گزارش ام آی جی تی؛

خاموشی های زمستانه در انتظارتدبیر

خاموشی های زمستانه در انتظارتدبیر وزیر نفت نخستین دغدغه خودرا تامین سوخت نیروگاه ها در زمستان امسال اعلام نموده و برخی کارشناسان معتقدند استفاده از میعانات گازی بعنوان سوخت نیروگاه ها می تواند چاره حل این مشکل باشد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، با نزدیک شدن به فصل زمستان هشدارهایی از جانب مسئولین برای جلوگیری از خاموشی های زمستانه به گوش می رسد. گلایه همیشگی مردم این است که چرا هم در گرمای تابستان و هم سرمای زمستان باید شاهد خاموشی و قطع برق باشند؛ در صورتیکه منشأ خاموشی های تابستانه و زمستانه متفاوت می باشد و برای رفع هرکدام باید نسخه ای جداگانه پیچید.
خاموشی های ماه های اخیر به سبب رشد اندک ظرفیت نیروگاهی و افزایش بی سابقه مصرف که منجر به تشدید ناترازی مصرف برق شد، شکل گرفت. که بی گمان متولی رفع خاموشی های تابستانه وزارت نیرو است.
این ناترازی در مردادماه به ۱۲ هزار مگاوات رسید، یعنی اختلاف حداکثر توان تولیدی نیروگاه های کشور با مصرف به عدد ۱۲ هزار مگاوات رسید که رکوردی بی سابقه محسوب می شد. همچون راهکارهای کاهش این ناترازی و کاهش خاموشی های تابستانه می توان به افزایش ظرفیت نیروگاهی با بهره گیری از سرمایه گذاری های بخش خصوصی و دولتی، بهینه سازی مصرف مشترکین خانگی و صنعتی با بهره گیری از اصلاح تعرفه گذاری و بروزرسانی تجهیزات و همین طور کاهش تلفات برقی اشاره نمود.
خبرگزاری مهر پیش تر در گزارشی بصورت مفصل به بررسی علل خاموشی های تابستانه پرداخت.
کمبود سوخت برای نیروگاه های برق؛ عامل خاموشی های زمستانه
از طرفی خاموشی ها و مشکلات تامین انرژی در فصل زمستان منشأ دیگری دارد و آن کمبود گاز برای گازرسانی به نیروگاه ها است. یعنی متولی رفع خاموشی های زمستانه وزارت نفت و در مرحله بعدی وزارت نیرو است. دلیل اصلی این امر را می توان در افت فشار میادین گازی و در کنار آن مصرف بالای گاز طبیعی و عدم اهتمام به سیاست های بهینه سازی انرژی توسط وزارت نفت دولت دوازدهم دانست.
زمستان سال قبل برای نخستین بار این مشکل با خاموشی ها و بعد از آن آلودگی های زیست محیطی استفاده از نفت کوره (مازوت) به اوج رسید شد و امسال هم همانگونه که مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق تاکید کرده در زمستان امسال نسبت به زمستان پارینه ۲۰ درصد کمبود سوخت خواهیم داشت و این یعنی در صورت ادامه روند فعلی گرفتار مشکلات جدی خواهیم شد.
سال گذشته برخی مسئولین میادین پارس جنوبی، که ۷۰ درصد گاز کشور را تامین می کند، گفته بودند که افت فشار گاز تولیدی از میادین پارس جنوبی از سه سال دیگر شروع خواهد شد در صورتیکه کارشناسان معتقدند افت فشار این میادین مدت هاست شروع شده است و برای حفظ و افزایش تولید باید فکری اساسی شود. البته فاز یازدهم پارس جنوبی که در مجاورت با میادین قطری قرار دارد و از وعده های بیژن زنگنه بود هنوز افتتاح نشده و امید است با شروع به کار این فاز، قسمتی از مشکل تامین سوخت تا زمستان امسال مرتفع شود.
اما آنچه مشخص است افت فشار این میادین دیر یا زود جدی تر می شود و باید برای نظام مصرف انرژی کشور فکری اساسی شود. کما این که این بحث از برنامه های اولویت دار اوجی در برنامه پیشنهادی اش به مجلس بود.
اما مشکل اصلی، یعنی تامین سوخت نیروگاه ها در زمستان هنوز در جای خود برقرار است. اهمیت این بحث تا جایی است که وزیر نفت روز چهارشنبه و در اولین اظهارات خود بعنوان وزیر نفت به این بحث اشاره نمود و اظهار داشت: «تأمین سوخت زمستانی نیروگاه ها همچون دغدغه های اصلی وزارت نفت می باشد و از روز شنبه نشست هایی برای برون رفت از این مشکل برگزار می گردد.»
میعانات گازی؛ راهکاری برون رفت از خاموشی های زمستانه
یکی از راهکارهایی که کارشناسان برای حل این مشکل مطرح می کنند استفاده از میعانات گازی بعنوان سوخت نیروگاه ها است. میعانات گازی یکی از موادی است که بصورت اجتناب ناپذیر از میادین گازی خارج می شود. هم اکنون تولید میعانات گازی کشور حدود یک میلیون بشکه در روز است که در بیشترین حالت حدود ۶۲۰ هزار بشکه آن در پالایشگاه ستاره خلیج فارس و باقی پالایشگاه های خوراک میعانات گازی کشور مصرف می شود و باقی آن که عدد قابل توجهی هم هست، داخل نفتکش ها روی دریا ذخیره سازی می شود. و این امر سبب کاهش سود دهی و عدم النفع این ماده با ارزش می شود.
طی روزهای گذشته مدیرعامل مپنا هم ضمن هشدار درباره خاموشی های زمستانه، تامین سوخت نیروگاه ها از میعانات گازی بعنوان یکی از سوخت های مکمل نیروگاه ها را راه حل مساله عنوان نمود و استفاده از آنرا برای این مجموعه ممکن دانست.
وی بدین جهت این راه حل را ممکن دانسته که در سالهای قبل و در بازه های زمانی کوتاه مدت تجربه استفاده از میعانات گازی را در نیروگاه های عسلویه داشته است و با تغییراتی می توان این امکان را در سایر نیروگاه ها نیز ایجاد کرد.
لازم به ذکر است در خیلی از کشورها نیروگاه ها به نحوی طراحی شده اند که سبد سوختی آنها متنوع باشد و با بهره گیری از سوخت های متنوع بتوانند برق تولید کنند. بعنوان مثال نیروگاه کاواز هند و سانتاریتا فیلیپین به نحوی طراحی شده که بتوانند هم از نفتا و هم از میعانات گازی بعنوان سوخت استفاده کنند.
استفاده از میعانات گازی بعنوان سوخت نیروگاه ها در صورت گوگردزدایی (مرکاپتان زدایی)، علاوه بر این که مشکلات زیست محیطی سال قبل استفاده از مازوت (نفت کوره) در نیروگاه ها را ایجاد نمی کند بلکه می تواند راه حل کوتاه مدت و مناسبی برای جلوگیری از کمبود سوخت نیروگاه ها در فصل زمستان باشد.
با توجه به محدودیت ها برای صادرات میعانات گازی و عدم امکان استفاده از آن در داخل به سبب تکمیل نشدن پالایشگاه های میعانات گازی سیراف، استفاده از میعانات گازی بعنوان سوخت نیروگاه ها علاوه بر این که مشکل تامین سوخت نیروگاه ها در زمستان را مرتفع خواهد کرد، چالش ذخیره سازی میعانات گازی داخل نفت کش ها را نیز از بین خواهد برد. بر این اساس انتظار می رود این راه حل هرچه سریع تر در هماهنگی بین وزارت نفت و وزارت نیرو در دستور کار قرار بگیرد.


1400/06/06
22:47:09
0.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز