

بهبود تقاضای برای نفت به سطح قبل از كرونا تا سال آینده

بهبود تقاضای برای نفت به سطح قبل از كرونا تا سال آینده ام آی جی تی: اوپک همچنان رشد قوی تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال 2021 را پیش بینی می کند که به این گروه و متحدانش دلیل کافی برای افزایش عرضه می دهد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، در گزارش ماهانه بازار نفت اوپک که روز پنجشنبه انتشار یافت، این گروه میزان تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۱ را ۹۶.۵۸ میلیون بشکه در روز پیش بینی نمود که ۵.۹۵ میلیون بشکه در روز افزایش در مقایسه با سال ۲۰۲۰ نشان میدهد. همین طور اوپک در اولین برآورد خود برای سال ۲۰۲۲ پیش بینی نمود روند رشد تقاضا ادامه پیدا کرده و به میزان ۳.۲۸ میلیون بشکه در روز رشد کرده و به ۹۹.۸۶ میلیون بشکه در روز می رسد و در نیمه دوم سال میلادی آینده از مرز ۱۰۰ میلیون بشکه در روز عبور می کند.

اوپک پیش بینی نمود تقاضا برای نفت در چین و هند سال میلادی آینده از سطح قبل از شیوع ویروس کرونا فراتر خواهد رفت. همین طور آمریکا بزرگترین سهم را در رشد تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۲ خواهد داشت اما مصرف نفت آمریکا پایین سطح سال ۲۰۱۹ می ماند.

این اطلاعات در حالی انتشار یافته که اوپک، روسیه و متحدان دیگر این گروه همچنان در کوشش برای منعقد کردن توافق گروهی بمنظور افزایش تولید ماهانه به میزان ۴۰۰ هزار بشکه در روز در تا آخر سال میلادی جاری و تمدید مدت اجرای محدودیت عرضه تا آخر سال ۲۰۲۲ هستند. اختلاف میان عربستان سعودی و امارات متحده عربی بر سر سهمیه تولید ابوظبی، عامل بی نتیجه ماندن مذاکرات بوده است. با این وجود هفته جاری نشانه هایی از نزدیک شدن دو طرف به توافق دیده شد.

اوپک در این گزارش اصرار کرد انتظارات قوی برای رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۲ وجود دارد. این موارد شامل مهار بهتر همه گیری کووید ۱۹ به ویژه در کشورهای نوظهور و درحال توسعه است که کمک می کندباعث شود تقاضا برای نفت در سال ۲۰۲۲ به سطح قبل از شیوع هم گیری ویروس کرونا بازگردد. این گروه پیش بینی نمود رشد اقتصاد جهانی از ۵.۵ درصد در سال ۲۰۲۱ به ۴.۱ درصد در سال آینده کاهش می یابد اما همچنان با اقدامات محرک مالی دولتی پشتیبانی می شود و این دورنما تا حدود زیادی به تحولات پیرامون کووید ۱۹ بستگی خواهد داشت.

تحلیل اوپک نشان میدهد با این پیش بینی که عرضه غیراوپک رشد بسیار آهسته تری از تقاضا خواهد داشت، بدین سبب اوپک فرصت خواهد داشت سهم بازار خودرا افزایش دهد چونکه تقاضا برای نفت این گروه ۱.۱ میلیون بشکه در روز در سال میلادی آینده بالا رفته و به ۲۸.۷ میلیون بشکه در روز می رسد. تقاضا برای نفت اوپک در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ به ۲۶.۴ میلیون بشکه در روز می رسد که حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز بالاتر از تولید ژوئن خواهد بود. با فرض این که سهم اوپک از محدودیت عرضه تا اختتام امسال ۳۲۵ هزار بشکه در روز باشد، تولید این گروه تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ بالاتر از تقاضا خواهد.

گروه اوپک پلاس که متشکل از ۲۳ کشور است، هم اکنون تولید نفت خودرا ۵.۸ میلیون بشکه در روز محدود نگهداشته و مفسرین تا حدود زیادی موافقند که باید قسمتی از این محدودیت عرضه تسهیل شود تا از کمبود عرضه در بازار و افزایش بیشتر قیمتها جلوگیری شود.

قیمت نفت برنت پس از آن که به بالاترین حد از اکتبر سال ۲۰۱۸ صعود کرد، عقب نشینی کرده اما همچنان بیش از ۵۰ درصد افزایش از شروع سال میلادی جاری تا حالا نشان میدهد که منعکس کننده تداوم خروج جهان از بحران همه گیری کووید ۱۹ است.

شاخصهای قیمت بازار جهانی تحت تاثیر دورنمای افزایش عرضه تولیدکنندگان اوپک پلاس و آمار هفتگی نه چندان مطلوب ذخایر نفت و فرآورده های نفتی آمریکا در معاملات روز پنج شنبه یک درصد سقوط کردند. نفت برنت با ۷۳ سنت کاهش، به ۷۴ دلار و سه سنت در هر بشکه رسید و وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۹۰ سنت کاهش، به ۷۲ دلار و ۲۳ سنت در هر بشکه رسید.

آژانس بین المللی انرژی در تازه ترین گزارش ماهانه خود که ۱۴ ژوئیه منتشر کرد، خوش بینی کمتری نشان داد و پیش بینی نمود تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۱ حدود ۹۶.۴ میلیون بشکه در روز و در سال ۲۰۲۲ حدود ۹۹.۵ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

طبق گزارش اوپک، ذخایر نفت سازمان توسعه و همکاری اقتصادی ۲۱.۷ میلیون بشکه پایین میانگین پنج ساله (۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹) قرار دارد که سطح هدف گذاری شده از طرف گروه اوپک پلاس است.

در بخش عرضه اوپک انتظار دارد عرضه غیراوپک در سال ۲۰۲۱ به ۶۳.۷۶ میلیون بشکه در روز برسد که ۳۰ هزار بشکه در روز بالاتر از برآورد ماه پیش این گروه است و برای سال ۲۰۲۲ عرضه غیراوپک ۲.۱ میلیون بشکه در روز رشد می کند. در نتیجه تقاضا برای نفت اوپک در سال ۲۰۲۱ به ۲۷.۶۵ میلیون بشکه در روز و برای سال ۲۰۲۲ به ۲۸.۷ میلیون بشکه در روز می رسد. آمار سال ۲۰۲۲ بالاتر از تقاضا برای نفت اوپک در مارس سال ۲۰۲۰ خواهد بود که هنوز همه گیری شروع نشده بود.

بر اساس گزارش پلاتس، اطلاعات منابع ثانویه که دبیرخانه اوپک برای رصد تولید اعضای این گروه استفاده می نماید، نشان داد اوپک مجموعا ۲۶.۰۳ میلیون بشکه در روز نفت در ژوئن تولید کرد.

منبع:

1400/04/25
21:56:52
0.0 / 5
248
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز