نفت در بازار جهانی از مرز 85 دلار عبور کرد

نفت در بازار جهانی از مرز 85 دلار عبور کرد ام آی جی تی: قیمت نفت روز جمعه تحت تاثیر پیش بینی ها از کمبود عرضه در چند ماه آتی، به رکورد بالای جدیدی جهش یافت و از مرز 85 دلار عبور کرد.به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، بهای معاملات نفت برنت با ۸۶ سنت معادل یک درصد افزایش، در ۸۴ دلار و ۸۶ سنت در هر بشکه بسته شد. قیمت ماه آتی به ۸۵ دلار و ۱۰ سنت رسید که بالاترین قیمت از اکتبر سال ۲۰۱۸ بود و رشد هفتگی سه درصد را نشان داد که ششمین رشد هفتگی متوالی بود.

بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۹۷ سنت معادل ۱.۲ درصد افزایش، به ۸۲ دلار و ۲۸ سنت در هر بشکه رسید و ۳.۵ درصد رشد هفتگی به ثبت رساند که هشتمین رشد هفتگی متوالی بود.

بازارهای سهام قوی در هر دو سوی آتلانتیک که اغلب بر قیمت نفت تاثیر می گذارند هم از روند صعودی قیمتها پشتیبانی کردند.

تحلیلگران به کاهش چشم گیر ذخایر نفت سازمان توسعه و همکاری اقتصادی که به پایینترین حد از سال ۲۰۱۵ افت کرده ست، اشاره کردند. تقاضا با احیای اقتصادها از پاندمی کووید ۱۹ اوج گرفته و سوئیچ صنعت از گاز و زغال سنگ گرانقیمت به نفت کوره و دیزل برای تولید نیرو هم تقویت بیشتر تقاضا را به همراه داشته است.

جفری هالی، تحلیلگر ارشد شرکت OANDA در یادداشتی نوشت: این حقیقت که بازارهای آسیایی بجای اینکه منتظر کاهش قیمتها باشند، راضی هستند قیمتها بالاتر را دنبال کنند، سیگنال قوی از قوی ماندن تقاضا برای انرژی است.

آژانس بین المللی انرژی روز پنج شنبه پیش بینی نمود کمبود انرژی تقاضا برای نفت را به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز می افزاید. این امر به کمبود عرضه به میزان ۷۰۰ هزار بشکه در روز تا اختتام امسال منتهی می شود مگر اینکه اوپک پلاس همانطور که برنامه ریزی کرده، در ژانویه تولیدش را افزایش دهد.

سرمایه گذاران رشد بالاتر از حد انتظار ذخایر نفت آمریکا در هفته گذشته را نادیده گرفتند برای اینکه تولید پالایشگاهی کاهش داشت. اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز پنج شنبه اعلام نمود ذخایر نفت در هفته منتهی به هشتم اکتبر، به میزان ۶.۱ میلیون بشکه افزوده شد و به ۴۲۷ میلیون بشکه رسید در صورتیکه مفسرین در نظرسنجی رویترز رشد ذخایر به میزان ۷۰۲ هزار بشکه را پیش بینی کرده بودند.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز روز جمعه اعلام نمود شمار دکلهای حفاری نفت و گاز طبیعی آمریکا هفته گذشته برای ششمین هفته متوالی افزایش پیدا کرد. شمار دکلهای حفاری نفت و گاز طبیعی در هفته منتهی به ۱۵ اکتبر، با ۱۰ حلقه افزایش، به ۵۴۳ حلقه رسید که بالاترین میزان از آوریل سال ۲۰۲۰ بود. شمار دکلها در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۲۶۱ حلقه معادل ۹۳ درصد افزایش داشته است. دکلهای حفاری نفت آمریکا در طول این مدت با ۱۲ حلقه افزایش، به ۴۴۵ حلقه رسید در صورتیکه دکلهای گاز با یک حلقه کاهش، ۹۸ حلقه بود.

منبع:

1400/07/24
12:42:32
0.0 / 5
248
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز