فولاد خوزستان و گل گهر هم بابت قطعی برق هشدار دادند

فولاد خوزستان و گل گهر هم بابت قطعی برق هشدار دادند بعد از اعلام مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو از کاهش 100 هزار تنی تولید این شرکت در پی قطعی برق صنایع، مدیران عامل فولاد خوزستان و شرکت صنعتی و معدنی گل گهر نیز از ادامه روند قطعی برق و محدودیت فعالیت خود ابراز نگرانی کرده و از به خطر افتادن اهداف در سال پشتیبانی و مانع زدایی از تولید خبر دادند.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، در پی محدودیت های اعمالی برای صنایع سیمان و فولاد در مصرف برق برای جلوگیری از قطعی برق و کمک به شبکه تامین برق، صدای این صنایع بسیار در آمده است. این صنایع در اثر محدود شدن فعالیت خود گرفتار لطمه به لحاظ کاهش تولید شده اند.
چند روز پیش ناصر تقی زاده - مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو با اعلان اینکه باوجود تمامی همکاری ها وزارت نیرو کمترین همکاری را داشته و مشکلات مربوط به قطعی برق و تاثیرات منفی که در صنعت فولاد بر جای گذاشت، از دو جنبه قابل بررسی است و این مساله در در زمینه سرمایه گذاری و همین طور در زمینه نگهداری بموقع و تعمیرات واحدهای نیروگاهی قابل تامل است، اعلام نمود: هم اکنون کوره ذوب و قسمت فولادسازی تعطیل شده است. ضمن این که کاهش تولید ۱۰۰ هزار تنی فولاد این شرکت که سبب تحمیل خسارات مالی بسیار به شرکت شده، از دیگر خسارات و لطمه های ناشی از قطعی برق است.
دراین زمینه همین طور مدیرعامل فولاد خوزستان و مدیر عامل شرکت صنعتی و معدنی گل گهر نیز از ادامه روند قطعی های برق و محدودیت کارهای خود ابراز نگرانی کرده و نسبت به کاهش تولید آن هم در سال تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها هشدار دادند.
امین ابراهیمی-مدیرعامل فولاد خوزستان با اعلان اینکه از شروع اردیبهشت ماه سال جاری و باتوجه به گرمای زودرس، شرکت فولاد خوزستان بمنظور جلوگیری از خاموشی های گسترده شهری مبادرت به کاهش تولید کرد؛ اظهار داشت: روند محدودیت های برقی نه فقط در ساعات اوج مصرف بلکه در دیگر ساعات نیز بطور مستمر ادامه داشته است اما پیگیری ها از طولانی شدن محدودیت های برق صنایع حکایت دارد.
وی ضمن اشاره به این که مسئولان برق استان خوزستان اعلام نموده اند که امسال علاوه بر شروع زودرس گرمای هوا، کاهش بارندگی ها سبب خروج نیروگاه های آبی از مدار تولید شده است؛ اضافه کرد: در چنین شرایطی امکان بارگیری از نیروگاه های آبی به کمترین حالت ممکن می رسد. همین مورد موجب کاهش تولید و در نتیجه محدودیت بیشتر به صنایع خصوصاً فولاد می شود.

با افزایش پنج برابری بهای برق صنایع، محدودیت های برقی به اوج رسید
مدیرعامل فولاد خوزستان از پنج برابر شدن بهای برق صنایع فولادی و معدنی در ابتدای سال جاری آگاهی داد و اظهار داشت: با هدف پایداری شبکه و تثبیت تولید و درآمد بیشتر وزارت نیرو، بهای برق مصرفی صنایع فولادی و معدنی ها نسبت به سال قبل افزایش پنج برابری داشت. باوجود مخالفت های گسترده و نارضایتی فعالان عرصه ی صنعت، طرح به تصویب رسید و شکل اجرائی به خود گرفت و موجب افزایش ۲۰ درصدی هزینه های تولید شمش فولادی شد. در چنین شرایطی انتظار بر این بود که برق رسانی به صنایع روندی مستمر و پایدار به خود بگیرد که عملا در سه ماهه ی اول سال نه فقط این اتفاق رخ نداد، بلکه محدودیت های برقی به اوج خود رسید.
ابراهیمی کاهش تولید شمش را نتیجه مستقیم محدودیت های برق دانست و اشاره کرد: در سه ماهه ی اخیر محدودیت های برق موجب افت تولید فولاد و در نهایت افزایش قیمت در بازار شده است. اساسا تداوم چنین شرایطی علاوه بر ضرر مالی، موجب برهم خوردن تعادل بازار و گرانی های کاذب می شود. بهترین رفتار در چنین شرایطی پایش مصرف کشور و تقسیم بندی منصفانه ی محدودیت های برق از طرف وزارت نیرو است.
وی ضمن تاکید براینکه تداوم تولید صنایع مختلف همچون فولاد خوزستان، از اهمیت ویژه ای برخوردارست و هرگونه وقفه در تولید، ناگریز بازار را ملتهب خواهد کرد، اضافه کرد: تولید مستمر فولاد علاوه بر نقش راهبردی در اقتصاد کشور، توانسته در صادرات و ارزی آوری جایگزین قابل اطمینانی برای نفت باشد اما تدوام این شرایط نتیجه ای جز گرانی و کمیاب شدن محصولات فولادی به دنبال ندارد؛ پس از مدیران صنعت برق کشور انتظار داریم در اعمال محدودیت ها، نگاه ویژه ای به صنایع فولادی داشته باشند.

خسارات جدی صنایع در پی قطعی های برق
همین طور ایمان عتیقی-مدیرعامل شرکت صنعتی و معدنی گل گهر- نیز ضمن تاکید صریح بر وارد شدن خسارت جدی به صنایع فولاد و ناتوانایی پیمانکاران بخش تولید در تامین هزینه های ثابت، به شعار حمایت و مانع زدایی از تولید امسال اشاره نمود و اظهار داشت: باتوجه به شرایطی که هم اکنون به صنایع تحمیل شده است در حوزه تامین برق مورد نیاز واحدهای تولیدی، بسیار گله مند هستیم.
وی حداقل پشتیبانی از تولید را تامین برق صنایع دانسته و اشاره کرد: کاهش ۱۰ تا ۹۰ درصدی در طول این دوره سبب لطمه جدی و بسیار زیادی به تجهیزات و همین طور صنایع زیردستی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر شده است. همین طور کاهش درآمد ناشی از قطعی برق، تبعات و اثرات منفی خواهد داشت. پیمانکاران گل گهر باتوجه به ماهیت قرارداد خود و به سبب مشکلات در تامین برق، قادر به تامین هزینه های ثابت نیستند؛ این اتفاق سبب تحمیل خسارت جدی به پیمانکاران بخش تولید خواهد شد.
مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی گل گهر اشاره کرد: نگاه، عزم و هیجانی که در ابتدای سال در عرصه تولید و حمایت و پشتیبانی از تولید وجود داشت یک دفعه وارد تنش جدی شد که متاسفانه آرزوها، اهداف و برنامه های ما در سال تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها را گرفتار مخاطره جدی کرد.

طبق وعده وزیر نیرو، مشکل برق صنایع رفع و برقشان تامین شد؟
این ها در حالی است که روز سه شنبه هفته جاری، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن اشاره به کاهش تولید و افزایش قیمت ها در پی قطعی برق صنایع، از پیگیری های وزارت صمت و وعده وزارت نیرو برای تامین برق صنایع از روز پنج شنبه هفته جاری آگاهی داد.
براین اساس طبق وعده وزارت نیرو که توسط معاونت معدنی وزارت صمت اعلام شد، قرار بوده است از امروز (پنجشنبه) تامین برق صنایع بهبود یابد و مشکل قطعی برق آنها رفع گردد و برق قابل توجهی به صنایع فولاد و سیمان برسد؛ پس منتظر اخبار واصله از این ناحیه هستیم.
در این رابطه، وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن تاکید بر ضرورت لطمه شناسی واقعی و رصد روزانه میزان تولید و موجودی سیمان و فولاد در کشور، اصرار کرد که در وضعیت فعلی، اولویت اصلی در زمینه سیمان و فولاد تامین برق بمنظور حفظ تولید است. در بازاری که میزان تقاضا تغییری نکرده است، زمانیکه عرضه کمتر از ۳۰ درصد باشد، طبیعتا مشکلات حادث می شوند. مسئله اصلی در بازار سیمان و فولاد در وضعیت فعلی مربوط به کاهش تولید است؛ پس لازم است تمرکز اصلی بر تولید باشد که آن هم نیازمند تامین انرژی و برق مورد نیاز این صنایع است اما متاسفانه پیشنهادات وزارت صمت برای به حداقل رساندن لطمه های ناشی از قطعی برق به بخش صنعت، مورد قبول واقع نشد.1400/05/08
12:31:55
0.0 / 5
241
تگهای خبر: آب , انرژی , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز