اولویت وزارت خانه های نیرو و نفت در دولت رئیسی از دید ساعدی

اولویت وزارت خانه های نیرو و نفت در دولت رئیسی از دید ساعدی به گزارش ام آی جی تی نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: مدیریت صحیح منابع آب و برق و همین طور فاصله گرفتن از خام فروشی نفت و توسعه پتروشیمی ها از اولویت هایی است که باید در وزارت نیرو و نفت در دولت جدید دنبال شود.


قاسم ساعدی در گفت و گو با ایسنا، درباره اولویت هایی که باید در سطح وزارت نیرو و نفت در دولت سیزدهم دنبال شود، بیان کرد: هر دو وزارت خانه بسیار گسترده بوده و بعنوان وزارتخانه های زیرساختی برای کشور از آنها یاد می شود. یکی از اولویت هایی که باید در وزارت نیرو در دولت جدید دنبال شود مدیریت صحیح منابع آب و برق کشور است، اگر شاهد مدیریت صحیحی در زمینه منابع آبی باشیم، از اختلافات بین حوزه ای و تنش های آبی موجود در بیشتر استانها کم می شود.
وی در ادامه اظهار نمود: یکی دیگر از اولویت هایی که باید در وزارت نیرو دنبال شود مدیریت صحیح منابع برق است، حالا بخش خصوصی در این عرصه پرس شده و واقعا این امر تهدیدی برای فردا ما هست. از طرف دیگر کم کاری هایی که بانک مرکزی در جهت تامین منابع داشته و یا بی توجهی دولت به بخش برق و عدم پرداخت بدهی خود منجر به ایجاد خلاءهای مالی و به دنبال آن فرسودگی و از کار افتادگی بسیاری از شبکه های تولید برق شده است.
نماینده مردم دشت آزادگان در مجلس شورای اسلامی، اشاره کرد: از این بابت اگر دولت جدید حوزه آب و برق را در اولویت خود قرار ندهد، بعید نیست که ما در سال ۱۴۰۲ با یک بحران بی برقی مواجه شویم که جمع کردن آن برای دولت و کشور امر سنگینی خواهد بود. پس حتما وزارت نیرو در دولت جدید باید به مدیریت این دو حوزه توجه ویژه داشته باشد.
ساعدی درباره اولویت هایی که باید در وزارت نفت دنبال شود، بیان کرد: نفت بعنوان موتور محرکه اقتصاد کشور است چونکه اقتصاد ما متکی به فروش نفت می باشد. از این بابت همان طوری که مقام معظم رهبری چندین بار از خام فروشی نفت اظهار نگرانی کرده اند، وزارت نفت باید پالایش نفت و تبدیل آن به فرآورده های نفتی را در اولویت خود قرار دهد.
نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس اشاره کرد: یکی از برنامه های اولویت دار وزارت نفت باید فراهم کردن زیرساخت ها و توسعه پالایشگاه ها و پترو پالایشگاه ها برای تولید فرآورده های متنوع نفتی که هر کدام می تواند به یک قطب اقتصادی کشور تبدیل گردد، باشد.
وی اضافه کرد: مدیریت پتروشیمی ها از دیگر اولویت هایی است که باید دنبال شود. پتروشیمی ها خود یک قطب اقتصادی برای کشور محسوب می شوند، دولت فعلی در چند مرحله پروسه توسعه پتروشیمی ها را تعریف کرد، اما این مراحل باید با سرعت بیشتری پیش رود که از دولت آینده انتظار می رود این سرعت را دوچندان کند. خام فروشی باید به حداقل برسد و فروش هر یک از فرآورده های نفتی باید به یک قطب اقتصادی برای کشور تبدیل گردد.
ساعدی در آخر بیان کرد: مسئله دیگر رسیدگی به منابع نیروی انسانی وزارت نفت می باشد، امروز چالش ها و اعتراضاتی که در وزارت نفت و بسیاری از بخش های آن دیده می شود به خاطر این است که نیروهای آن نیاز به ارتقای رتبه، تغییر وضعیت و تعیین حقوق متناسب با شرایط سختی کار و سطح تحصیلات خود دارند، باید آرامش را به پرسنل صنعت نفت بازگرداند تا با انگیزه به کار خود ادامه دهند.
منبع:

1400/05/10
15:55:10
0.0 / 5
254
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز