پیشبینی اوپک از کمبود عرضه در بازار نفت

پیشبینی اوپک از کمبود عرضه در بازار نفت به گزارش ام آی جی تی اوپک در جدید ترین گزارش ماهانه خود پیش بینی نمود بازار نفت تا آخر سال ۲۰۲۱ گرفتار کمبود شدید عرضه خواهد ماند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، اوپک در جدید ترین گزارش ماهانه بازار نفت، پیشبینی خود از تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ را بدون تغییر نگه داشت و همچنان انتظار دارد تقاضا برای نفت در سال میلادی جاری ۵.۹۵ میلیون بشکه در روز معادل ۶.۶ درصد رشد کند و مصرف سوخت در سال آینده ۳.۲۸ میلیون بشکه در روز افزایش پیدا کند.

اما اوپک پیشبینی رشد عرضه غیر اوپک را به علت افزایش تولید روسیه بالاتر برد. تولید روسیه در جهت موافقت اوپک پلاس برای افزایش تولید ماهانه ۴۰۰ هزار بشکه در روز از اوت تا دسامبر سال میلادی جاری، افزوده می شود.

طبق پیشبینی اوپک، تولید نفت غیراوپک ۲.۹ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۲۲ رشد می کند که ۸۴۰ هزار بشکه در روز بالاتر از پیشبینی ماه پیش این گروه است.

این گروه انتظار دارد تولید نفت شیل آمریکا سال میلادی آینده ۵۶۰ هزار بشکه در روز رشد کند که ۶۰ هزار بشکه در روز بالاتر از برآورد ماه گذشته است.

با این حال اوپک در این گزارش تصریح کرد که تقاضا برای نفت در ماه های آینده احیانا بالاتر از میزان عرضه خواهد ماند و فشار صعودی روی قیمتها در کوتاه مدت را حفظ می نماید.

اوپک پیشبینی خود از رشد اقتصاد جهانی در سال ۲۰۲۱ را با فرض اینکه تأثیر همه گیری کووید ۱۹ مهار خواهد شد، از ۵.۵ درصد به ۵.۶ درصد افزایش داد با این وجود اخطار داد ابهامات قابل توجهی وجود دارد. دورنمای رشد اقتصادی سال ۲۰۲۲ هم از جانب اوپک ۴.۲ درصد پیشبینی شد.

گزارش اوپک یک روز بعد از انتقاد دولت آمریکا از گروه اوپک پلاس برای عدم افزایش بیشتر تولید و به خطر انداختن روند احیای اقتصاد جهانی منتشر گردید.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا ضمن اشاره به قیمتهای نفت که بالاتر از سطح قبل از شیوع کووید ۱۹ هستند، اظهار داشت: توافق فعلی اوپک پلاس کافی نیست. این گروه که مقرر است نشست بعدی وزیرانش برای بازنگری سیاست تولید نفت اول سپتامبر برگزار شود، به انتقاد آمریکا واکنش نشان نداد.

گزارش اوپک نشان داد تولید نفت این گروه در ژوییه به میزان ۶۴۰ هزار بشکه در روز رشد کرده و به ۲۶.۶۶ میلیون بشکه در روز رسیده است که تحت تأثیر خاتمه کاهش تولید داوطلبانه عربستان سعودی بود.

طبق گزارش اوپک، تقاضا برای نفت این گروه در سه ماهه سوم به ۲۸.۳۶ میلیون بشکه در روز و در سه ماهه چهارم به ۲۸.۹۶ میلیون بشکه در روز می رسد.

سهم اوپک از ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش تولید ماهانه تصویب شده در اوپک پلاس، ۲۵۰ هزار بشکه در روز است. با فرض ثابت ماندن تولید ایران، لیبی و ونزوئلا که از مشارکت در کاهش تولید معاف شده است و پایبندی کامل سایر اعضا به پیمان نفتی، تولید اوپک تا آخر سال پایین ۲۸ میلیون بشکه در روز خواهد ماند. اما از سه ماهه نخست سال ۲۰۲۲ تقاضا برای نفت اوپک به ۲۵.۱۹ میلیون بشکه در روز کاسته می شود و در سه ماهه دوم ۲۶.۸۰ میلیون بشکه در روز خواهد بود.

بر اساس گزارش پلاتس، گزارش اوپک برخلاف پیشبینی جدید آژانس بین المللی انرژی است که اعلام نمود رشد تقاضا برای نفت ضعیف می شود و تولید بالاتر در خارج از گروه اوپک پلاس وجود خواهد داشت که به مازاد عرضه منتهی می شود. اداره اطلاعات انرژی آمریکا هم پیشبینی رشد تقاضا در سال ۲۰۲۱ را تغییر نداد اما دورنمای سال ۲۰۲۲ را کم کرد.

منبع:

1400/05/22
12:40:32
0.0 / 5
284
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , تولید نفت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز