رئیس كمیته برق كمیسیون انرژی:

چاره ای جز اصلاح الگوی مصرف مشترکان پرمصرف در کوتاه مدت نداریم

چاره ای جز اصلاح الگوی مصرف مشترکان پرمصرف در کوتاه مدت نداریم به گزارش ام آی جی تی یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اتلاف بالای انرژی در واحدهای مسکونی، عدم استفاده از لوازم گرمایشی و سرمایشی استاندارد و عدم اتخاذ سیاست های قیمتی مناسب را همچون علل رشد مصرف تلقی کرده و تصریح کرد که چاره ای جز مدیریت مصرف و اصلاح الگوی مصرف مشترکان پرمصرف در کوتاه مدت نداریم.


پرویز محمدنژاد در گفت و گو با ایسنا ضمن اشاره به گزارشات واصله در مورد رشد مصرف گاز و راهکارهای بهینه سازی مصرف، بیان نمود: مبحث تراز منفی گاز و برق از حدود یک سال قبل در کمیسیون انرژی مجلس مورد بررسی قرار گرفته و هشدارهای لازم به وزیر نیرو و وزیر نفت داده شده است. زمانی که از تراز منفی صحبت می نماییم یعنی میزان تولید ما با میزان مصرف همخوانی ندارد. بر مبنای آمار کارشناسان ما در حوزه برق حدود ۱۳ تا ۱۴ هزارمگاوات و در حوزه گاز هم با حدود ۱۰۰ میلیون مترمکعب تراز منفی روبه رو هستیم.
رئیس کمیته برق کمیسیون انرژی در ادامه اظهار نمود: به صورت طبیعی هم سالانه حدود ۸ درصد رشد مصرف گاز را در کشور داریم. نخستین تأثیر این ناترازی در حوزه گاز به نیروگاه های تولید برق می رسد که با عدم تأمین سوخت ای نیروگاه ها خاموشی ها رقم می خورد. کمیسیون انرژی این مورد را دنبال کرده تا بهترین مدیریت در این عرصه رقم بخورد. تنها چاره پیش روی ما مدیریت مصرف است؛ چونکه افزایش بهره برداری عملا در کوتاه مدت ممکن نیست. خوشبختانه با اقدامات انجام شده تا به امروز حدود ۷۵ درصد مخازن نیروگاه ها با سوخت مایع پرشده است و این امر می تواند تا حدی از خاموشی ها جلوگیری نماید.
نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به تمام وزارت خانه ها و دستگاههای اداری تاکید شده تا مصرف خویش را به میزان حداقل ۵۰ درصد کاهش دهند. به تمام صنایع بزرگ هم تاکید شده تا حداقل بخشی از برق مورد نیازشان را خودشان تولید کنند. آنچه در اولویت قرار دارد تأمین گاز خانگی است چونکه قطعی در بخش خانگی مشکلات زیادی برای مردم به دنبال دارد.
ایشان در ادامه تصریح کرد: از ادوار گشته تا به امروز هر ساله ما شاهد رشد مصرف گاز و برق در بخش خانگی بوده ایم که چندان وضعیت مناسبی نیست. امروز در دنیا رشد مصرف انرژی در ارتباط با صنایع و بخش های تولیدی است اما در کشور ما برعکس اتفاق افتاده و بیشترین مصارف در ارتباط با بخش خانگی است. بخشی از این مورد به توزیع عادلانه برق و گاز در سطح کشور باز می گردد. امروز حدود صد در صد از روستاها و شهرهای ما زیر پوشش برق بوده و حدود ۹۰ درصد از روستاها و شهرهای ما گاز دارند. در حالیکه در بعضی از کشورهای دنیا ۲۰ تا ۲۵ درصد از روستاهای آنان به گاز یا برق دسترسی ندارند.
وی ادامه داد: اما از دیگر عوامل موثر در این عرصه نحوه مهندسی ساختماها می باشد. متاسفانه امروز اتلاف انرژی در خانه های ما بسیار بالا بوده و نکات استانداری که باید در مورد پنجره ها، دیوارها و سیستم های گرمایشی و سرمایشی در ساخت و ساز منازل لحاظ شود، مورد توجه قرار نمی گیرد. وزارت راه و شهرسازی باید در این حوزه ورود داشته باشد. از طرفی یکی از مواردی که عمدتا مشکل ساز می باشد استفاده از لوازم پرمصرف در زمان های پیک مصرف است که متاسفانه فرهنگ سازی درستی در این حوزه صورت نگرفته است.
ایشان در ادامه تصریح کرد: متاسفانه ما شاهد می باشیم که یارانه فوق العاده ای در این عرصه به مشترکان پرمصرف داده شده و این افراد انگیزه ای برای اصلاح الگوی مصرف خود ندارند. عده ای که تعداد آنها هم محدود است بی مهابا مصرف خویش را افزایش داده و در خانه های لاکچری برای تأمین برق یا گاز خدمات لاکچری نظیر استخر و سونا و جکوزی از نرخ یارانه استفاده می نمایند. در حالیکه در همه جای دنیا این مشترکان باید هزینه برق را با قیمت تمام شده پرداخت کنند. مشترکانی که در چارچوب الگوی مصرف از برق یا گاز استفاده می نمایند باید پول آنرا هم با نرخ یارانه ای بدهند اما مشترکان پرمصرف که انگیزه ای برای اصلاح الگوی خود هم ندارند باید بر مبنای نرخ تمام شده تولید یا متوسط نرخ تولید تجدیدپذیر هزینه مصرف خویش را پرداخت کنند.
او در آخر بیان نمود: ما راهی جز مدیریت مصرف و اصلاح الگوی مصرف مشترکان پرمصرف نداریم. اگر ما بهترین شرایط و امکانات را داشته باشم ساخت یک نیروگاه برق۱۰۰۰ مگاواتی حدود چهار سال زمان می برد حال آنکه برای تأمین سوخت آن هم باید تدبیری داشته باشیم. ما در تابستان و زمستان سال آینده هم با این مشکل روبه رو خواهیم بود. لازم است دولت به شکل جدی به این مورد ورود پیدا کند. خوشبختانه تعامل خوبی بین کمیسیون انرژی مجلس و وزارت نفت و نیرو شکل گرفته است و ما این مورد را با جدیت دنبال خواهیم کرد.
منبع:

1400/09/06
21:09:55
0.0 / 5
235
تگهای خبر: انرژی , تولید , خدمات , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز