آژانس بین المللی انرژی هشدار داد

بحران انرژی تهدیدی برای احیای اقتصاد جهانی

بحران انرژی تهدیدی برای احیای اقتصاد جهانی ام آی جی تی: آژانس بین المللی انرژی (IEA) پیش بینی نمود کمبود انرژی جهانی، تقاضا برای نفت را 500 هزار بشکه در روز می افزاید و موجب شعله ور شدن تورم و کندی روند احیای اقتصاد جهان از پاندمی کووید 19 می شود.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از ایسنا، در پی کمبود گسترده انرژی که آسیا و اروپا را فرا گرفته، قیمت های نفت و گاز طبیعی بتازگی به بالاترین رکورد چند سال اخیر صعود کرده و موجب افزایش سرسام آور قیمت های برق شده اند.
آژانس بین المللی انرژی در گزارش نفت ماهانه خود اعلام نمود قیمت های بالای زغال سنگ و گاز و همین طور خاموشیها موجب شد بخش نیرو و صنایع انرژی بر به استفاده از نفت روی بیاورند تا چراغها را روشن نگه داشته و فعالیتشان روان بماند. قیمت های بالاتر انرژی همین طور به فشارهای تورمی به همراه قطعیهای برق افزوده و ممکنست منجر به فعالیت صنعتی پایین تر و کندی روند احیای اقتصادی شود؛ در نتیجه پیش بینی می شود تقاضای جهانی برای نفت سال آینده به سطح قبل از پاندمی بهبود پیدا کند.
آژانس بین المللی انرژی پیش بینی خود از تقاضا برای نفت در سال میلادی جاری را نسبت به گزارش قبلی ۱۷۰ هزار بشکه در روز و برای سال ۲۰۲۲ به میزان ۲۱۰ هزار بشکه در روز بالا برد.
افزایش تقاضا در سه ماه گذشته به بزرگترین برداشت از ذخایر فرآورده های نفتی در هشت سال اخیر منجر گردیده است و سطح ذخایر در کشورهای سازمان توسعه و همکاری اقتصادی به پایین ترین حد خود از اوایل سال ۲۰۱۵ تا کنون رسیده است.
آژانس بین المللی انرژی اعلام نمود آمار نشان می دهند که تقاضای غیر فصلی بالایی برای نفت کوره، نفت خام و سوختهای دیگر برای نیروگاهها در شماری از کشورها شامل چین، ژاپن و پاکستان در آسیا، آلمان و فرانسه در اروپا و برزیل وجود دارد.
در این بین، آژانس بین المللی انرژی برآورد کرد که اوپک پلاس ۷۰۰ هزار بشکه در روز پایین تر از تقاضای برآورد شده برای نفت این گروه در سه ماهه چهارم امسال نفت تولید خواهدنمود یعنی تقاضا از عرضه حداقل تا اواخر سال ۲۰۲۱ فراتر خواهد رفت.
این آژانس هشدار داد ظرفیت مازاد تولید این گروه به سرعت کاهش پیدا خواهدنمود و از ۹ میلیون بشکه در روز در سه ماهه نخست امسال به تنها چهار میلیون بشکه در روز در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۲ می رسد. ظرفیت تولید در شمار کوچکی از کشورهای خاورمیانه منحصر شده و کاهش آنها منعکس کننده نیاز به افزایش سرمایه گذاری بمنظور تامین تقاضای آتی است.
طبق گزارش رویترز، آژانس بین المللی انرژی در گزارش سالانه دورنمای انرژی که در آستانه کنفرانس اقلیمی ماه آتی انگلیس منتشر کرد، اعلام نمود احیای اقتصادی از پاندمی غیرپایدار بوده و بیشتر حول سوخت های فسیلی می چرخد. اگر جهان امیدوار است بطور موثر با تغییرات اقلیمی روبرو شود، سرمایه گذاری در انرژی تجدیدپذیر باید تا اختتام دهه جاری سه برابر شود.
منبع:

1400/07/25
08:22:10
0.0 / 5
234
تگهای خبر: انرژی , اوپك , تولید , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز