پیشنهاد وزارت نیرو برای صدور مجوز خرید کنتورهای هوشمند برق

پیشنهاد وزارت نیرو برای صدور مجوز خرید کنتورهای هوشمند برق به گزارش ام آی جی تی وزارت نیرو در جهت تکلیف مقرر در بند (د) تبصره (۱۵) قانون بودجه سال۱۴۰۰ و به منظور تسریع در اصلاح الگوی مصرف برق، پیشنهاد صدور مجوز برای خرید کنتورهای هوشمند برق را به دولت عرضه کرده است.


به گزارش ام آی جی تی به نقل از وزارت نیرو، پیاده سازی سیستم های اندازه گیری هوشمند اولین قدم برای حرکت به سمت شبکه هوشمند (Smart Grid) است. شبکه هوشمند، شبکه ای است که به صورت خودکار بر خود نظارت و در خود تعادل بوجود می آورد و با هرگونه منبع انرژی شامل گاز، آب، حرارت و برق سازگار بوده و انرژی را با کمترین دخالت انسان به مصرف کننده تحویل می دهد. طرح فهام (طرح ملی فراسامانه هوشمند اندازه گیری و مدیریت انرژی) از سال ۱۳۸۹ با دریافت مجوز از شورای اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی وقت بعنوان طرح ملی تعریف شد و در ابتدا مباحث اولیه برای ۲۰ میلیون مشترک صورت گرفت تا کنتورهای برق آنها هوشمند شود.
کنتور هوشمند برق یک وسیله الکترونیکی است که اطلاعاتی از قبیلمصرف برق، میزان ولتاژ، جریان و ضریب توان را ثبت می کند. کنتورهای هوشمند برای شفافیت بیشتر رفتار مصرف و نظارت مصرف کننده بر سیستم و صورتحساب خود، اطلاعات را به مصرف کننده می رسانند. این کنتورها معمولا انرژی را در زمان واقعی ثبت و به صورت مرتب در فواصل کوتاه در طول روز آنها را گزارش می کنند. کنتورهای هوشمند امکان برقراری ارتباط دو رفه بین کنتور و سیستم مرکزی را فراهم می کنند. چنین زیرساخت اندازه گیری پیشرفته ای با خواندن کنتور به صورت خودکار متفاوت می باشد، چونکه ارتباط دوطرفه بین کنتور و تأمین کننده را امکان پذیر می کند که این ارتباطات از کنتور به شبکه به صورت بی سیم و از راه سیمکارت بوده و در صورت نیاز از راه سیستم مرکزی میتوان کنتور برق مشترک را قطع و یا وصل کرد. اجتناب از خرابی ها با تعویض بموقع کابل ها، تجهیزات، پست ها و ترانس های توزیع، تنظیم دینامیکی ترانس ها جهت کمک به تعویق سرمایه گذاری در این حوزه و افزایش عمر تجهیزات تولید که از سرمایه گذاری مجدد جهت تولید انرژی مورد نیاز جلوگیری می کند، همچون فواید نصب کنتورهای هوشمند برق هستند. در این راستا، وزارت نیرو با عنایت به لزوم تسریع و اهمیت مدیریت مصرف برق و هم تکلیف مقرر در بند (د) تبصره (۱۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور که بر مبنای آن، نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را مکلف به نصب شمارشگر کنتورهای هوشمند کرده اند، پیشنهاد صدور مجوز برای خرید کنتورهای هوشمند برق از راه شرکتهای زیرمجموعه این وزارت خانه با قیمت و شرایط تعیین شده را جهت سیر مراحل بررسی و تصویب، به دولت عرضه کرده است. به باعث این پیشنهاد، قیمت خرید هر دستگاه کنتور هوشمند توسط کارگروهی متشکل از نمایندگان وزارت خانه های نیرو و صنعت، معدن و تجارت در قالب مقررات حاکم تعیین می شود. همینطور کنتورهای موصوف از راه سازندگان داخلی و تأمین کنندگان ذی صلاح، با همکاری وزارت خانه های مذکور و بعد از دریافت مجوزهای لازم تأمین می شود. گفتنی است، پیشنهاد یاد شده الان در کمیسیون امور زیربنایی، صنعت و محیط زیست دولت مراحل بررسی و تصمیم گیری را سپری می کند.


منبع:

1400/09/19
13:58:38
0.0 / 5
248
تگهای خبر: آب , انرژی , تجارت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
MIGT انرژی ، توربین، گاز ، ام آی جی تی

migtco.ir - حقوق مادی و معنوی سایت ام آی جی تی محفوظ است

ام آی جی تی

وبسایت اقتصادی با تمرکز بر نفت و گاز