دبیر كمیسیون انرژی مجلس تأكید كرد؛

ترجیح نقش حمایتی وزارت نفت بجای راه اندازی پتروپالایشگاه ها

ترجیح نقش حمایتی وزارت نفت بجای راه اندازی پتروپالایشگاه ها دبیر کمیسیون انرژی مجلس اظهار داشت: حرکت به سمت پتروپالایشگاه ها و ساخت مواد شیمیایی اجتناب ناپذیر است چون هم تنوع محصولات دارند، هم تحریم ناپذیر هستند و هم ارزش افزوده بالاتری تولید می کنند.به گزارش ام آی جی تی به نقل از مهر، تکمیل زنجیره ارزش نفت و گاز و جلوگیری از خام فروشی نفت خام یکی از سیاست های ثابت برنامه های بالادستی همچون سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه است. به همین دلیل و در پی افزایش ظرفیت پتروپالایشی کشور مجلس شورای اسلامی قانونی را در سال ۹۸ بمنظور تسهیل شرایط تامین مالی پتروپالایشگاه ها و مشارکت بخش خصوصی در این صنعت تدوین کرد که گام رو به جلویی حساب می شد. این قانون بعد از گذشتن از مراحل کسب اذن رهبری جهت استفاده از منابع صندوق توسعه ملی، تصویب در مجلس، تدوین و ابلاغ بخشنامه اجرائی توسط دولت، مجوزهای نهایی از هیأت امنای صندوق توسعه ملی را در اردیبهشت سال جاری کسب نمود. همین طور اصلاحیه این قانون هم در خردادماه امسال در مجلس شورای اسلامی تصویب گردید.
در همین راستا عبدالعلی رحیمی مظفری عضو هیأت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: قانون پشتیبانی از توسعه ظرفیت پتروپالایشگاهی در ایران سال ۹۸ تصویب شده بود اما در بحث اجرا یک ایراداتی وجود داشت که نمایندگان مجبور شدند بوسیله بخشنامه ۲۳۴ مجلس شورای اسلامی اقدام نمایند. همین طور نمایندگان در مقطعی هم هیأت امنای صندوق توسعه ملی، هم سازمان برنامه بودجه و وزیر نفت را جمع کردند تا این طرح اجرائی شود اما متأسفانه نتیجه ای دراین زمینه حاصل نشد و در نهایت طبق ماده ی ۲۳۴ عمل شد و مسئولین سابق نیز اخیراً برای پیگیری قضائی عرضه شدند.
وی با اعلان اینکه مصوبه جدیدی که در مجلس عنوان شد در امتداد تکمیل و به نحوی اصلاح و کمک به مصوبه قبلی بود، اضافه کرد: انتظار می رود واقعاً بخش خصوصی به مفهوم واقعی پای کار بیاید نه این که فقط پالایشگاه ها و پتروپالایشگاه های جدید ما به بخش های خصولتی و بخش هایی که به نحوی زیرمجموعه ی صندوق های دولتی و سازمان های عمومی دولتی هستند، سپرده شود.
رحیمی مظفری تاکید کرد: انتظار ما هم این است که وزارت نفت با مشوق های لازمی که در این عرصه دیده شده، در بحث سرمایه گذاری، تنفس خوراک و صدور مجوزها سرمایه گذاران را تشویق کند تا بخش خصوصی بتواند در عرصه ساخت پتروپالایشگاه ورود کند و سرمایه گذاری های جدیدی در صنعت پایین دست نفت انجام دهد.
دبیر کمیسیون انرژی مجلس در ارتباط با مزایای اصلاح قانونی نسبت به قانون قبلی اظهار داشت: در بحث سرمایه گذاری و بحث تنفس خوراک و همین طور تسهیل صدور مجوزها، اصلاحاتی در قانون اعمال شده و روند کار آسان تر است. ضمن این که بخش خصوصی می تواند آسان تر سرمایه گذاری کند.
وی در ارتباط با چالش های بخش خصوصی در این صنعت اظهار داشت: اول این که قدرت رقابتی که بخش های خصوصی باید داشته باشند، نسبت به بخش های عمومی، دولتی و سازمان های وابسته به دولت که گاهی سرمایه گذاری می کنند؛ کمتر است. از طرفی برخی از مسائل تحریمی اثر گذار می شود که این مساله نیاز به حمایت بیشتر دولت دارد. البته در ارتباط با مسائل تحریمی که می تواند سرمایه گذار را اذیت کند با قانون تنفس خوراک، شرایط را تسهیل کردیم که اگر در وضعیت بهره برداری مشکلی به وجود آمد که واقعاً از جانب سرمایه گذار نبود بلکه ناشی از سیاست های اقتصادی که در زمینه روابط بین المللی ایجاد شده بواسطه این قانون بتوانیم قسمتی از مشکلات را جبران نماییم. به هر حال موانعی بر سر راه بخش خصوصی است مثل گرفتن مجوز، گرفتن خوراک، قدرت رقابت پذیری و … همه ی این ها عواملی است که می تواند مانعی باشد. بحث بازار فروش نیز به همین منوال است، وقتی پای سازمان های دولتی وسط می آید طبیعتاً بیشتر لطمه را در زمینه تامین مواد اولیه و فروش محصولات بخش خصوصی می بیند.
نماینده مردم سروستان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ترجیح نقش حمایتی وزارت نفت بجای ورود در بحث راه اندازی پالایشگاه ها اظهار داشت: بایستی ما نقش مان را از نقش تصدی گری به سمت تنظیم گری ببریم. خصوصی سازی پتروشیمی ها اسماً اتفاق افتاده است و شاید کمتر از بیست درصد پتروشیمی های ما به بخش خصوصی واگذار شدند. غالباً سازمان های وابسته به دولت خریدار و سرمایه گذار آنها هستند و یا این که دست خود دولت می باشد پس نمی گردد این روند را خصوصی سازی دانست. خصوصی سازی به مفهوم واقعی باید صورت گیرد طوری که اگر مقرر است رقابتی در بازار بوجود آید، این رقابت یکسان در وضعیت مساوی برای همه باشد.
وی درباب سازوکار تامین مالی پروژه ها در بورس اظهار داشت: بطور قطع مسئله مربوط به تنفس خوراک جذابیت سرمایه گذاری را بالا برده است و در صورتیکه در بورس شرایط ما واقعی باشد، تامین مالی پروژه های نفتی بوسیله بازار سرمایه به آسانی امکان پذیر است.
رحیمی مظفری در آخر اشاره کرد: بطور قطع آن چیزی که برای آینده تصور می شود استفاده از سوخت های تجدیدپذیر و حذف سوخت های فسیلی در آینده است. حرکت ما نیز به سمت سرمایه های پتروپالایشگاهی و ساخت مواد شیمیایی اجتناب ناپذیر است چون آنها هم تنوع محصولات دارند، هم تحریم ناپذیر هستند و هم ارزش افزوده بالاتری دارند در نتیجه درصد راندمان بالاتری می توانند ایجاد کنند.

1400/09/14
21:58:26
0.0 / 5
229
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز